Yılın Sosyal Girişimcisi Ödülü 'Derviş Baba'nın

Yılın Sosyal Girişimcisi Ödülü 'Derviş Baba'nın

Yılın Sosyal Girişimcisi Ödülü 'Derviş Baba'nın
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Ekonomi

Metro Toptancı Market’in, sosyal girişimcilere destek olmak ve başarılarını Türkiye’ye duyurmak amacıyla Capital ve Ekonomist dergileri işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği Metro Sosyal Girişimci Ödülleri 2015 yarışmasının kazananları açıklandı.

Metro Toptancı Market’in, sosyal girişimcilere destek olmak ve başarılarını Türkiye’ye duyurmak amacıyla Capital ve Ekonomist dergileri işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği Metro Sosyal Girişimci Ödülleri 2015 yarışmasının kazananları açıklandı. Yaşadığı toplum ve dünya için fark yaratan hikayeleriyle 5 farklı kategoride yarışan başarılı girişimciler arasından, Ali Denizci, ‘Derviş Baba’ projesiyle yılın sosyal girişimcisi seçildi.

Metro Sosyal Girişimci Ödülleri, Gastronometro’da gerçekleştirilen törenle açıklandı. Esnaf, Yerel Üreticiler, Oteller, Restoran-Cafe ve İşletme Mutfakları, Serbest Meslek Ofisleri kategorilerinde yarışan girişimciler arasından önce her kategorinin birincisi, ardından da Yılın Sosyal Girişimcisi seçildi. İş ve medya dünyasından önemli isimlerin yanı sıra Türkiye’nin önde gelen girişimcileri, iş insanları, şefleri ve gazetecilerinden oluşan bir jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Ali Denizci ‘Derviş Baba’ adlı projesiyle yılın sosyal girişimcisi seçilerek 25 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Denizci’nin yardıma ihtiyaç duyan kişilere ulaşmayı amaçlayan bireylerin buluştuğu bir gönüllülük platformu olan projesi yüzlerce aileye umut kapısı oldu. 5 yıl önce hayata geçirilen proje, pek çok gönüllünün katılımıyla çocuklara okul dersleri, müzik, resim, tiyatro ve yabancı dil eğitimlerinin yanı sıra kültürel geziler ve burs desteğiyle artarak büyüdü. Aradan geçen 5 yıl sonunda, Derviş Baba, her ay düzenli olarak 400’den fazla aileye gıda yardımı yapan, sağlık, barınma, iş imkanı sağlayan, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki maddi olanakları yetersiz öğrencilere ders desteğinde bulunan, bayramlarda ve okul öncesinde kıyafet ve kırtasiye desteği veren ve 150’den fazla Suriyeli çocuğa Türkçe okuma yazma öğreten bir sosyal dayanışma ağı haline geldi.

ÖDÜL ALAN PROJE VE GİRİŞİMCİLER

Serbest Meslek Ofisleri kategorisinde; online alışveriş tutarlarına ait küsuratları yuvarlayarak, sivil toplum kuruluşlarına kuruşların bağışlanmasını ve bu sayede destek olunmasını sağlayan ‘Yuvarla’ projesi ile Emre Danacı,

Esnaf kategorisinde; atık şişeler ve kadehleri kendi sanat atölyesinde ören ve kültür yerlerinin görselleriyle işleyen ve atık şişelerden elde ettiği gelirin yüzde 30’unu ilgili kuruluşlara aktararak tekerlekli sandalyeye dönüşmesini sağlayan ‘Tekerlekli Şişe’ projesi ile Selçuk Bayfidan,

Restoran, Kafe, İşletme Mutfakları kategorisinde; geliri olmayan kadınlara pasta ve kek yaptırarak bunları önce internetten satan, ardından kurduğu atölye ile kadınlara istihdam sağlayan ‘Meraklı Merdane’ Projesi ile Elvan Başarı,

Oteller kategorisinde; Alaçatı’da 6 ay boyunca yüzde 90 dolulukta çalışan Taş Otel’in sahibi ve amacı Alaçatı'yı koruyarak turizmle tanıştırmak olan Alaçatı Koruma Derneği'ni kuran, derneğin çalışmaları sonunda Alaçatı’nın kentsel SİT alanı ilan edilmesini ve taş evlerin korunmasını sağlayan Zeynep Öziş,

Yerel üreticiler kategorisinde; mandalinaları aracısız dalından tüketicilerin kapısına 18 saat içinde ulaştıran ‘Dalından Kapınıza Mandalina’ projesiyle Hasan Çalık ödüle değer bulundu.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları (2)
ADINIZI YAZIN: Esnaf kategorisi birincisi olarak herekese teşekkür ederim. Selçuk Bayfidan
SİNAN: Harika!! herkes sosyal girişimcileri teşvik etse ve desteklese
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title