YÖK Başkanı Çetinsaya, Akü Rektörü Solak'ı Ziyaret Etti

YÖK Başkanı Çetinsaya, Akü Rektörü Solak'ı Ziyaret Etti

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Prof.Dr.Gökhan Çetinsaya, 'Üniversiteler Bölge Toplantıları' kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Sosyal Tesisler Toplantı Salonu'nda 21 üniversitenin rektörüyle bir araya geldi.

YÖK Başkanı Çetinsaya, Akü Rektörü Solak'ı Ziyaret Etti

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, 'Üniversiteler Bölge Toplantıları' kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Sosyal Tesisler Toplantı Salonu'nda 21 üniversitenin rektörüyle bir araya geldi. Çetinsaya, toplantı öncesinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak'ı makamında ziyaret etti.

Rektör Solak, YÖK Başkanı Çetinsaya ve bölgede yükseköğretim faaliyetlerini sürdüren 21 devlet ve vakıf üniversitesinin rektörlerini ve öğrenci konseyi başkanlarını ağırlamaktan onur duyduğunu söyledi. Solak, üniversitelerin gerek eğitim-öğretim, gerekse evrense bilime katkı ve kültür paylaşımı konusunda üzerine düşeni yaptığını belirterek, ulusal ve yerel sorunları bilimsel yöntemlerle tespit ederek, bu sorunlara uygulanabilir çözümler üretme gayretinde olduklarını belirtti. Solak, "Bugün iki ayrı oturum halinde gerçekleştirilecek toplantılarda gerek rektörlerimizle gerekse öğrenci konseyi başkanlarımızla, yürütmekte olduğumuz bilimsel, kültürel, sosyal çalışmaların yanı sıra en önemli faaliyet alanlarımızdan biri olan Ar-Ge çalışmalarımıza dair bilgi verme olanağı bulacağız." dedi. Solak, bölge toplantılarının üniversitelerin mevcut sorunlarına çözüm önerileri geliştirebilecek önemli bir ortam olduğunu düşündüğünü kaydetti

1992 yılında kurulan AKÜ'nün açıldığı yıldan itibaren kendini geliştiren ve kontrollü bir şekilde büyüme çabasında olan bir üniversite olduğunu ifade eden Solak, bu doğrultuda üniversitenin bünyesinde bölge ve ülke ihtiyaçları dikkate alınarak yeni bölümler, yeni fakülteler ve araştırma merkezlerinin kuruluşunu sağladıklarını, akademik kadroyu güçlendirdiklerini anlattı. Solak, AKÜ'nün 3 enstitü, 11 fakülte, bir Devlet Konservatuvarı, 5 Yüksekokul ve 15 Meslek Yüksekokulu ile hizmet verdiğini belirterek, bu birimlerde toplam 87 bölüm ve 163 programla yaklaşık 32 bin 512 öğrencinin öğrenim gördüğünü dile getirdi. Solak, üniversitede 466 öğretim üyesi ve 679 öğretim elemanı bulunduğunu kaydetti.

Mustafa Solak, konuşmasının ardından YÖK Başkanı Çetinsaya'ya ziyaretlerinin anısına plaket hediye etti.