Yıldırım: "Oger'in Ödemesi Türkiye'ye Verilen Primdir"

Yıldırım: "Oger'in Ödemesi Türkiye'ye Verilen Primdir"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un Yüzde 55'ini 6.5 Milyar Dolara Satın Alan Oger Telekom'un, Kalan Borcunun Tamamı Olan 4 Milyar 314 Milyon Doları Peşin Olarak Ödemesinin "Türkiye'ye Verilen Prim" Olduğunu Söyledi.

Yıldırım:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un yüzde 55'ini 6.5 milyar dolara satın alan Oger Telekom'un, kalan borcunun tamamı olan 4.3 milyar doları peşin olarak ödemesinin "Türkiye'ye verilen prim" olduğunu belirterek, "4.3 milyar dolarlık bir sendikasyonun Türkiye'ye sağlanmış olması, Türkiye'ye olan güvenin bir başka ifadesidir. Oger Telekom yöneticilerine teşekkür ediyorum" dedi.

BİLGİ TOPLUMU HEDEFİ

Yıldırım, Oger Telekom'un Türk Telekom için bir kerede 4 milyar 314 milyon dolar ödeyerek, ödeme sürecini planlanandan dört yıl önce bitirmesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 166 yıldır Türkiye'nin haberleşme yükünü taşıyan kurumun, bundan sonra da ülkeyi bilgi toplumuna dönüştürmek konusunda büyük rol oynayacağını söyledi. Yıldırım, "Türk Telekom, 2013 yılında bilgi toplumu olma hedefimizi gerçekleştirmede önemli katkılar sağlayacak" dedi.

YILDIRIM VE UNAKITAN ARASINDA "HAZİNE" ESPRİSİ

Yıldırım, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a dönerek, "Parayı Hazine Müsteşarlığı'na veriyoruz. Parayı verdikten sonra bizi unutmasınlar. İşi sağlama alalım burda" şeklinde espri yaptı. Unakıtan da, Yıldırım'ın sözlerine, "Sayın bakanım sizi unutmayacağım. Ne kadar geciktirdiysen, senden o kadar keseceğim" diyerek karşılık verdi.

"TÜRK DEVLETİNE VE MİLLETİNE DUYULAN GÜVENİN GÖSTERGESİ"

Oger Telekom CEO'su ve Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany de, Kasım 2004'te kendilerine taksitle ve peşin olmak üzere iki türlü ödeme biçimi önerildiğini, kendilerinin ise indirim karşılığı peşin ödeme seçeneğini kabul ettiğini hatırlattı. O zamandan beri borçlarını bir kerede ödemek istediklerini, ancak piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle bunu başaramadıklarını ifade eden Doany, "Çok önemli bir gün yaşıyoruz. Bu para, Türk devletine ve milletine duyulan güvenin bir göstergesidir" dedi.(ANKA)

Kaynak: ANKA