YÖK Başkan Özcan, mezun olduğu fakültenin kuruluş yıldönümüne katıldı

YÖK Başkan Özcan, mezun olduğu fakültenin kuruluş yıldönümüne katıldı

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, mezun olduğu Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nin 72. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

YÖK Başkan Özcan, mezun olduğu fakültenin kuruluş yıldönümüne katıldı

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, mezun olduğu Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nin 72. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin 72. kuruluş yıldönümü ve fakülte binasında 2 yıl süren restorasyon çalışmasının sona ermesi dolayısıyla fakültenin Farabi Salonu fuayesinde tören düzenlendi. Törene, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören öncesinde, Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a üniversite ve yapılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özcan, kendisinin de Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nden mezun olduğunu hatırlatarak, "Ben şükran borçluyum. Burası benim okulum." dedi. Özcan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile de kısa bir süre ayakta sohbet etti. Bakan Günay, Özcan'ı yeni görevinden ötürü tebrik etti.

Kürsüye gelen Özcan, konuşmasına "Yuvama dönmekten mutluyum." sözleri ile başladı. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde 1968-1973 yılları arasında lisans öğrenimi, ardından da 1.5 sene mastır yaptığını kaydeden Özcan, "Akademik süreç burada başladı." diye konuştu. Sosyoloji eğitimine ABD'deki Chicago Üniversitesi'nden devam ettiğini anlatan Özcan, Türkiye'de aldığı eğitimin dünyanın en iyi üniversitesinde yeterli olup olmayacağı konusunda ilk başlarda düşündüğünü aktardı. Özcan, "Kısa zamanda gördüm ki, burada verilen eğitim dünyada alanında çok iyi olan bir üniversite için de yeterliydi. Eğitime, her şeye minnettarım. Bugün buradaysam, Dil Tarih'te geçen 4.5 yılımın büyük emeği var. Yetişmemde emeği geçen bu okula, tüm hocalarıma teşekkür ederim." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi binasının Ankara'nın tarihsel ve anıtsal yapılarından biri olduğunu belirtti. Cumhuriyetin ilan edildiği 1923'ten, 1940'lara kadar Ankara'da yeni bir kimlik dokusunu yansıtan binalar inşaa edildiğinin altını çizen Günay, bu tarihten sonra ise bu konuda fazla aşama kaydedilemediğini anlattı. Günay, bugün Ankara'ya yeniden bu tarihsel kimliğe kavuşturma için çalıştıklarını kaydetti. Günay, salondakilere bir de müjde verdi. Günay, Devlet Demiryolları'na ait fakülte karşısındaki Cer Atölyeleri'nin yaklaşık 10 bin metrekarelik yeni bir kültür sanat merkezi haline dönüştürüleceğini açıkladı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise konuşmasında, Ankara Üniversitesi mezunu olduğunu ve burada uzun yıllar görev yaptığını kaydetti. Aydın, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi gibi tarihi yönü olan kurumları olabildiğince desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Törende, çeşitli dallarda ödül alan üniversite öğretim üyelerine plaket verildi. Binanın restorasyon çalışmalarına katkılarından ötürü bir plaket de, Rektör Nusret Aras'a Kültür ve Turizm Bakanı Günay tarafından verildi.

Öte yandan YÖK Başkanı Özcan, konuşmaların hemen ardından törenden ayrıldı. Bütün bir tören boyunca basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği Özcan, özel üniversiteler açıklaması ile ilgili soruları ise, "Birkaç kurul yapalım, sonra bol bol konuşuruz. Siz de bıkacaksınız." diyerek yanıtsız bıraktı.

Kaynak: CHA