Yılmaz'dan Bakanlar Kuruluna 74 Sayfalık Sunum

Yılmaz'dan Bakanlar Kuruluna 74 Sayfalık Sunum

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Enflasyon Beklentilerinin Hedeflerin Üzerinde Seyrettiğini Bildirdi, Beklentilerin Hedeflere Yakınsamasının Para Politikaları Açısından Kritik Önemine Vurgu Yaptı.

Yılmaz'dan Bakanlar Kuruluna 74 Sayfalık Sunum

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyon beklentilerinin hedeflerin üzerinde seyrettiğini bildirerek, enflasyon beklentilerinin hedeflere yakınsamasının para politikaları açısından kritik öneme sahip olduğunu anlattı.

Durmuş Yılmaz, Bakanlar Kuruluna yaptığı sunumda ''Enflasyonla Mücadele, Para ve Kur Politikaları, Piyasalar, Uluslararası Piyasalar, Büyüme, İstihdam ve Ödemeler Dengesi'' konularında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankasının internet sayfasına konulan toplam 74 sayfalık sunumunda Yılmaz, enflasyonla ilgili bölümde, yıllık enflasyonun 2007 yılında çift haneli rakamlara yükselmesinde işlenmemiş gıda, yönetilen ve yönlendirilen ürün fiyatları, güçlü baz etkisi ve mevsimsel fiyat hareketlerindeki düzensizliklerin etkili olduğunu kaydetti.

Enflasyon beklentilerinin hedeflerin üzerinde seyrettiğini bildiren Yılmaz, enflasyon beklentilerinin hedeflere yakınsamasının para politikaları açısından kritik öneme sahip olduğunu anlattı.

Tüm gelişmeler dikkate alındığında enflasyonunun önümüzdeki dönemde kademeli bir düşüş eğilimine gireceğinin öngörüldüğünü belirten Yılmaz, ''Orta vadeli yüzde 4 hedefimiz ulaşılabilir niteliktedir. Tüm politikamız bu hedefin gerçekleştirilmesine yönelik olarak uygulanmaktadır'' diye konuştu.

Yılmaz, şöyle devam etti:

''Bugün enflasyonla mücadele açısından tarihi bir dönüm noktasında bulunmaktayız. Güçlü bir ekonomi ve toplumsal refah artışı için bu mücadelenin mutlaka kazanılması gerekmektedir. Enflasyonla mücadelenin sadece bir para politikası meselesi olmadığı, bu mücadelenin toplumdaki herkes için yapıldığı unutulmamalıdır. Enflasyonla mücadelede yorgunluk oluşması, toplumca (ama) denilmeye başlanması, önceliklerin kısa dönemler için bile olsa farklılaştırılması talepleri, bu yönde bir eğilim sergilenmesi mücadelenin gücünü zayıflatacak. Son 5 yıldaki tüm kazanımları tehlikeye atacaktır.

Sıkı maliye politikası mutlaka devam ettirilmelidir. Maliye politikası enflasyonla mücadelenin sac ayaklarından biridir. Sıkı maliye politikası sadece talebin kontrolü açısından değil, program uygulamalarına yönelik kararlılığın en güçlü göstergesi olması dolayısıyla da önem taşımaktadır. Beklentiler üzerinde belirleyici etkisi vardır.

2006 yıl sonu itibarıyla yüzde 0,7 olan açığın mille gelire oranı son 30 yılın en düşük rakamıdır. Mart ayındaki olumlu rakama rağmen 2007 yılın ilk 4 ayında bir bozulma söz konusudur. Açıklanan tasarruf tedbirleri olumludur.''