'Yök'ün sorunu, yönetim sorunudur'

'Yök'ün sorunu, yönetim sorunudur'

Yükseköğretim Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Yüksek Öğretimin En Önemli Sorununun Yönetim Sorunu Olduğunu Söyledi.

'Yök'ün sorunu, yönetim sorunudur'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, yüksek öğretimin en önemli sorununun yönetim sorunu olduğunu söyledi. Sağlam, İhsan Doğramacı ve kendi döneminde başörtülü öğrencilerin üniversitede okuyabildiğini belirterek, "Sonra öyle bir hava estirildi ki, buna izin veren rektörler hakkında soruşturmalar açıldı" dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) eski Başkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Eğitim-Bir-Sen İzmir Şubesi tarafından verilen iftara katıldı. Hasan Sağlam Öğretmenevi'nde düzenlenen iftar öncesi bir konuşma yapan Sağlam, YÖK'ün yeniden yapılandırılması gerektiğini belirterek, ''Gerek sayın Doğramacı zamanında gerekse benim başkanlığım döneminde o zamanın üniversiteleri başörtülü gençleri okuttular. Sonradan öyle bir hava estirildi ki, buna izin veren rektörler hakkında soruşturmalar açıldı. Böylece bugüne geldik. Bu bir yanlış yönetim üslubudur. Bunun düzeltilmesi gerekir. Bana sorarsınız bunun çözümü yüksek öğretim kurulunun yeniden yapılandırılmasından geçer. YÖK'ün aldığı kararları düzeltmek için bu kararları aldıran üyelerin mutlaka yeni üyeliklerle değiştirilmesi ve YÖK'ün yeniden yapılandırılması gerekir'' diye konuştu.

Kaynak: CHA