Yıldız Kaşifleri" Projesi Onaylandı

Yıldız Kaşifleri" Projesi Onaylandı

"Yıldız Kaşifleri" TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi Projesinin onaylandığı bildirildi.

Yıldız Kaşifleri

"Yıldız Kaşifleri" TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi Projesinin onaylandığı bildirildi.

Trakya Üniversitesinden (TÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜ ile Silivri Beyciler Mukaddes Sönmez Ortaokulunun 2017-2018 TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısına başvurduğu '"Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi" adlı proje onaylandı.

Silivri genelindeki ortaöğretim öğrencilerine yönelik Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi'nde 5 günlük doğa eğitimi gerçekleştirilmesi planlanan projeye TÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Utku Güner'in yürütücü olduğu projede Prof. Dr. Murat Yurtcan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler, Silivri Beyciler Mukaddes Sönmez Ortaokulundan Okul Müdürü Mustafa Elibol, proje eğitmenleri Aslıhan Dikmen, Rukiye Demir, Kahraman Burak Sancak, Ali Ay, Nevin Elibol, Ayşe Karaman, Yeliz Sancak, Canan Tiber, Cansu Dumlu ve sağlık personeli Elif Güllü yer alıyor.

Hazırlanan projeye Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şubesi de ayni olarak destek veriyor.

Proje nasıl işleyecek

Hedef kitle olarak Silivri ilçesinde 7. ve 8.sınıfta öğrenim gören 24 ortaokul öğrencisi seçilecek.

Yıldız Dağları Doğa Kampı projesi, doğayla temas etmek suretiyle doğa ve canlıların gözlem ve öğrenilmesine teşvik edecek, farklı etkinliklerle multidisiplinler yaklaşımlarla doğa sevgisini kazandırmayı hedefliyor. Bu yaklaşımla doğa eğitim merkezinde eğitimler uygulamalı, kapalı mekanlardan ziyade açık alanlarda ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek.

Öğrencilere doğa gözlemlerinin yanı sıra doğadaki cansız varlıklara dikkat çekmek için çeşitli aktiviteler düzenlenecek ve çocukların biyolojik çeşitlilik konularını zevkli bir yolla öğrenmeleri sağlanacak. Seçilen öğrenciler herhangi bir ücret ödemeden Kırklareli Dereköy Doğa Eğitim Merkezi'nde 18 -22 Haziran 2018 tarihleri arasında doğa eğitimlerini gerçekleştirecekler. Proje detayları https://yildizkasifleri.wordpress.com/ adresinde yer alıyor. Proje başvuruları ise Mayıs ayı içerisinde web adresinden açıklanacak.

Kaynak: AA