YÖK Başkanı Teziç Kastamonu'da

YÖK Başkanı Teziç Kastamonu'da

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, YÖK Başkanı'nın Kim Olacağının Cumhurbaşkanının Takdiri Olduğunu Söyledi.

YÖK Başkanı Teziç Kastamonu'da

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, YÖK Başkanı'nın kim olacağının cumhurbaşkanının takdiri olduğunu söyledi.

Yeni kurulan Kastamonu Üniversitesi'nde incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu'ya gelen YÖK başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Kastamonu Valisi Mustafa Kara'yı ziyaret etti. Bir süre basına kapalı olarak Vali Kara ile sohbet eden eden Teziç, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazeteceinin "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün YÖK Başkanlığı'na Abdüllatif Şener'i getireceği konusunda duyumlar var. Şener YÖK Başkanı olursa türban konusu tekrar gündeme gelecek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz" sorusu üzerine Prof. Dr. Erdoğan Teziç, "YÖK Başkanı'nın kim olacağı cumhurbaşkanının takdiridir. Bunun için ben böyle bir açıklama yapmaya kendimi yetkili görmüyorum. Giyim kuşam konusu bizim tasarrufumuzda olan bir şey değildir. Üniversiteler bu konuda uygulayıcıdır. Tüm kamu alanlarında nasıl

giyinileceği mahkeme kararlarıyla belirlenmiştir. Bu sadece ulusal değil uluslararası mahkemelerde de dile getirilmiştir. Kamusal alanda yalnız türban konusuyla ilgili değil, başka takıların da sembolik olmaması konusunda yaygın bir içtihat bulunmaktadır" diye cevapladı.

Yeni kurulan 60. hükümetle uyumlu bir çalışma ortamının oluşmasının herkesin arzusu olduğunu ifade eden Teziç, tasarruf tedbirlerinin kardırılması gerektiğini kaydetti. Her yıl yaklaşık 6 bin araştırma kadrosunun verilmesi gerektiğini belirten Teziç, "Kadro konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Belki tasarruf tedbirleri dönemine rastladığı için kendimiz mağdur hissettik. Yeterli sayıda genç eleman yetiştirme konusunda kadrolarımızı elde edememiştik. 100'ü aşkın üniversitenin bulunduğu bir ortamda her yıl en az

yaklaşık 6 bin araştırma görevlisi kadrosunun verilmesi lazım. Böyle bir ortamda artık tasarruf tedbirlerinin artık yapılmaması gerekir" dedi.

"'YÖKÜ KALDIRACAĞIZ' SÖZLERİ ANLAM İFADE ETMİYOR"

YÖK'ün üniversiteler arası işbirliğini sağlamak üzere faaliyet gösterdiğini dile getiren Teziç, "Anayasa değişikliği tartışmalarında 'YÖK'ü kaldıracağız' gibi sözler fazla bir anlam ifade etmiyor. YÖK, üniversiteler arasında işbirliğini sağlayan bir kuruldur. YÖK'ün üniversiteler arası işbirliğini sağlamak üzere faaliyet gösteren bir kurul konumunda olduğunu biz her vesile ile ifade ettik. Bu düşünceyi biz, bugün anayasa değişikliğine öneriler yapanlardan çok önce söyledik" diye konuştu.

Teziç, arabası ile yolda kaldığı yönündeki haberleri ise, "Bir faaliyet gösterirken güvenlik içinde çalışmayı istersiniz. Bindiğiniz arabanın bir yere giderken sizi yolda bırakmaması lazım. Bizse zaman zaman, hatta sık sık yolda bırakan bir araçla çalışıyoruz. 'Bizim arabamız en yenisi olsun' diye bir ifade ile bunu ortaya koymadık. Araç kendi kendini ifade etti" şeklinde değerlendirdi.

Vali Kara tarafından çeşitli hediyeler verilen Teziç'in yarın Ankara'ya döneceği öğrenildi.

(SÖ-BÖ-OK-Y)