YÖK'ten Açıklama

YÖK'ten Açıklama

Yüksek Öğretim Kurumu'ndan (YÖK) Yapılan Açıklamada, Rektör Adaylarının Yazılı Sınava Alınmasının Söz Konusu Olmadığı Bildirildi.

YÖK'ten Açıklama

Yüksek Öğretim Kurumu'ndan (YÖK) yapılan açıklamada, rektör adaylarının yazılı sınava alınmasının söz konusu olmadığı bildirildi.

YÖK'ün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, bazı gazetelerin bugünkü baskılarında, 'Yüksek Öğretim Kurulu'nun rektör adaylarına yazılı seçme sınavı uygulandığını ima eden' haberlerin yer aldığı belirtildi. Açıklamada, YÖK'ün, daha önce de bir genelgeyle üniversitelere bildirildiği gibi, rektör seçimlerinin tarafsız, hiçbir kurum, kuruluş ya da kişinin etkisi altında kalmaksızın yapılmasını sağlamaya çalıştığına ve bu amaçla yasalar doğrultusunda üzerine düşen görevleri yaptığı bildirildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Rektör seçimlerinin yapılması sürecinde, geçtiğimiz yıllarda da uygulanmış ve yararı görülmüş olan, üniversitelerdeki seçimler sonucunda Yüksek Öğretim Kurulu'na bildirilen adaylarla tanışma amaçlı bir araya gelme usulü bu yıl da tercih edilmiştir. Herhangi bir yasal zorunluluğu olmayan ve rektör adaylarının tercihine bırakılan bu tanışma esnasında rektör adayına Genel Kurul'a projelerini, sorunlar için çözüm önerilerini ve amaçlarını anlatma imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl ayrıca, rektör adaylarına, bu tanışma amaçlı görüşmeye gelmeden önce Kurulun bilgilenmesini sağlamak için üniversitesinin sorunları, çözüm önerileri ve projelerini anlattıkları, özgeçmiş bilgilerini de öğrenmeyi amaçlayan bir 'Rektör Adayı Bilgi Formu' gönderilmiş ve doldurmaları istenmiştir. Gazetelerde yer aldığı gibi rektör adaylarının yazılı sınava alınması durumu söz konusu değildir." (TB-OK-Y)

Kaynak: İHA