YKS tercihleri ne zaman başlıyor? Üniversite tercihleri nereden yapılacak? - Haberler
Haberi Paylaş

YKS tercihleri ne zaman başlıyor? Üniversite tercihleri nereden yapılacak?

Haberler.com / Barış Tuncer - Haberler | Güncel
YKS tercihleri ne zaman başlıyor? Üniversite tercihleri nereden yapılacak?

Üniversite adayları, yarından itibaren girmek istedikleri bölüme, 2019 YKS sonrasında açıklanan TYT, AYT puanlarına göre tercihlerini yapacaklar. ÖSYM AİS üzerinden yapılacak YKS üniversite tercihleri için adaylar YÖK Atlas tercih robotunu kullanabilirler. Peki YKS üniversite tercihleri nasıl, nereden yapılacak?

YKS sonuçları açıklanmasından sonra aldıkları puanlara göre üniversite tercihlerini yapmaya başlayacaklar. ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) tercihleri 23-29 Temmuz'da "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden alınacak. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercihte bulunacak.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını, Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi'nin (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecek.

YKS ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NEREDEN, NASIL YAPILACAK?

Adaylar, tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 29 Temmuz'a kadar ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek. İşlemlerini tamamlayan adaylar, belirlenen süre içerisinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

Adayların, işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmesi ve yazıcıdan listelerini alması gerekiyor.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Yerleştirme sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
500