Yılmaz Çetiner Son Yolculuğuna Uğurlanıyor - Çetiner İçin Tgc'de Tören Düzenlendi

Yılmaz Çetiner Son Yolculuğuna Uğurlanıyor - Çetiner İçin Tgc'de Tören Düzenlendi

İstanbul'da önceki gün ölen gazeteci-yazar Yılmaz Çetiner (79) için Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde (TGC) tören düzenlendi.

Yılmaz Çetiner Son Yolculuğuna Uğurlanıyor - Çetiner İçin Tgc'de Tören Düzenlendi

İstanbul'da önceki gün ölen gazeteci-yazar Yılmaz Çetiner (79) için Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde (TGC) tören düzenlendi.

Buradaki törende Çetiner'in Türk Bayrağına sarılı tabutu önünde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, gazeteciliğin çınarlarından birinin daha son yolculuğuna uğurlandığını dile getirdi.

Yılmaz Çetiner'i 1964 yılında tanıdığını ifade eden Erinç, Çetiner'in yaşamı boyunca kızdığını, bağırdığını görmediğini, aksine gençlere moral veren, öğütler veren, onları heyecanlandırarak daha başarılı bir meslek yaşamına sokmaya çalışan bir ağabey olduğunu söyledi.

Erinç, Çetiner'in Türkiye'deki araştırmacı ve soruşturmacı gazeteciliğin öncülerinden biri olduğunu belirterek, hazırladığı ''İnanç Öncüleri'' adlı dizi sırasında sakalını uzattığını ve başına siyah bir bere takarak yollara düştüğünü, çok ses getiren bir yazı dizisi hazırladığını anlattı.

Çetiner'in Kıbrıs'taki olaylar sırasında hazırladığı ''Amerikan Yardımı ve Gerçekler'' adlı yazı dizisinin ardından, o dönemde Cumhuriyet Gazetesinin ''Millet Yapar'' adlı bir kampanya hazırladığını anımsatan Erinç, ''Bu kampanya sonucu Deniz Kuvvetleri, sağlanan bağışlarla ilk çıkartma gemilerine sahip oldu. Çetiner'i bu yönüyle de anımsamakta zorunluluk var'' dedi.

Erinç, ''Hepimiz onun başarılarını, insancıl yaklaşımını, bizlere, o dönemin gençlerine ufuk açan, yüreklendiren ve övgüyü de esirgemeyen bir ağabey oluşunu hiçbir zaman unutmayacağız'' diye konuştu.

Yıllar önce TGC'nin düzenlediği bir ankete verdiği yanıtların, bir vasiyet niteliğinde de olduğunu kaydeden Erinç, ''El yazısıyla verdiği yanıtlarda, mesleki dayanışma, meslektaşlar arasında galiz kelimelerle tartışma yapılmaması, gençlerin iyi yetiştirilmesi ve yaşlandıklarında gazetecilere katkıda bulunacak bir örgüt kurulması önerileri var'' dedi.

Erinç, TGC'nin hem Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfını kurduğunu, hem de Cemiyet bünyesinde Gazeteciler Dayanışma Fonu oluşturduğunu, bu konuda Çetiner'e teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

Orhan Erinç, konuşmasında Çetiner'in vefatı dolayısıyla üzüntülerini bildiren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e de teşekkür etti.

-ÖLÜM İLANI...-

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de Çetiner'in dün Milliyet, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yayınlanan ölüm ilanının yine Çetiner tarafından 3 yıl önce yazıldığını dile getirerek, bunun Yılmaz Çetiner'in yayımlanmış son haberi olduğuna da dikkat çekti.

''Kendine güvenen gazeteciler kendi ölüm gerçeklerinin üzerine de bu ölüm ilanında olduğu gibi cesaretle gidebilen kişilerdir'' diyen Ergin, Çetiner'in gazeteciliğinden önce gerçek bir İstanbul beyefendisi, gerçek bir centilmen olduğunu dile getirdi.

Ergin, taziye için kendisini arayan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de Çetiner için ''Çok güzel bir arkadaştı'' dediğini aktardı.

Sedat Ergin, ''Yılmaz Çetiner'in, sadece gazeteciliğiyle değil insani yönleriyle de basının bugünkü kuşakları için bir rol modeli olması gerekiyor'' dedi.

Gazetede yayınlanan son mülakatının onun aynı zamanda finali olduğunu da dile getiren Ergin, Çetiner'in Abdi İpekçi'nin ölümünden 15 gün önce yaptığı ancak hiç yayınlanmayan o röportajının, bu yıl Ocak ayında Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılması söz konusu olduğunda yayınlandığını da hatırlattı.

Çetiner'in 60 yıllık gazetecilik kariyerinde saygın bir çizgide yer aldığını kaydeden Ergin, ''O bir gazeteciydi, bir gazeteci olarak öldü, bir gazeteciye yakışır şekilde öldü ve bir gazeteciye yakışan saygın bir miras bıraktı geride'' dedi.

Buradaki törenin ardından Çetiner'in cenazesi omuzlara alınarak Bebek Camii'ne götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

Törene Çetiner'in eşi Esin Çetiner, kızı Aslı Çifkurt, baldızı Berna Toker, kayınbiraderi Kahraman Sadıkoğlu'nun yanı sıra sevenleri ve gazeteci meslektaşları katıldı.

Yılmaz Çetiner'in cenazesi, Bebek Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı Aile Kabristanına defnedilecek.

-CUMHURBAŞKANI SEZER'İN MESAJI-

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TGC Başkanı Orhan Erinç'e gönderdiği mesajda, TGC üyesi Yılmaz Çetiner'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, ''Kendisine tanrıdan rahmet, size ve şahsınızda cemiyetiniz üyelerine ve basın dünyamıza baş sağlığı dileklerimi iletirim'' dedi.

Kaynak: AA