Yıldırım: Korsanlarca Kaçırılan Gemilerimizin Personeli İyi Durumda

Yıldırım: Korsanlarca Kaçırılan Gemilerimizin Personeli İyi Durumda

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Somali'de Korsanlarca Kaçırılan Türk Gemilerinin Personelinin İyi Durumda Olduğunu, Diplomatik Yollardan Gerekeni Yaptıklarını Belirterek, 'NATO'nun Orada Müşterek Gücü Olmasına Rağmen Maalesef Sonuç Alamıyorlar. Sigorta Şirketi ile Korsanlar Görüşmelerini Sürdürüyorlar. Biz de Her Gün, Kurduğumuz Otomatik İzleme Sistemi Aracılığıyla Haber Alabiliyoruz' Dedi.

Yıldırım: Korsanlarca Kaçırılan Gemilerimizin Personeli İyi Durumda
19.11.2008 23:34 | Son Güncelleme: 19.11.2008 23:34

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Somali'de korsanlarca kaçırılan Türk gemilerinin personelinin iyi durumda olduğunu, diplomatik yollardan gerekeni yaptıklarını belirterek, ''NATO'nun orada müşterek gücü olmasına rağmen maalesef sonuç alamıyorlar. Sigorta şirketi ile korsanlar görüşmelerini sürdürüyorlar. Biz de her gün, kurduğumuz otomatik izleme sistemi aracılığıyla haber alabiliyoruz'' dedi.

Somali'de korsanlarca gemi kaçırılmasını değerlendiren Yıldırım, korsanlık faaliyetini, ''21. yüzyılın baş belası'' olarak nitelendirdi.

Yıldırım, sadece Aden Körfezi, Kızıldeniz çıkışında değil, Hint Okyanusu, Çin Denizi'nde de korsanlık yapıldığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlar çok yaygın. Bizim iki gemimiz kaçırıldığında, gündemimizde yer almaya başladı. 1 yıldan beri 200'ün üzerinde korsanlarca kaçırılan gemi var. Çok donanımlılar, merkezi otorite yok, aldıkları fidyelerle çok güçlü hale geldiler. Küresel bir sorun.

Uluslararası Denizcilik Örgütü, bu konuda üye ülkeleri acil toplantıya çağırdı. Biz de diplomatik yollardan gerekeni yapıyoruz. NATO'nun orada müşterek gücü olmasına rağmen, onlar da maalesef sonuç alamıyorlar. Gemilerimizin personeli iyi durumda. Somali'nin 6 mil açıklarında demirli. Sigorta şirketi ile korsanlar görüşmelerini sürdürüyorlar. Biz bunlardan her gün, kurduğumuz otomatik izleme sistemi aracılığıyla haber alabiliyoruz.''

Kaynak: AA

Şu an buradasınız: Yıldırım: Korsanlarca Kaçırılan Gemilerimizin Personeli İyi Durumda - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.7.2020 16:17:36. #1.15#
title