Yılın Olayları

Yılın Olayları

Sakarya'da 2011 yılında spor, ekonomi, asayiş, sosyal yaşam, bilim ve teknoloji, eğitim, kültür ve sanat, siyaset, çevre, çalışma hayatı ve sağlık konularında önemli gelişmeler yaşandı.2011 yılında Sakarya basınında yer alan önemli gelişmeler şöyle.1 Ocak.-TFF 2.Lig Kırmızı Grup takımlarından Sakaryaspor'un ikinci kez toplanan genel kurulu, yeterli katılım sağlanamadığı için gerçekleştirilemedi.

Yılın Olayları

Sakarya'da 2011 yılında spor, ekonomi, asayiş, sosyal yaşam, bilim ve teknoloji, eğitim, kültür ve sanat, siyaset, çevre, çalışma hayatı ve sağlık konularında önemli gelişmeler yaşandı.

2011 yılında Sakarya basınında yer alan önemli gelişmeler şöyle:

Ocak ayı

1 Ocak:

-TFF 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Sakaryaspor'un ikinci kez toplanan genel kurulu, yeterli katılım sağlanamadığı için gerçekleştirilemedi. Kulüp Başkanı Rauf Batuboylu'nun görevinden istifa etmemesi üzerine, Yüksek Divan Kurulu üyeleri istifa ettiklerini açıkladı.

-Akyazı ilçesinde, ağabeyi Yakup Yıldız tarafından öldürülen Erol, eşi Hanife ve kızları Özlem ve Elif Yıldız gözyaşları arasında toprağa verildi.

2 Ocak:

-TFF. 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Sakaryaspor kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

5 Ocak:

-Sakarya'da ilköğretim okulu öğrencileri 56 devlet başkanına barış ve çevre duyarlılığı mesajları içeren yılbaşı tebrik kartları gönderdi.

7 Ocak:

-Pamukova Belediye Başkanı Cevat keser, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ve Akmercan Şirketi arasında doğalgaz altyapı yatırımı için protokol imzalandı.

-TFF 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Sakaryaspor'a 3 kişilik kayyum heyeti atandı.

-Adapazarı ilçesindeki baraka yangınında ölen 2 çocuğun cenazesi toprağa verildi.

8 Ocak:

-Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) Sapanca Güral Otel'de "Yargıda Durum Analizi Toplantısı" düzenlendi.

10 Ocak:

-Sapanca'da düzenlenen elektronik izleme çalıştayında, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, elektronik kelepçeyi tanıttı.

13 Ocak:

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya'da Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve Adapazarı Şeker Fabrikası'nı ziyaret etti.

-Yolcu vagonu üretimi alanında Sakarya'da faaliyet gösteren Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ), Bulgaristan Demiryolları'nın ardından, Irak Demiryolları için de yolcu vagonu üretecek.

15 Ocak:

-Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun babası İrfan Basri Sofuoğlu, rahatsızlığı nedeniyle Özel Adatıp Hastanesine kaldırıldı.

18 Ocak:

-Sapanca Gölü'ne usulsüz hafriyat dökülmesi iddiasına ilişkin Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

19 Ocak:

-Geyve'de trafik kazasında ölen liseli genç için okutulan mevlitte ikram edilen yemekten yiyen 130 kişi zehirlendi. Zehirlenenler, değişik hastanelerde tedavi altına alındı.

20 Ocak:

-Erenler'de 5 kişinin öldüğü trafik kazasında asli kusurlu bulunan tır sürücüsü hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

23 Ocak:

-Ferizli'de, bacadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen anne ve kızı öldü.

24 Ocak:

-Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarı başında, kendisiyle aynı adı taşıyan ve Diyarbakır'dan gelen "Ali Gaffar" isimli 101 çocuğun katıldığı törenle anıldı.

28 Ocak:

-Türkiye'de üretilen Toyota Verso modelinin, Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programınca (Euro NCAP) MPV segmentindeki en iyi dereceyi elde ederek, sınıfının en güvenli aracı seçildi.

Şubat ayı

1 Şubat:

-Sakarya'da ilköğretim okulu öğrencilerinin yıl başında devlet başkanlarına gönderdiği tebrik kartlarına ilk yanıt Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'den geldi.

3 Şubat:

-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı'na Yaşar Erdem seçildi.

-Geyve ilçesinde, nikahsız yaşayan 20 Roman çiftin nikahı kıyıldı.

4 Şubat:

-Sakarya'da babasını öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

5 Şubat:

-Hendek'te hayvanat bahçesinden çalınan midilli cinsi iki atın kemikleri bulundu.

-TFF 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Sakaryaspor'un üçüncü kez toplanan genel kurulu, yeterli katılım sağlanamadığı için gerçekleştirilemedi.

8 Şubat:

-Sapanca Gölü'ne hafriyat dökülmesine müsaade ederek, görevini kötüye kullandığı iddiasıyla hakkında dava açılan Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu'nun yargılanmasına başlandı.

10 Şubat:

-Dünya Supersport Şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun babası İrfan Basri Sofuoğlu, Sakarya'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

11 Şubat:

-Hendek'teki havai fişek farikasındaki patlamada 1 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

-Dünya Supersport Şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun babası İrfan Basri Sofuoğlu, Sakarya'nın Akyazı ilçesinde toprağa verildi.

-Pamukova'da hemzemin geçitte trenin otomobile çarpması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi öldü.

12 Şubat:

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da 54 ayrı eser ve hizmetin toplu açılış törenine katıldı.

14 Şubat:

-TFF 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Sakaryaspor'a atanan kayyum heyetinin görev süresi uzatıldı.

15 Şubat:

-Adapazarı'nda uygun ilik bulunamadığı için hayatını kaybeden 12 yaşındaki lösemi hastası kızın yaşam mücadelesi filme çekildi. Küçük kızın hayatından kesitlerin yer aldığı filmde, doktorlar, polisler, öğretmenler ve öğrenciler rol aldı.

17 Şubat:

-Pamukova'nın Mekece köyü yakınlarında, yerel mahkemede yeniden görülmeye başlanan 41 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazası davası, müştekiler ve müdahillerin Yargıtayın bozma ilamına karşı beyanlarının tespiti için ertelendi.

18 Şubat:

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sakarya ziyareti sırasında Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) görevlilerini yere yatırarak aradıkları iddia edilen polis memurları hakkında soruşturma başlatıldı.

21 Şubat:

-Akyazı'da kümesteki 16 bin civciv yangında telef oldu.

Mart ayı

2 Mart:

-Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasında (SATSO) 'İş Aramayın, İş Kurun" eğitimini tamamlayan 60 kursiyere sertifikaları verildi.

-Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sakarya Nehri kıyısında iki kamyon dolusu elektronik atık buldu.

-Libya'dan deniz yoluyla tahliye edilen 23 Türk vatandaşı, otobüsle Sakarya'ya getirildi.

4 Mart:

-Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, 13 Mart'ta belediye meclis üyeliği seçiminin yapılacağı Geyve ilçesine bağlı Alifuatpaşa beldesinde açık hava toplantısında konuştu.

9 Mart:

-Kar yağışı nedeniyle 287 köy yolu ulaşıma kapandı. 5 ilçeye bağlı köy okullarında eğitime ara verildi.

11 Mart:

-Sakarya'da, etkili olan kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

13 Mart:

-Geyve'ye bağlı Alifuatpaşa beldesinde belediye meclis üyeliği seçimleri yapıldı.

16 Mart:

-Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) arazisi üzerinde bulunan siloların yıkımına başlandı.

-Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) Karasu'daki arazisinin kiralanması amacıyla düzenen ihale iptal edildi.

17 Mart:

-Arifiye'deki Dörtyol Sanayi Sitesi'nde çıkan yangın yaklaşık 3 saat süren çalışmalar sonunda kontrol altına alındı.

18 Mart:

-Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Akyazı ilçesinde çeşitli etkinliklere katıldı.

23 Mart:

-Sakarya'da, iş müfettişlerince yapılan denetimlerde, iş sağlığı ve iş güvenliği koşullarına uyulmadığı gerekçesiyle havai fişek ve oyuncak imalatı yapan 2 fabrikanın geçici olarak kapatılması kararlaştırıldı.

27 Mart:

-Geyve'de, Orman İşletme Müdürlüğünün odun deposunda yapılan zemin düzeltme çalışmaları sırasında geç Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen mezar bulundu.

-Hendek'te iki grup arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

30 Mart:

-Akyazı'da inşaat ustası İsrail Yılmaz, mahkeme kararıyla adını 'İsrafil' olarak değiştirdi.

31 Mart:

-Sakarya Afiyet Sağlık Derneği üyesi 8 hekim ve 3 sağlık memurundan oluşan ekip, sağlık taraması yapmak için Sudan'a gitti.

Nisan ayı

2 Nisan:

-Sapanca ilçesinde faaliyet gösteren Sportizm Otizm Gençlik ve Spor Kulübünün Dünya Fardındalık Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikte, otistik engelli çocuklar yüzme yarışına katıldı.

-TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden Sakaryaspor'un genel kurulunda işadamı Halit Evin başkanlığa seçildi.

4 Nisan:

-Küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek için Aygaz'ın başlattığı kampanya kapsamında 'Gökyüzü Tırı' Kent Park'ta öğrencilerle buluştu.

-Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) arasında Sakarya İhracatını Geliştirme Projesi (SAİGEP) protokolü imzalandı.

6 Nisan:

-Alman Kalsruhe Polis Bandosu Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'nde konser verdi.

8 Nisan:

-Sakarya Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri

"1000 öğrenciye, 1000 kitap" sloganıyla kampanya başlattı.

10 Nisan:

-Emniyet Teşkilatı'nın 166. kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

-HAS Parti Sakarya İl Teşkilatı milletvekili adaylarını açıkladı.

-Sabahaddin Zaim Bulvarı'nda otomobilin ağaca çarpması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

11 Nisan:

-CHP İl Başkanlığı Sakarya Milletvekili adaylarını açıkladı.

-CHP Sakarya 3. sıra Milletvekili adayı Raşit Dünya, adaylıktan çekildiğini açıkladı.

-AK Parti Sakarya İl Teşkilatı milletvekili adaylarını açıkladı.

16 Nisan:

-Türkiye Off-Road Şampiyonası 2. Ayak Yarışları Taşlık mevkisindeki parkurda başladı.

-Klasik Otomobil Kulübü üyeleri, Sapanca'daki Güral Otel'de bir araya geldi.

18 Nisan:

-Vefat eden kayın pederinin maaşını sahte belgeler düzenleyerek 8 yıl boyunca çektiği iddiasıyla yargılanan sanık 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

19 Nisan:

-Adapazarı'ndaki TÜVASAŞ'ta üretilen ilk yerli dizel tren seti, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle raya indirildi.

21 Nisan:

-Toyota Türkiye, Japonya'daki deprem felaketinin ardından yaşadığı parça tedarik sıkıntısı nedeniyle üretime iki hafta süreyle ara verdi.

24 Nisan:

-Sapanca'da yoldaki kediyi ezmemek için manevra yapan sürücünün kaldırımdaki yayalara çarparak kahvehaneye girmesi sonucu 10 kişi yaralandı.

27 Nisan:

-Sakarya'da, Hızırtepe Kız Yetiştirme Yurdunda iki kız öğrencinin ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili 4'ü kamu görevlisi 2'si yurt öğrencisi hakkında açılan dava sonuçlandı.

28 Nisan:

-HSYK üyeleri, hakim ve savcılar Sapanca Güral Otel'de bir araya geldi.

Mayıs ayı:

1 Mayıs:

-Türkiye Kürek Federasyonunca Sapanca'danın Kırpınar Mahallesi'ndeki parkurda düzenlenen Bahar Kupası Kürek Yarışları'nı Fenerbahçe Spor Kulübü kazandı.

-Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerince 3. Ulusal Robot Yarışması düzenlendi.

8 Mayıs:

-Sakaryaspor-Kocaelispor maçında Kocaelisporlu Gökhan, skorun Kocaeli'nin plakasını çağrıştıran 4-1 olmaması için, topu kendi kalesine gönderdi.

10 Mayıs:

-Sakaryaspor'un play-off'ta yapacağı ilk maçın rakibi kurayla Konya Torku Şekerspor olarak belirlendi.

12 Mayıs:

-Hendek'deki Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesinin yemekhanesinde yemekten zehirlenen 100 öğrenci, hastanelere başvurdu.

15 Mayıs:

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, seçim çalışmaları kapsamında Sakarya'nın kuzey ilçelerini ziyaret etti.

16 Mayıs:

-Adnan Menderes Caddesi'nde zincirleme trafik kazasında 12 kişi yaralandı.

-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Adapazarı'nda Türk İş tarafından yaptırılan ilköğretim okulunun açılış törenine katıldı.

-Sakaryaspor, play-off'ta Konya Torku Şekerspor'u 3-1 mağlup ederek yarı finale çıktı.

19 Mayıs:

-Kütahya'da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem Sakarya'da hissedildi. Sakaryalılar, deprem nedeniyle sokaklara çıktı.

-Karasu'da 2 bin 300 Mersin balığı yavrusu Sakarya Nehri'ne bırakıldı.

22 Mayıs:

-TFF 2. Lig'de mücadele eden Sakaryaspor, play-off'ta Bandırmaspor'u 5-1 mağlup ederek, Bank Asya 1. Lig'e yükseldi.

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akyazı'da doğalgaz altınkaynak törenine katıldı.

23 Mayıs:

-Play-off'ta TFF 2. Lig'den Bank Asya 1. Lig'e yükselen Sakaryasporlu futbolcular kent meydanında düzenlenen törenle karşılandı.

24 Mayıs:

-Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 5 bin kişilik spor salonu ve kapalı yüzme havuzunun açılışına katıldı.

-Çamyolu Mahallesi'nde cipin devrilmesi sonucu Sakarya Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Bülent Yılmaz ve Serdar Çolak hayatını kaybetti.

25 Mayıs:

-Akyazı'da miras anlaşmazlığı nedeniyle abisini, yengesini ve iki yeğenini öldürdüğü öne sürülen katil zanlısı için hazırlanan iddianamede 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

28 Mayıs:

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen açık hava toplantısında konuştu.

30 Mayıs:

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kent meydanında partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen açık hava toplantısında konuştu.

Haziran ayı:

1 Haziran:

-Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) faaliyet gösteren TEKNOKENT'in yeni hizmet binasının temeli törenle atıldı.

4 Haziran:

-HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, kent meydanında partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen açık hava toplantısına katıldı.

5 Haziran:

-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kent meydanında partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen açık hava toplantısında konuştu. Partisinin il başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya gelen Erdoğan, 25 bin kişilik stadyum ve bölge adliye mahkemesi kurulması sözü verdi.

7 Haziran:

-Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, kent meydanında partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen açık hava toplantısına katıldı.

12 Haziran:

-Milletvekili seçimlerinde AK Parti 5, MHP ve CHP 1'er milletvekili çıkardı.

14 Haziran:

-Sakarya Valiliğinde orta hasarlı binalar ve 25 bin kişilik stadın inşası için çalışma başlatıldı.

15 Haziran:

-Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyeleri, karanfil yağı, çinko oksit ve çay tohumu özü katkılı, hastane bakterilerini dezenfekte eden doğal antibakteriyel krem geliştirdi.

-Sapanca'da içme suyu şişelemek amacıyla ormanlık alanda kaçak olarak çekilen su hattının patlaması nedeniyle toprak kayması meydana geldi.

16 Haziran:

-Sapanca'da bir polis memuru, görev başında beylik tabancasıyla intihar etti.

20 Haziran:

-Adapazarı'nda, 2 otomobilin çarpıştığı kazada, 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

21 Haziran:

-Adapazarı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü törenlerler kutlandı.

22 Haziran:

-Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Sakarya Üniversitesi (SAÜ) arasında sanayide işbirliği protokolü imzalandı.

-Erenler'de diyaliz hastalarını taşıyan minibüsün de karıştığı kazada 2'si çocuk 3 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

23 Haziran:

-Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) ile Yapı Kredi Bankası arasında kredi sözleşmesi imzalandı.

-Çeşitli illerde 7 kişinin öldürülmesi, 2 kişinin yaralanması olaylarına karıştıkları gerekçesiyle yargılanan sanıkların cezası Yargıtay tarafından onandı.

24 Haziran:

-11. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları başladı.

-Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, AK Parti eski Sakarya milletvekili Recep Yıldırım'ın oğlunun nikah törenine katıldı.

25 Haziran:

-Sakarya Üniversitesi (SAÜ) 2010-2011 öğretim yılı mezuniyet töreni, Atatürk Stadı'nda yapıldı.

26 Haziran:

-Sapanca Kaymakamlığının düzenlediği "11. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları" sona erdi.

28 Haziran:

-Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi, Sakarya'nın Taraklı, Çanakkale'nin Gökçeada, Aydın'ın Yenipazar ve Muğla'nın Akyaka beldelerini

"Cittaslow" (sakin şehir) ilan etti.

Temmuz ayı:

1 Temmuz:

-Söğütlü Tarım, Hayvancılık ve Süt Festivali başladı.

-Spor Toto Büyükler Türkiye Şampiyonası Kürek Yarışları, eleme mücadelesiyle Sapanca Gölü'nde başladı.

-Türkiye Büyükler Wushu Şampiyonası Sakarya'da başladı.

-Akyazı'da kardeşi, yengesi ve iki yeğenini miras ve alacak meselesi nedeniyle öldürdüğü öne sürülen sanığın yargılanmasına başlandı.

2 Temmuz:

-Karasu'da, yol kenarında bulunun kayalıklara çarparak devrilen otomobildeki 2 kişi öldü.

4 Temmuz:

-Spor Toto Büyükler Türkiye Şampiyonası Kürek Yarışları'nda 6 kategorinin 4'ünde birincilik elde eden Fenerbahçe şampiyon oldu.

5 Temmuz:

-Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ Satış Direktörü Yunus Bekircan, "Uyarılarımıza rağmen yaklaşık 3 yıldır elektrik borçlarını yapılandırmayan ve çıkan aylık cari faturalarını da ödemeyen Sakaryaspor ile Kocaelispor'un da elektriklerini kesmek zorunda kaldık" bilgisini verdi.

6 Temmuz:

-Serdivan'da meşrubat yüklü kamyonun restoran bahçesine girmesi sonucu 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

7 Temmuz

-Pamukova'da Gökgöz köyünden geçen NATO'ya ait petrol boru hattından jet yakıtı olarak kullanılan 2 bin 537 litrelik "F-34" yakıtı çalındı.

-Sakarya Elektrik ve Dağıtım AŞ (SEDAŞ) ile birikmiş borcu nedeniyle elektrikleri kesilen Sakaryaspor Kulübü yönetimi arasında imzalanan protokolle, yeşil siyahlı kulüp enerjiye kavuştu.

Temmuz:

-Durgunsu Kano Türkiye Şampiyonası, Adapazarı'nda başladı.

10 Temmuz:

-Acarlar Longozu Çalıştayı'nın sonuç raporunda, çevre sorunları ve geleceğe ait yatırım plan kararlarının ekosistemin sürdürülebilirliğini riske soktuğu belirtildi.

-Akyazı ilçesinde tarım aracının devrilmesi sonucu 8 kişi yaralandı.

11 Temmuz:

-Durgunsu Kano Türkiye Şampiyonası'nda büyük erkeklerde Tuzla Deniz Yıldızı, büyük bayanlarda Çukurova Üniversitesi şampiyon oldu.

14 Temmuz:

-Arifiye'de, otomobilin tırla çarpışması sonucu baba ve oğlu öldü, 3 kişi yaralandı.

21 Temmuz:

-Adapazarı'nda, bir banka şubesinin ATM'sine yerleştirilen kopyalama cihazıyla kartlarının kopyalandığını öne süren, aralarında polis memurlarının da bulunduğu 6 kişinin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

22 Temmuz:

-Serdivan Belediyesi'nin düzenlediği 6. Uluslararası Serdivan Yamaç Paraşütü Festivali, Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın uçuşu ile başladı.

- "Sakarya Uluslararası Open Karate Turnuvası", minikler kategorisindeki müsabakalarla başladı.

24 Temmuz:

-Sakaryaspor, Fenerbahçe ile Atatürk Stadı'nda hazırlık maçı yaptı.

26 Temmuz:

-Adapazarı'nda otomobille çarpışan yolcu minibüsünün takla atması sonucu 19 kişi yaralandı.

-Akyazı'da adliyeye sevk edilen 3 zanlıdan biri pencereden atlayarak kaçma girişiminde bulundu, bir zanlı kaçtı.

-Sapanca'da, ünlü bir gömlek firmasının sahibi Özkan Akkayagil, silahlı kişilerce kaçırıldı

-Serdivan Belediyesinin düzenlediği 6. Uluslararası Serdivan Yamaç Paraşütü Festivali sona erdi.

29 Temmuz:

-Sakarya'nın Karapürçek ilçesinde, "pat pat" tabir edilen tarım aracının devrilmesi sonucu 10 kişi yaralandı.

30 Temmuz:

-CHP Sakarya İl Başkanı Yaşar Erdem, 9 yönetim kurulu üyesiyle birlikte istifa ettiklerini açıkladı.

Ağustos ayı

1 Ağustos:

-Sakarya Nehri'nde erginleşerek sudan çıkan milyonlarca sinek, Sakarya Köprüsü'nü kaplayarak kar görüntüsü yarattı.

2 Ağustos:

-Dünya barışı için 4 yıl önce Japonya'dan yürüyerek yola çıkan Yuji Miyata Sakarya'ya ulaştı.

-Sakarya'nın Taraklı ilçesinde Bursa Anıtlar ve Koruma Kurulunca tescillenen 7 asırlık çınar ağacında çıkan yangın kısa sürede söndürüldü.

3 Ağustos:

-Fındık toplamak amacıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan yola çıkan işçiler Arifiye Tren Garı'na ulaştı.

4 Ağustos:

-Sapanca'daki bir evde 2 Kalaşnikof tüfek ve bir el bombası ele geçirildi.

-Hendek"te panelvan ile beton mikserinin çarpışması sonucu 3 kişi öldü.

-Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğunca

(SAİTEM) geliştirilen "SAGUAR 2" güneş arabası, Avustralya'da katılacağı yarışlar öncesinde trafikte test edildi.

12 Ağustos:

-Pamukova'da yolcu treninin 8 vagonu raydan çıktı.

13 Ağustos:

-Fransa'da tanıştığı Nursel Yavuz ile evlenmeye karar veren savcı Philippe Roehrig (48), bir ay boyunca kaldığı Sakarya'da Müslüman olmaya karar verdi. İhtida (başka bir dinden çıkıp Müslüman olma) töreniyle İslamiyete geçen Roehrig, kendi isteğiyle "Fatih" adını aldı.

14 Ağustos:

-Hendek'te meydana gelen kazada 3 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

15 Ağustos:

-Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Sakarya Büyükşehir Belediyesince

"Mahallemde İftar Var" Projesi kapsamında Kent Park'ta düzenlenen iftar programına katıldı

-Erenler ilçesinde panelvan ile otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

-Sapanca'da kaçırdıkları iş adamına silah zoruyla senet imzalattıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi tutuklandı.

17 Ağustos:

-17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 12. yıl dönümünde depremde hayatını kaybedenler, saat 03.02'de kent meydanında anıldı.

-Serdivan Belediyesi depremde hayatını kaybedenler için mevlit okuttu.

-Sakaryasporlu futbolcular yapacakları hazırlık maçı öncesinde Deprem Şehitliği'ni ziyaret ederek, Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler için dua etti.

19 Ağustos:

-Türkiye Gençler Kürek Şampiyonası Yarışları, eleme mücadelesiyle Sapanca Gölü'nde başladı.

21 Ağustos:

-Türkiye Gençler Kürek Şampiyonası'nda takım halinde 3 kategoride birincilik elde eden Fenerbahçe, şampiyon oldu.

-Sapanca ilçesinde düzenlenen Türkiye Gençler Kürek Şampiyonası'nda Genç B Erkekler kategorisinde birincilik elde eden Fenerbahçeli sporcular, şampiyonluk coşkusuyla atladıkları Sapanca Gölü'nde birincilik kupasını kaybetti.

24 Ağustos:

-Bank Asya 1. Lig'e yükselen Sakaryaspor'un ilk rakibi, TKİ Tavşanlı Linyitspor olarak belirlendi.

26 Ağustos:

-CHP İl Başkanlığına Yaşar Erdem atandı.

-Sakarya'da, bir üniversite öğrencisine eşcinsel arkadaşlık sitesinde oluşturduğu sahte profilde, fotoğraflarını yayımlayarak hakaret ettiği öne sürülen kişi hakkında 6 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

30 Ağustos:

-Karapürçek ilçesinde hakkında evden uzaklaştırma kararı bulunan kişi, boşanma davası açan eşini evinin balkonunda tabancayla vurduktan sonra intihar etti.

Eylül ayı:

1 Eylül:

-Karasu'da, bayram tatilinden dönen iki ailenin içinde bulunduğu panelvanın şarampole devrilmesi sonucu anne ve kızı öldü, 6 kişi yaralandı.

3 Eylül:

-Sapanca'daki bir gazinoda, "yemek servisi yapılmaması" nedeniyle çıktığı belirtilen kavgada, gazino sahibi tabancayla vurularak öldürüldü. Kavga sırasında kalp krizi geçiren gazinonun diğer ortağı da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

7 Eylül:

-Sakaryaspor kafilesinin 9 yıl önce geçirdiği trafik kazasında ölen 6 Sakaryasporlu, futbolcular ve teknik heyetin katıldığı törenle anıldı.

8 Eylül:

-Türkiye Adalet Akademisi ve Yargıtay Başkanlığı iş birliğiyle düzenlenen Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tanıtım Semineri, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

-Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, bahis oyunu İddaa'da isim hakkı olarak kendisine verilen 1,5 milyon lirayı hiç dokunmadan ihtiyaç sahiplerine yönlendirdi.

11 Eylül:

-Adapazarı ilçesinde 12 yaşındaki Samet Baş maganda kurşunu ile vurularak öldü.

12 Eylül:

-Bank Asya lnci Ligi'ndeki ilk maçında Sakaryaspor Tavşanlı Linyitspor'u 1-0 yenerek sezona 3 puanla başladı.

-Erenler'de otomobille yolcu minibüsünün çarpışması sonucu iki kişi öldü, bir kişi yaralandı.

13 Eylül:

-Bank Asya 1. Lig ekibi Sakaryaspor'un yönetim kurulu başkanı Halit Evin, yönetim kurulu olarak 22 Ekim Cumartesi günü olağanüstü genel kurul yapma kararı aldıklarını açıkladı.

15 Eylül:

-Maddi sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren Sakaryaspor'da, yönetim tarafından geliştirilen "Sakaryaspor Su" projesi hayata geçirildi.

16 Eylül:

-Erenler'deki hayvan pazarı şap hastalığı şüphesiyle süresiz olarak kapatıldı.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sakarya ziyareti sırasında Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) görevlilerini yere yatırarak aradıkları iddia edilen polis memurları hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

18 Eylül:

-Adapazarı'nda cezaevinden bir süre önce tahliye olan kişi, boşandığı eşi ile birlikte yaşadığını öne sürdüğü kişinin babasını tabancayla vurarak öldürdü.

-Tunceli'de halı sahada uğradıkları hain saldırıda şehit düşen komiser Cem

(27) ve öğretmen eşi Dilay Turan Kerman, evlilik yıl dönümlerinde, Sakarya'da birlikte görev yaptığı basketbol hakemi arkadaşlarınca düzenlenen halı saha maçıyla anıldı.

19 Eylül:

-1982 Anayasası'na 'hayır' oyu verdikleri için çeşitli eziyetlere maruz kaldıklarını öne süren Sakarya'nın Akyazı ilçesine bağlı Topağaç köyünün halkı, 12 Eylül 1980 darbesinin sorumlularının yargılanması amacıyla imza topluyor.

22 Eylül:

-Ankara'da ilk defa gerçekleştirilen "Sakarya Tanıtım Günleri" Atatürk Kültür Merkezinde açıldı. Her alanda Sakarya kültürünü tanıtılmasının amaçlandığı ve "Sakarya Nehri Ankara'ya akıyor" sloganı ile başlayan "Sakarya Tanıtım Günleri" için bir tören düzenlendi.

23 Eylül:

-Karasu'da bir kişiyi öldürdüğü iddiasıyla 4 yıldır aranan zanlı, internette sohbet ettiği kadınla tanışmak için geldiği yerde yakalandı.

-Kocaali ilçesinde 1 yıl önce tecavüzün ardından boğularak öldürülen 84 yaşındaki kadının katil zanlısı, 6 şüpheliden alınan örneklerinin analiziyle yakalandı.

24 Eylül:

-Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu tarafından, Sakarya'nın Akyazı ilçesinde yaptırılan pist, Supermoto Türkiye Şampiyonası 5. ayağının sıralama turlarına ev sahipliği yaptı.

26 Eylül:

-Karasu'da, balık ağlarını toplamak için açıldıkları Acarlar Longozu'nda tekneleri batan dede ve torunu boğuldu, baba yüzerek kurtuldu.

28 Eylül:

-Kocaeli Üniversitesince (KOÜ) Sapanca Güral Otel'de düzenlenen 1. Kök Hücre Araştırmaları Kongresi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün katılımıyla başladı.

29 Eylül:

-Sakarya'daki fındık bahçelerinde bir ay boyunca ekmek parası çalışan mevsimlik işçiler, trenle Güneydoğu Anadolu'ya hareket etmeye başladı.

30 Eylül:

-Hendek ilçesinde, arızalanan otobüsün tamirini otoyol kenarında bekleyen yolculara otomobil çarptı. Kazada 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Ekim ayı:

3 Ekim:

-Sakaryaspor'un teknik direktörü Şaban Yıldırım'a, görevine son verildiği bilgisi, katıldığı canlı televizyon programı sırasında tebliğ edildi.

4 Ekim:

-Adapazarı Belediye Meclisi Dağdibi'ndeki atıl binanın Bölge İstinaf Mahkemesi olarak kullanılması için devrine karar verdi.

7 Ekim:

-Bank Asya 1. Lig ekiplerinden Sakaryaspor'un teknik direktörlüğüne Timur Şahinel getirildi.

11 Ekim:

-Adapazarı'nda, büyük markaların mağazalarından çaldıkları kıyafetleri, aynı markanın başka ildeki şubelerine iade ederek ürün bedelini tahsil ettikleri öne sürülen baba ve oğlu yakalandı.

16 Ekim:

-Şap hastalığı şüphesiyle kapatılan hayvan pazarı yeniden açıldı.

20 Ekim:

-Hakkari'nın Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan piyade çavuş Birol Elmas'ın (21) cenazesi, Sakarya'da binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

22 Ekim:

-Sakaryaspor Kulübü Olağanüstü Genel Kurulu, gerekli katılım sağlanamaması nedeniyle ertelendi.

23 Ekim:

-Van'da meydana gelen deprem için Sakarya'dan 30 kişilik ekip yola çıktı.

30 Ekim:

-Sakaryaspor kongresinde başkanlığa Erdal Taşkın seçildi.

Kasım ayı:

4 Kasım:

-Sakaryaspor'da teknik direktörlük görevine canlı yayında işine son verilen Şaban Yıldırım, yeniden getirildi.

-Sakarya'da tek başına yaşadığı evde hayatını kaybeden yaşlı adamın öldüğü 5 ay sonra ortaya çıktı.

7 Kasım:

-Sakarya Mısır Araştırma İstasyon Müdürlüğünde uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda, Türkiye ortalamasının iki katı ürün veren iki yeni mısır çeşidi geliştirildi.

9 Kasım:

-Serdivan ilçesi'nde 8 ay önce evlendiği eşini ütünün kablosuyla boğarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Gülfidan K, tutuklandı.

10 Kasım:

-Sakarya Sivil Savunma Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliğinden 15 kişilik arama kurtarma ekibi, Van'a gitmek üzere yola çıktı.

13 Kasım:

-Depremin etkilerini incelemek üzere Van'a giden Sakarya Üniversitesinde

(SAÜ) görevli akademisyenler hazırladıkları raporu açıkladı.

15 Kasım:

-Sakarya'da incelediği tablet bilgisayardan yola çıkan elektrik elektronik mühendisi, dizaynı, ana kartı ve yazılımı kendisine ait olan tablet bilgisayar geliştirdi.

18 Kasım

-Sakarya Valiliğince orta hasarlı binaların elektrik, su, telefon ve doğal gaz hizmetinin kesilmesi için ilgili kurumlara uyarı yazısı gönderildi.

20 Kasım:

-Sakarya Valisi Mustafa Büyük ve Türk Dil Kurumu (TDK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Melek Özyetgin, iş adamı Tuna Tan'a ürettiği "Kabaklava"

(Kabaklı Baklava) ve "Kabakmacun" (Kabaklı Lahmacun) isimlerini tescil ettirmesi dolayısıyla teşekkür belgesi verdi.

21 Kasım:

-Sakarya Valiliğinde, Vali Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla orta hasarlı binalar konusunda değerlendirme toplantısı düzenlendi.

-Adapazarı'nda 20 bin metrekare alan üzerine kurulacak bin 500 kişilik tribün kapasitesine sahip spor kompleksinin temeli atıldı.

-Adapazarı'nda bulunan orta hasarlı binalara uyarı levhaları yapıştırıldı.

22 Kasım:

-Sakaryaspor Tesis İşletmecilik ve Ticaret AŞ'nin hakim hissedarı Sakaryaspor Kulübü Derneği yönetimi, anonim şirketin yönetimini devralmayınca şirketin yönetim kurulu başkanı Halit Evin ve yönetim kurulu üyeleri görevlerinden istifa etti.

-Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ

(TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi AŞ (TÜDEMSAŞ) yetkilileri arasında işbirliği konusunda ortak deklarasyon imzalandı.

23 Kasım:

-Tokat Emniyet Müdürlüğünden Sakarya Emniyet Müdürlüğüne atanan Mustafa Aktaş, görevine başladı.

25 Kasım:

-Sakarya'da, depremde hasar görmesine rağmen güçlendirmesi yapılmayan orta hasarlı camiler ibadete kapatılacak.

26 Kasım:

-Sakarya'nın Karapürçek ilçesinde çıkan yangında baba ve oğlu hayatını kaybetti.

-Türkiye Off Road Şampiyonası 7. Ayak yarışları, Sakarya'da başladı.

27 Kasım:

-Türkiye Off Road Şampiyonası 7. Ayak Yarışı'nda genel klasmanda Ahmet Tınkır ve Rafet Yılmaz ikilisi birinci oldu.

28 Kasım:

-Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığının onayladığı yönerge çerçevesinde Sapanca Gölü'nün korunması için bağımsız bir birim kurulacağını açıkladı.

29 Kasım:

-Sakarya'da bankanın konut kredisi kullanan tüketiciden konutundaki ipoteği kaldırmak için talep ettiği 250 liralık ipotek fek (kaldırma) ücreti, haksız olduğu gerekçesiyle yerel mahkemece iptal edildi.

Aralık ayı:

1 Aralık:

-Karasu ilçesinde 2 bin 250 yavru mersin balığı Sakarya Nehri'ne bırakıldı.

3 Aralık:

-Sakarya'nın içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi yağışlardaki düşüş nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre 75 santimetre azaldı.

4 Aralık:

-Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) hibrit sistemle çalışan belediye otobüslerinin egzoz gazı emisyonlarının asgari düzeye indirilmesi amacıyla başlatılan projede, yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlayan ve en düşük egzoz gazı emisyon değerlerine sahip hibrit otobüs geliştirildi.

-Adapazarı Belediyesince kent merkezinde inşa edilen Orhangazi Kültür Merkezi'nin açılışı için eşi Gülten Günay ile kente gelen Bakan Ertuğrul Günay, belediyeyi ziyaretinin ardından merkezin açılışını gerçekleştirdi.

5 Aralık:

-Sakarya'da 1999 Marmara depreminin ardından 31 Aralık 2009'a kadar tanınan sürede güçlendirme ruhsatı alınmayan orta hasarlı binaların elektriği ve suyu kesilmeye başlandı.

-Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, öncelikli olarak orta hasarlı binalarda iskanı önlemeye çalışacaklarını belirterek, boşaltılan binaların yıkımlarının gündeme geleceğini söyledi.

9 Aralık:

-Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) arasında 500 çalışanı kapsayan toplu sözleşme imzalandı.

10 Aralık:

-Sakarya'da 90 farklı noktaya kurulan kameralardan oluşan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) sisteminin kentteki suç oranınını yüzde 35 oranında düşürdüğü belirtildi.

11 Aralık:

-Hendek'te özel olarak dizayn edilen oluklu, ışıklı ve eğimli kaldırımlarla engellilerin yardıma ihtiyaç duymadan hareket etmeleri sağlanıyor.

12 Aralık:

-Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresince (SASKİ) 25 milyon dolarlık yatırımla Sakarya Nehri üzerinde hayata geçirilen hidroelektrik santrali (HES) projesi, kuruma yılda 4 milyon dolarlık ek kaynak sağlayacak.

-Bank Asya 1. Lig ekiplerinden Sakaryaspor'un yönetimi tanesi 10 bin liradan satılacak 200 koltukla kulübe 2 milyon lira gelir sağlamayı amaçlıyor.

13 Aralık:

-Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi'nde eğitim gören çocukların yazdığı duygu dolu mektuplar, Van'daki depremzede çocuklara ulaştırılması amacıyla gönderilen kışlık kıyafetlerin ceplerine yerleştirildi.

14 Aralık:

-Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Avrupa Birliği Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi tarafından Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Bakış Açısıyla Komşuluk Politikaları ve Arap Dünyası" konulu konferansa katıldı.

16 Aralık:

-Adapazarı'nda boşandığı eşi ve eski eşiyle birlikte yaşadığını öne sürdüğü kişinin babasını tabancayla vurarak öldürdüğü iddia edilen zanlı, polisin 3 ay süren takibi sonucunda Ankara'da gözaltına alındı.

-Söğütlü ilçesinde, "Bal Ormanı" kuruldu.

17 Aralık:

-Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Sapanca Güral Otel'de düzenlenen MÜSİAD Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısına katıldı.

- SAKARYA