Yılmaz: Balıkesir'de Norm Fazlası Öğretmen Sayısını Sıfıra İndirmek Çok Zor

Yılmaz: Balıkesir'de Norm Fazlası Öğretmen Sayısını Sıfıra İndirmek Çok Zor

Yılmaz: Balıkesir'de Norm Fazlası Öğretmen Sayısını Sıfıra İndirmek Çok Zor
CHA - Haberler | Güncel

Eğitim Bir-Sen Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Ethem Yılmaz, 4+4+4 sisteminin, sınıf öğretmenlerinde norm fazlası olmasına sebep olduğunu savunarak, "Balıkesir'de norm fazlası öğretmen sayımız büyük oranda eridi."

Eğitim Bir-Sen Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Ethem Yılmaz, 4+4+4 sisteminin, sınıf öğretmenlerinde norm fazlası olmasına sebep olduğunu savunarak, "Balıkesir'de norm fazlası öğretmen sayımız büyük oranda eridi. Balıkesir genelinde 450 norm fazlası sınıf öğretmeni vardı. Bunlardan 378'i alan değişikliği yaptı. Balıkesir'de norma fazlası öğretmen sayısını sıfıra indirmek oldukça zor. Çünkü öğretmeni çok olan bir il." dedi.

Eğitim Bir-Sen Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Ethem Yılmaz, basın mensuplarıyıla tanışma toplantısında biraraya geldi. Çavuşoğlu Restorant'ta yapılan tanışma toplantısına Basın Yayın Sekreteri Mesut Solak, Sosyal İlişkiler Sekreteri Mustafa Uras, Teşkilatlanma Sekreteri Ramazan Konakbay, Mali İşler Sekreteri Ali Tanrıkulu ve Mevzuat Sekreteri Ümit Çelik katıldı.

Yılmaz, toplantıda, yeni eğitim sisteminin getirdiği yenilikler ve yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Uygulamanın uzun süredir konuşulduğunu ancak bu yıla nasip olduğunu belirten Yılmaz, her yeniliğin ve değişimin bir takım sıkıntıları olduğu gibi, bu sistemin de öğretmen ve veliler açısından bazı sıkıntıları olduğunu kaydetti. Sendika olarak, bu sıkıntıların en aza indirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na her zaman yol gösterici olduklarını ifade eden Yılmaz, "Biz bu sistemin gelmesini ve uygulanmasını isteyen bir sendikaydık. Aynı yaş gurubundaki öğrencilerin birarada olması gerekiyor. Sistemin amacı, farklı yaş gruplarındaki öğrencilere ayrı binalarında eğitim vermek. Ancak Balıkesir'de bazı fiziki imkansızlıklardan dolayı bazı okul binaları ayrılmadı. Bunların ayrılması gerekirdi. Bunun bazı sıkıntıları yaşanıyor. Bu, lokal bir durum. Asıl olan tam gün eğitimdir. Çünkü çocukları sabah çok erken kaldırıp yollara düşürmek ve akşamın geç vakitlerinde okuldan çıkarmak doğru bir sistem değildir. İkili eğitim sistemi eğitim modeli olarak uygulaması çok zor. Çocuklar açısından da uygun olmayan bir model. Bu nedenle okullar ayrıldığında ve tekli öğretim sistemine geçilirse bu sıkıntı da giderilmiş olur." dedi.

Yeni sistemde, imam hatip liselerinin orta kısımlarının açılmasına değinen İbrahim Ethem Yılmaz, diğer meslek liselerinin orta kısımlarının açılabileceğini aktardı. Yeni sistemde Kur'an ve Siyer derslerinin seçmeli ders olarak konulmasının çok uygun olduğuna işaret eden Yılmaz, bakanlık bu konuda çok titiz davranıldığını hatırlattı. Yılmaz, seçmeli derslerin velilerin yazılı dilekçeleriyle uygulamaya konulduğu bilgisini verdi.

Yeni sistemin, sınıf öğretmenlerinde norm fazlası olmasına sebep olduğunu belirten Yılmaz, "Çünkü 5. sınıf derslerine branş öğretmenlerinin girmesi esas alındı. Önceleri bu derslere sınıf öğretmenleri giriyordu. Bu nedenle sınıf öğretmenleri norm kadrosunda bir fazlalık oluşturdu. Bu anlamda sendika olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na yoğun bir girişimde bulunduk. Türkiye genelinde 23 bin civarında öğretmen alan değişikliğini gerçekleştirdi. Balıkesir genelinde ise 380 öğretmen alan değişikliği gerçekleştirdi. Bunların bir çoğu norm fazlası olan öğretmenlerdi. Dolayısıyla alan değişikliği yapan hem öğretmenler artık kendi alanlarında öğretmenlik yapacaklar hem de norma fazlası durumdan kurtulmuş olacaklar. Bununla alakalı olarak daha elimize kararname gelmedi." diye konuştu.

Balıkesir'de norm fazlası öğretmen sayısının büyük oranda eridiğini dile getiren İbrahim Ethem Yılmaz, şöyle davem etti: "Balıkesir genelinde, 450 norm fazlası sınıf öğretmeni vardı. Bunlardan 378'i alan değişikliği yaptı. Balıkesir'de norma fazlası öğretmen sayısını sıfıra indirmek oldukça zor. Çünkü öğretmeni çok olan bir il. Yıllardan beni bir öğretmen okulu geleneği var burada. Ayrıca, burada subay astsubay ve polis sayısı oldukça çok. Bir çoğnunu da eşleri öğretmen."

Yılmaz: Balıkesir'de Norm Fazlası Öğretmen Sayısını Sıfıra İndirmek Çok Zor

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title