Yoğun Bakımdaki Naim Süleymanoğlu'nun Rekorları 29 Yıldır Kırılamıyor

Karaciğer sirozu nedeniyle hastanede tedavi gören efsane halterci Naim Süleymanoğlu'nun Seul Olimpiyatlarındaki rekorları, 29 yıldır kırılamıyor.

Yoğun Bakımdaki Naim Süleymanoğlu'nun Rekorları 29 Yıldır Kırılamıyor

Türkiye'nin ve dünyanın en başarılı haltercisi olarak gösterilen Naim Süleymanoğlu'nun rekor kaldırışlarının üzerinden 29 yıl geçti.

CEP HERKÜLÜ YOĞUN BAKIMDA

Cep Herkülü lakaplı Süleymanoğlu'nun 29 yıl önce 20 Eylül'de kırdığı rekorların yıl dönümünden birkaç gün geçmişti ki efsaneden üzücü haber geldi. Karaciğer yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alınan Naim Süleymanoğlu'nun doktoru organ nakli yapılmazsa dünya ve olimpiyat rekortmeni haltercinin hayatını kaybedebileceğini açıkladı. Öte yandan doktorlar, efsane sporcunun şuurunun açık olduğunu belirtti.

1 MİLYON DOLAR ÖDENMİŞTİ

Naim Süleymanoğlu ve Türkiye için 1988 Seul Olimpiyatları'nın yeri ayrı. Çünkü; Naim'in 1988 Seul Olimpiyatları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı.

Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye'ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.