İsmet Yılmaz: Türkiye Mazlum Milletlerin Umudu - Haberler
Haberi Paylaş

İsmet Yılmaz: Türkiye Mazlum Milletlerin Umudu

CHA - Haberler | Güncel
İsmet Yılmaz: Türkiye Mazlum Milletlerin Umudu

Milli Savunma Bakanı Sivas'ta katıldığı İlbeyliler Türkmen Festivali'nde, "Biz bir ve beraber olursak aşamayacağımız hiçbir engel yoktur." dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas'ta 11. İlbeyliler Türkmen festivaline katıldı. Bakan Yılmaz, Türkiye'nin mazlum milletlerin umudu olduğunu söyledi.

Fuar alanında düzenlenen festivalde konuşan Bakan Yılmaz, "Türkiye, sadece Türklerin ve sadece İslam dünyasının umudu değil, mazlum milletlerin de umudu. Ben Afganistan'a gittim. Afganistan Devlet başkanı 'Türk askerinin bulunduğu yer bize güven verir' diyor ama Gana da, 'Her devletin bir amacı var ama Türkiye'nin amacı insanlık' diyor. Dolayısıyla Türkiye'nin bir olması, beraber ve güçlü olması, Türk ve İslam dünyası için değil; dünyadaki tüm mazlum milletler için geçerli. Biz bir ve beraber olursak aşamayacağımız hiçbir engel yoktur" dedi.

Yılmaz, şunları söyledi: "Bu millet bu gücüyle büyür ama küçülmez. O halde korkuya gerek yok. Korku içerisinde kalarak kendi içimizde ufkumuzu daraltmaya da gerek yok. Bu coğrafya dar geliyor der ya şair. İşte bugün Türk coğrafyasının hakim olduğu her yerde Afganistan'da da söyledim Somali'de de söyledim bilin ki Türk bayrağının dalgalandığı her yer gölgesinde olana güvenlik verir. Korkuya gerek yok, bölünmeye gerek yok. birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece aşamayacağımız hiçbir engel yoktur diyorum."

"TÜRKİYE'NİN BM'DE VETO HAKKI OLSA KATLİAMLAR OLMAZDI"

BBP Genel Başkanı Destici ise konuşmasında Mısır'daki olaylara değindi. "Hiç kimse unutmasın ki her firavunu boğacak bir deniz, her nemrutu yakacak bir ateş vardır" diyen Destici, "Hem İslam dünyasının hem Türk dünyasının geleceği, birliği ve beraberliği Türkiye'ye bağlı. Onun için Türkiye birlik olmak, güçlü olmak ve bölgesinin lideri olmak zorunda. Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak ve Birleşmiş Milletler'de (BM) veto hakkını elinde bulunduran bir ülke olmak zorunda. Eğer bugün Türkiye'nin BM'de veto hakkı olsaydı Mısır'da, Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da bu katliamlar yaşanmazdı. Çin, Uygur Türklerine bunu yapamazdı. Rusya Kafkaslarda bunu yapamazdı. Balkanlarda bunu yapamazlardı. Onun için birlik olmak ve beraber olmak zorundayız.Her şeyden önemlisi bizim sorumluluğumuz sadece 75 milyonla sınırlı değil. Başta Osmanlı toprakları olmak üzere bütün Türk İslam coğrafyasındaki ve bütün dünyadaki mazlum milletlerin sorumluluğunu omuzlarımızda hissetmeliyiz" diye konuştu.

Suriye'nin kuzeyinde bir PKK varlığı olduğunu belirten Destici, "Bakın biz Kürtlere karşı değiliz. Kürtler bizim kardeşimiz. Türkiye'nin bu bölgesi şu anda kuzey Kürdistan ilan edilmiş, orada konferanslar toplanıyor. Yani bunu görmemek mümkün değil. Bunu gören gözler çok güzel görüyor. Onun için şunu söylüyorum. Barışa, kardeşliğe ve her şeye evet. Ama herkes şunu bilsin ve aklına şunu koysun ki bu büyük Türk milleti kanını, canını, malını verir. Ama bu vatanın bir karış toprağını hiç kimseye vermez. Hiç kimseye de böldürmez. Herkes bunu bilsin ona göre adım atsın" şeklinde konuştu.

Bakan Yılmaz'a programda üzerinde Allah lafzı bulunan bal hediye edildi. Yılmaz, alanda kurulan Türkmen çadırında kısa bir süre dinlendikten sonra karayoluyla Ankara'ya gitmek üzere Sivas'tan ayrıldı.

CHA - Son Dakika Haberleri
title