YILDIZ RAMAZANOĞLU HABERLERİ

Yıldız Ramazanoğlu Haberleri

Yıldız Ramazanoğlu haber, Yıldız Ramazanoğlu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yıldız Ramazanoğlu: Adıyaman Belediyesinden 2 Farklı EtkinlikYıldız Ramazanoğlu 15.5.2016
Yıldız Ramazanoğlu: Modern Dünyada Yola Çıkmak' KonferansıYıldız Ramazanoğlu 9.5.2016
Yıldız Ramazanoğlu 9.5.2016
Ağrı'da "Modern Dünyada Yola Çıkmak" Konferansı
Araştırmacı ve yazar Yıldız Ramazanoğlu, Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen konferansta, yazarlık yapmayı çok önemsediğini belirterek, insanların sadece edebi metinler ortaya çıkarmak için yazı yazmamaları ve insanların günlük hayattaki anılarını da kaydetmek için yazılar yazmaları gerektiğini söyledi.
Yıldız Ramazanoğlu 23.3.2016
3. Siirt Kitap Fuarı, 29 Mart'ta Açılıyor
Yasin Aktay, Ahmet Turgut, Kahraman Tazeoğlu, Mustafa Armağan, Hanefi Avcı, Yıldız Ramazanoğlu, Senai Demirci, İhsan Süreyya Sırma, Nevzat Çiçek, Vahdettin İnce, Erdal Demirkıran, Kaan Murat Yanık, İrfan Gürkan Çelebi, Necmettin Alkan, Sema Maraşlı gibi beğeniyle takip edilen 30'a yakın yazar ve akademisyen fuar süresince okuyucularıyla söyleşecek ve kitaplarını imzalayacak.
Yıldız Ramazanoğlu: Medyada Barış Dilini Hâkim KılalımYıldız Ramazanoğlu 15.3.2016
Yıldız Ramazanoğlu 1.3.2016
Dergah'ın İlk Sayısı Latin Harfleriyle Yeniden Basıldı
Necip Tosun'un, Yıldız Ramazanoğlu'nun son kitabını değerlendirdiği eleştiri yazısı, Yakup Öztürk'ün Ahmet Ümit'in ümitsiz kahramanı "Şehsuvar Sami" üzerine değerlendirmesi, Özkan Gözel'in sahafta bulduğu bir kitaptan yola çıkarak Paul Eluard'dan çevirdiği şiir, Sema Uğurcan'ın Ahmet Midhat Efendi'nin "Avrupa'da Bir Cevelan"ına ayna tuttuğu yazısı, Sabahattin Çağ'ın 1921'de yayımlanan ilk Dergah anlatısı ve Ali Ayçil'in 1990'da tekrar yayına başlayan ikinci Dergah üzerine bilgi ve gözlemleri ise derginin diğer yazıları arasında bulunuyor.
Yıldız Ramazanoğlu 26.2.2016
28 Şubatçıların Elinde Müntehir Şairlerin Kanı Var"
"28 Şubatta muhafazakar okur yazar takımı sınıfta kaldı" 28 Şubat sürecinde yazar, akademisyen ve bürokratların yaşananlar karşısındaki tepkisizliğine dikkati çeken Aycı, şunları anlattı: "Hatta yarayı derinleştiren ve kanatanlar biraz da bunlar oldu. Sağcılıkla malul bir kesim ise su götürmez bir şekilde darbenin yanında yer aldı. O dönemin yazarlarının, akademisyenlerinin, bürokratlarının üniversitelerdeki, sivil toplum örgütlerindeki, kamudaki tavırlarına bakıldığında, ne kadar 28 Şubatçı oldukları anlaşılır. Şöyle bir çelişki de var, 28 Şubat geçtikten sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi darbe karşıtı olanlar da var bunların arasında. Özetle 28 Şubat'ta muhafazakar okur yazar takımı sınıfta kaldı. Halkı demiyorum, halk bildiği gibi yaşar. Bahsettiğim kesim kendilerine 'bildirildiği' gibi yaptı ve yaşadı." Aycı, üniversitelerde başörtülü öğrencilere yapılan muameleye şu sözlerle değindi: "Üniversiteler bir nevi toplama kampı oldu. Bugün hala o görüntüleri gördüğümüzde yüreğimiz sızlıyor. Vicdanımız kanıyor. O başörtülü kızlar uzaydan gelmemişlerdi. Bütün bu yaşananlar edebiyata dahil. Dahil çünkü edebiyat hayattan, yaşadıklarımızdan, tanıklıklarımızdan bağımsız değil." 28 Şubat'ın en sıkıntılı günlerinde direnen edebiyatçılar olduğunu vurgulayan Aycı, o dönem yayımlanan "Patlıcan " mizah dergisinde hicivleri ve şiirleri ile 28 Şubat'a direndiğini, yazdığı şiirlerin bir kısmının "Muhtasar Türkiye Tarihi" kitabında yer aldığını belirterek, "Elbette pek çok yazarımız o dönemde ve daha sonrasında darbeyi konu edindiler. 28 Şubat etkisiyle neredeyse bir külliyat oluştu denebilir. Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Fatma Karabıyık Barbarasoğlu'nun başörtüsü zulmüne dair kitaplarını özellikle zikretmek lazım" dedi.
Yıldız Ramazanoğlu 26.12.2015
Öykülerini Şarkılara Yazdılar
Çocuklarının kitap tutkunu olduğunu aktaran Erdem, şunları söyledi: "Batılılar çok güzel şeyler yapmışlar ama hepsinde kendi kültürlerinin, kendi dinlerinin, kendi değer yargılarının buram buram koktuğu eserler. Bize ait değerleri kendi çocuklarımıza verebilmek için Erdem Yayınları'nı kurduk. Mustafa Ruhi Şirin'le de tanıştık ve ilkokuldan, ortaokula, liseye her öğrencinin okuyabileceği yüz kitaplık seriyi yaptık. Kutadgu Bilig, Dede Korkut gibi bize ait kitapları çocuklarımızın okuyacağı tarzda resimledik, önemli kitapları edebiyatçılara yazdırdık." Ramazanoğlu: "Bu dünyaya gam ve cefa için geliyoruz" Etkinlikte konuşan, yazar Yıldız Ramazanoğlu, "Benim Şarkım" kitabı için Dilhayat Kalfa'nın bestelediği "Çok mu figanım ol Güli- Ziba Hiram için" şarkısına hikaye yazdığını belirterek, şu yorumda bulundu: "Bu dünyaya gam ve cefa için geliyoruz.
Yıldız Ramazanoğlu 11.12.2015
Acılarımdan Yazarak Kurtuldum"
Yazar Kadumi, yazarken kendisini besleyen kaynağın çocukluğu olduğunu söyleyerek, şunları aktardı: "Çocukluğumu yazmıyorum, anı değil elbet ama çocukluğunuzda çektiğiniz fotoğraflar zihninizde depolanıyor. Yazarken onları geri getiriyor, bir duyguyu anlatırken o resimle eşleştiriyorsunuz. Yazdığımız imajlar, metaforlar bence hep çocukluk dönemimizden kaynaklanıyor. Bir benzetme yaparken, o kazıdığınız depodan çıkardığınız resimle eşleştiriyorsunuz. Herkesin yazarken farklı olma sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum." Kadumi, 8 buçuk yaşındaki kızına hikaye okurken çocuk hikayesi de yazmaya yöneldiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Kızıma okuduğum hikayelerin genellikle didaktik bir dille yazıldığını fark ettim.. Öğretici, mesaj yüklü, tamam bunların da olması gerekir ama çocuklar pek hoşlanmıyor o didaktik dilden. Kızıma zaman zaman da kendi uydurduğum hikayeleri anlatıyordum ve bunlar onun çok hoşuna gidiyordu. Böylece bende çocuk hikayeleri yazma fikri oluştu. TRT Çocuk'un mülteci çocuklar için Arapça çıkardığı 'TRT Çocuk Kampta' dergisine üç tane çocuk hikayesi yazdım mesela. O çocuklar için hikaye yazmayı çok sevdim, kampa gidip onlarla bir araya gelemedim şu ana kadar, çok da istiyorum fakat henüz buluşmak nasip olmadı." Şule Yayınları'ndan çıkan kitabına dair edebiyat dünyasından güzel tepkiler aldığına vurgu yapan Kadumi, sözlerini "Ali Ural hocam bir öykümü Mustafa Kutlu'ya götürmemi istedi, ben de götürdüm ve bana 'Güzel, devam et' dedi. Senai Demirci, Yıldız Ramazanoğlu ve Cihan Aktaş'tan da çok güzel şeyler duydum.
Yıldız Ramazanoğlu 15.10.2015
İstanbullular İçin Edebiyat Mevsimi Başlıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, İstanbullu edebiyatsever ve araştırmacılara büyük katkı sağlayacak edebi programlara imza atmaya devam ediyor. Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nce bu yıl yedincisi düzenlenen İstanbul Edebiyat Mevsimi'nde "Edebiyatın Ses Bayrağı: Dergiler" konusu işlenecek. Geleneksel hâle gelen program, 19-25 Ekim tarihleri arasında Sultanahmet'te bulunan tarihi Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleşecek. Bu yılki konusu "dergiler" olarak belirlenen programda, geçmişten günümüze edebiyat dergileri kapsamında zengin içerikli konular 70'i aşkın yazar, şair ve alanında uzman akademisyenler tarafından tartışılacak. Edebiyat dünyasından seçkin kişileri buluşturan bu festivale Mehmet Doğan, Beşir Ayvazoğlu, Ali Haydar Haksal, Ali Ural, Hüseyin Su, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, İbrahim Tüzer, Celal Fedai, Bahtiyar Aslan, Ali Ayçil, Ali Özcan, Yıldız Ramazanoğlu, Osman Özbahçe, Osman Bayraktar ve Turan Karataş dâhil birçok sanatçı katılacak.
Yıldız Ramazanoğlu 29.6.2015
34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı"
Yazar Yıldız Ramazanoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ işbirliğiyle gerçekleştirilen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nda "Ramazan Sohbetleri"ne katıldı.
Yıldız Ramazanoğlu 24.4.2015
6. Balıklıgöl Şiir Akşamları" Etkinlikleri
Konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kaya'nın moderatörlüğündeki panelde, Yıldız Ramazanoğlu, İsa Kocakaplan, Hasan Akçay ve Celal Fedai şiire dair düşüncelerini dile getirdi.
Yıldız Ramazanoğlu 23.4.2015
6. Balıklıgöl Şiir Akşamı" Yarın Başlayacak
"Şiir Lisede" başlığıyla aynı gün şairlerin öğrencilerle buluşacağı etkinlikler dizisi, Yıldız Ramazanoğlu, İsa Kocakaplan, Hasan Akçay ve Celal Fedai'nin katılacağı panelle devam edecek.
Yıldız Ramazanoğlu 8.3.2015
Mart Dünya Kadınlar Günü
Siirt Üniversitesi (SİÜ) Konferans Salonunda SİÜ Doç.Dr. Koray Özrenk'in oturum başkanlığında yapılan panele konuşmacı olarak Gazeteci yazar Yıldız Ramazanoğlu, SİÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim görevlisi Figen Kanbir ve SİÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.
Yıldız Ramazanoğlu 7.3.2015
Kadının Kültüre Katkısı Kağıthane'de Konuşuldu
Kağıthane Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen panele, yazar Yıldız Ramazanoğlu, Yeryüzü Doktorları 2'inci Başkanı Dr.
Yıldız Ramazanoğlu: Tüm Eğitim-sen'den Kadınlara KaranfilYıldız Ramazanoğlu 7.3.2015
Yıldız Ramazanoğlu 6.3.2015
Tüm Eğitim Sen'den Panel
8 Mart 2015 tarihinde Siirt Üniversitesi konferans salonunda Doç. Dr. Koray Özrenk'in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panele gazeteci-yazar Yıldız Ramazanoğlu, Yrd.
Yıldız Ramazanoğlu 18.12.2014
'Edebiyat Mevsimi'nde 'Savaş ve Edebiyat' Rüzgarı Esecek
Konusu "Savaş ve Edebiyat" olarak belirlenen etkinlikte, savaşların şiir, roman ve hikaye türleri arasındaki bağları masaya yatırılacak. Etkinlikte, Hüseyin Akın, Ali Ural, Cemal Şakar, Yıldız Ramazanoğlu'nun da içinde bulunduğu yazar ve şairler konuk olacak.
Yıldız Ramazanoğlu 18.12.2014
İstanbul'da Mevsimlerden Edebiyat
İBB Kültür Müdürlüğü, bu sene altıncısını düzenlediği "Edebiyat Mevsimi" programıyla 80 kadar şair ve yazarı Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nde ağırlıyor. "Edebiyat Mevsimi"nin bu yılki teması "Savaş ve Edebiyat" olacak. Programda, savaşa bürünen şiirler, acıya direnen hikâyeler, ayrılığın gölgesine düşen romanlar ve yürekleri ayaklandıran marşlar anlatılacak. Katılımcıların barış için savaş öykülerine kulak vereceği "Edebiyat Mevsimi"ne Hüseyin Akın'dan Ali Ural'a, Cemal Şakar'dan Yıldız Ramazanoğlu'na kadar birçok ünlü yazar ve şair de konuk olacak.
Yıldız Ramazanoğlu 30.10.2014
Aydınlardan, Çözüm Sürecine Destek Kampanyası
Basın duyurusu 4 Kasım'da Taksim Hill Otel'de gerçekleştirilecek kampanyanın çağrıcıları şöyle: "Abdurrahim Boynukalın, Ahmet Uzun, Ali Bayramoğlu, Atilla Yayla, Bayram Zilan, Bengül Güngörmez, Berat Özipek, Cahit Koytak, Cemile Bayraktar, Cengiz Alğan, Cennet Uslu, Ceren Kenar, Demiray Oral, Elif Çakır, Enver Alper Güvel, Erol Göka, Etyen Mahçupyan, Fadime Özkan, Fırat Erez, Gülay Göktürk, Gülçin Avşar, Gürbüz Özaltınlı, Halil Berktay, Halime Kökçe, Haşmet Babaoğlu, Hidayet Ş. Tuksal, Hilal Kaplan, Hüseyin Hatemi, İdris Kardaş, İhsan Bilgin, İlhami Işık, İzzet Yaşar, Kezban Hatemi, Kurtuluş Tayiz, Kutluğ Ataman, Mahmut Övür, Markar Esayan, Merve Şebnem Oruç, Meryem Gayberi, Nurhayat Kızılkan, Oral Çalışlar, Orhan Miroğlu, Osman Can, Ömer Çaha, Özlem Çağlar Yılmaz, Serdar Kaya, Süheyb Öğüt, Tuncer Köseoğlu, Ufuk Coşkun, Ümit Kurt, Üstün Bol, Vahap Coşkun, Yalçın Arı, Yaprak Zihnioğlu, Yasemin Yıldırım, Yıldıray Oğur, Yıldız Ramazanoğlu, Yusuf Şahin.
Yıldız Ramazanoğlu: Yıldız Ramazanoğlu Kitabını İmzalayacakYıldız Ramazanoğlu 21.4.2014
Yıldız Ramazanoğlu: Saü'de Gezi Olayları TartışıldıYıldız Ramazanoğlu 20.11.2013
Şu an buradasınız: Yıldız Ramazanoğlu Haberleri | Yıldız Ramazanoğlu Kimdir - Haberler - Sayfa 2 - Yıldız Ramazanoğlu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Yıldız Ramazanoğlu kimdir, hayatı ve biyografisi. 15 Temmuz Şahitlik Bildirisi Kitaba Dönüştü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 10:22:42. #1.14#
title