Yine Beyaz Fosfor İddiası

İsrail'in Gazze'ye 5 Ay Önce Düzenlediği Operasyon Sırasında, Kullanılan Beyaz Fosfor Bombalarının Şimdi de ABD Tarafından Afganistan'da Kullanıldığı İddiası Ortalığı Karıştırdı.

Yine Beyaz Fosfor İddiası
12.05.2009 09:49 | Son Güncelleme: 12.05.2009 09:49

İsrail'in Gazze'ye 5 ay önce düzenlediği operasyon sırasında, kullanılan beyaz fosfor bombalarının şimdi de ABD tarafından Afganistan'da kullanıldığı iddiası ortalığı karıştırdı. Oysa herkes, yeni Başkan Obama'nın bu konularda Bush'tan daha hassas olduğuna inanmıştı.

AFGANLI YARALI ÇOCUKLARIN HALİ

İŞTE GAZZE'DEKİ İLGİNÇ PATLAMALAR

GAZZE'DEN GÖRÜNTÜLER

Ferah'taki çatışmalar sırasında ABD'nin beyaz fosfor kullandığıı yönündeki şüpheler artıyor. ABD güçleri ise, Ferah'ta beyaz fosfor kullanmadıklarını açıkladı. 

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu'nun bir üyesi, yaralıları tedavi eden doktorların, beyaz fosfor gibi bir kimyasalın neden olmuş olabileceği alışılmadık yanıklar bildirmesi üzerine inceleme başlattıklarını söyledi.

ABD askeri sözcüsü ise Amerikan güçlerinin geçen hafta Ferah'ta beyaz fosfor kullanmadığını savundu. ABD'nin Ferah'a düzenlediği hava saldırısında çoğu kadın ve çocuk 147 sivil ölmüştü.

AMERİKAN ORDUSU: BEYAZ FOSFORU MİLİTANLAR KULLANDI

Amerikan ordusu bugün yaptığı son açıklamada ise Afganistan'da militanların, saldırılarında beyaz fosfor kullandıkları ya da cephaneliklerindeki silahlarında beyaz fosfor bulunduğuna dair 44 vakanın tespit edildiğini bildirdi.

Binbaşı Jenny Willis, Afganistan'daki militanların beyaz fosforu havan saldırılarında ve ev yapımı bombalarda kullandıklarını söyledi.

Amerikan verilerine göre, militanlar beyaz fosforu son olarak, perşembe günü Logar vilayetindeki NATO üssüne düzenledikleri saldırılarda kullandılar. Logar'da görev yapan askerlerin çoğu Amerikalı.

Kolayca ateş alan bir madde olan beyaz fosfor vücutta ciddi kimyasal yanıklara neden oluyor.

BEYAZ FOSFOR BOMBASI HAKKINDA

Havada patladıktan sonra ahtapot gibi açılıp havai fişek benzeri bir görüntü vererek yere saçılan beyaz fosfor mermileri, düştükleri yerde 10-12 dakika boyunca şiddetle yanıyor. Betonda bile deydiği yeri için için yakıyor. Ancak üzerine toprak koyarak söndürülebiliyor. İnsan derisine ise çok daha büyük zarar veriyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde kalabalık nüfus bulunan bölgelerde fosfor bombası kullanmasını "savaş suçu" olarak nitelendirmişti. Şimdi ABD aynı suçlamayla karşı karşıya.

SİVİL ÖLÜMLERE RAĞMEN ABD BOMBARDIMANI DEVAM EDECEK

ABD, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, Amerikan savaş uçaklarının geçen hafta iki köyü vurmasından sonra hava saldırılarının durdurulması talebine olumsuz karşılık verdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'da hava saldırılarını sona erdirmeyeceğini söyledi.

Amerikan güçlerinin, en uygun istihbarata dayanarak askeri kararlarını almaya devam edeceğini ifade eden Jones, hiçbir harekatı seçenek dışı bırakmayacaklarını kaydetti.

Jones, sivil kayıplar olmaması için dikkatli olmaları gerektiğini ve bu konudaki çabalarını iki katına çıkaracaklarını ifade ederken, "Bir elimizi bağlayarak savaşamayız" dedi.

ABD'nin en son Afganistan'ın batısındaki Ferah vilayetinde düzenlediği hava saldırısında ölen sivillerin sayısının 130'u bulabileceğini belirten Karzai, geçen haftaki Washington ziyaretinde hava saldırılarının durdurulmasını istemişti.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title