Yılmaz: Senato Önerisi Soruna Çözüm Olmaz

Yılmaz: Senato Önerisi Soruna Çözüm Olmaz

Eski Başbakanlardan, Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın 'Senato' Önerisinin, Türkiye'nin Sorununa Çözüm Olacağı Kanaatinde Olmadığını Söyledi.

Yılmaz: Senato Önerisi Soruna Çözüm Olmaz

Eski Başbakanlardan, Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın ''Senato'' önerisinin, Türkiye'nin sorununa çözüm olacağı kanaatinde olmadığını söyledi.

Diyarbakır eski Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş ile Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun yazdıkları ''Mahsun Mezopotamya'' adlı kitap, Park Otel'de düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Mesut Yılmaz, Anayasa Mahkemesindeki kapatma davasıyla ilgili bir soru üzerine, yargı süreci devam ederken konuşmamayı tercih ettiğini ifade etti.

''Onun için şu an yapılan açıklamalar yargıya müdahaledir'' diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

''O açıdan AB'den yargıya dönük açıklamaları da fevkalade yadırgıyorum. Başka bir ülkenin içişlerine karışma açısından değil kendi ilkelerine uyma açısından yanlış yaptıklarını düşünüyorum. AB'de herhangi bir ülkede devam eden bir yargı süreciyle ilgili benzer açıklamalar hatta böyle tehdide varan ifadeler kullanılsaydı herhalde çok sert tepki gösterilirdi. Türkiye'de bu tepkinin zamanında, yeterince ve sert gösterilmemiş olmasını da ülkemiz adına bir eksiklik olarak görüyorum.''

Yılmaz, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın ''Senato'' önerisine ilişkin bir soru üzerine ise ''Ben yumruk atanlardan değilim. Ben eleştiri getirmedim, ama Türkiye'nin sorununa çözüm olacağı kanaatinde değilim'' dedi.