Yıldırım, Irak Başbakan'ı İbadi ile Görüştü: IŞİD ve PKK ile Ortak Mücadele Şart - Haberler
Haberi Paylaş

Yıldırım, Irak Başbakan'ı İbadi ile Görüştü: IŞİD ve PKK ile Ortak Mücadele Şart

AA - Güncel
 - Güncelleme:

Başbakan Yıldırım ile Irak Başbakanı İbadi, yaptıkları telefon görüşmesinde, IŞİD'in yanı sıra PKK terör örgütüyle ortak mücadelenin şart olduğu konusunda görüş birliğine vardılar.

Başbakan Binali Yıldırım ile Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, yaptıkları telefon görüşmesinde, IŞİD'in yanı sıra PKK terör örgütünün de hem Türkiye hem de Irak'ın güvenliğine ortak tehdit teşkil ettiği ve bu tehditle ortak mücadelenin şart olduğu konusunda görüş birliğine vardı.

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yıldırım, İbadi ile telefonda görüştü.

YAPICI VE SAMİMİ

Yapıcı ve samimi bir havada gerçekleşen görüşmede Yıldırım, Türkiye'nin, Irak'la her alanda ilişkilerin geliştirilmesine ve ilişkilerde yapıcı bir atmosferin tesis edilmesine önem atfettiğini belirtti. Bu bağlamda, Yıldırım ve İbadi, yakın ve doğrudan temasları geliştirmek ve sıklaştırmak konusunda mutabık kaldı.

Görüşmede Yıldırım, Türkiye'nin, Irak'ın terör örgütü IŞİD'e karşı Musul ve diğer bölgelerde yürüttüğü mücadeleye desteğini teyit etti.

PKK KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ

İki lider, IŞİD'in yanı sıra PKK terör örgütünün de hem Türkiye hem de Irak'ın güvenliğine ortak tehdit teşkil ettiği ve bu tehditle ortak mücadelenin şart olduğu konusunda görüş birliğine vardı.

Görüşmede, Türkiye'nin, Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin bu bağlamdaki yapıcı katkılarını ve tutumunu izah etti.

TELAFER ENDİŞESİ

Öte yandan, Yıldırım, Türkiye'nin, Musul ve Telafer başta olmak üzere, Irak makamlarının, terör örgütü IŞİD'tan temizlenecek bölgelerde, bu terör örgütünün yeniden kök salmasına neden olabilecek, Iraklıların refah ve güvenliğini olumsuz yönde etkileyerek yeni acılara ve göç dalgalarına sebebiyet verebilecek girişimleri engellemek için gereken tedbirleri aldığından emin olduğunu ifade etti.

Görüşmede, Irak Başbakanı İbadi de bu tedbirlerin halihazırda Irak makamları tarafından alındığını teyit etti. İbadi, bölgedeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Görüşmede, Türkiye ve Irak arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için gerekli iradenin her iki tarafta da mevcut olduğunu teyit eden iki lider, bu hedef doğrultusunda birtakım somut adımların atılması konusunda mutabık kaldı.

AA - Güncel

Binali Yıldırım, Türkiye, Irak, PKK, Politika, Güncel, Haber

title