Yılmaz: ''Kimsenin Koltuğunda Gözüm Yok''

Yılmaz: ''Kimsenin Koltuğunda Gözüm Yok''

Eski Başbakan Mesut Yılmaz, ''Ben siyasete yüzde 10'u geçmeye çabalayan bir partinin başına gelmek için dönmeyeceğim. Kimsenin koltuğunda gözüm yok'' dedi.

Yılmaz: ''Kimsenin Koltuğunda Gözüm Yok''

Eski Başbakan Mesut Yılmaz, ''Ben siyasete yüzde 10'u geçmeye çabalayan bir partinin başına gelmek için dönmeyeceğim. Kimsenin koltuğunda gözüm yok'' dedi.

Yılmaz, Habertürk'te yayımlanan Basın Kulübü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Siyasete hangi yolla döneceğine'' ilişkin bir soruyu yanıtlarken Yılmaz, şöyle konuştu:

''Ben siyasete yüzde 10'u geçmeye çabalayan bir partinin başına gelmek için dönmeyeceğim. Ben siyasete yüzde 10'lar, 20'ler civarında bocalayan bir partinin başkanı, üyesi, yöneticisi olmak için girmeyeceğim. Kimsenin koltuğunda gözüm yok, hiç bir makamda gözüm yok.''

' 'Erkan Mumcu'nun koltuğuna, ANAP Genel Başkanlığına dönmüyorum mu diyorsunuz?'' sorusuna Yılmaz, ''Kimsenin koltuğuna talip değilim, boşalacak olan koltuklara da talip değilim'' yanıtını verdi.

' 'Türkiye'nin geleceğinden ve rotasını kaybetmesinden endişe duyduğunu'' söyleyen Yılmaz, siyasete bu nedenle dönmek istediğini dile getirdi.

Türkiye'de merkez sağ ile merkez sol arasında artık ciddi bir fark olmadığına inandığını söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

''Merkez sağ ile merkez solu bünyesinde toplayan bir merkez alternatife, merkezde yeni bir oluşuma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu merkezdeki yeni oluşum, eski cumhuriyetçi çizgi ile eski demokrat çizgiyi içinde birleştiren bir oluşum olmalı. Bu oluşum Türk seçmenine sunulabilirse o zaman seçmen gönül rahatlığıyla sandığa gider.''

''Vatandaşı, seçim sisteminin getirdiği endişeyle oy sapmasına itmememiz lazım. Kerhen, emaneten oy verdirmememiz lazım'' diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bütün siyasi stratejisini bunun üzerine kuran bir parti var: CHP. Sayın Baykal diyor ki 'Gelin, CHP'de birleşin ben rejimi koruyayım, ben kurtarayım sizi'. Ben CHP'nin bunun için uygun bir çatı olacağına inanmıyorum. Merkez sağdaki seçmenin de bu çağrıya olumlu cevap vereceğine inanmıyorum.''

''Siyasete yeni bir parti kurarak mı gireceksiniz yoksa kurmadan mı?'' sorusuna Yılmaz, ''Ben kendim ne parti kuracağım, ne bir partiye girme arayışı içinde olacağım. Ben sadece Türkiye'deki siyasi aktörlerle konuşup, bu söylediğim yeni oluşumu, yeni çatıyı Türk siyasetine kazandırma imkanı var mı yok mu bunu araştıracağım'' yanıtını verdi.