Yıldırım'dan Hollanda'daki Seçime İlk Yorum: Türkiye Ayar Verdi, Frenlendi

Yıldırım'dan Hollanda'daki Seçime İlk Yorum: Türkiye Ayar Verdi, Frenlendi

Başbakan Yıldırım Hollanda'daki seçim için, "Artık Avrupa bile siyasetini Türkiye gibi yapıyor. Bakın Hollanda'ya, Türkiye ayar verdi. Irkçılığı bir müddet daha Avrupa'da frenledi" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Çankırı'da halka hitap etti. Yıldırım, "Ey Hollanda, Almanya özgürlükçü görünüp yasak uygulamak size yakışıyor mu? Teröristleri koruyup, kollayacaksınız, bakanlarımız geldiğinde de yolunu kesip, konuşturmayacaksınız. Soydaşlarımızın üzerine de atlarınızla, itlerinizle yürüyeceksiniz. Bu zorbalık, yasakçı zihniyet Avrupa için kara bir lekedir. Artık Avrupa bile siyasetini Türkiye gibi yapıyor. Bakın Hollanda'ya, Türkiye ayar verdi. Irkçılığı bir müddet daha Avrupa'da frenledi" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

2007 HALK OYLAMASINDA ÇANKIRI BİR DESTAN YAZDI

Çankırı'nın insanı feraset sahibidir, asildir, çalışkandır, yarendir. Türkiye'nin tadı tuzu Çankırı'dan sorulur. Türkiye'nin sofrasında Çankırı'nın tuzu vardır. Sizler Türkiye'yi daha büyük hedeflere taşımak için her zaman yanımızda oldunuz. Milletin adamı, AK Parti kurucu genel başkanı, kurucu başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hep yanında oldunuz. Size Cumhurbaşkanımızın selamını getirdim. 2007 halk oylamasında Çankırı bir destan yazdı. Cumhurbaşkanı halk seçsin, dedi. Yüzde 81,5 destek verdiniz. Allah sizden razı olsun.

ÇANKIRI BİZİM 15 TEMMUZ KARARGAHIMIZDIR

Çankırı Türkiye rekoruna talip mi, yüzde 95'e ne dersiniz? Yüzde 5 de onlara kalsın. 16 Nisan'da yarenler sandıkları tıka basa neyle dolduracak? Evetle dolduracak. 15 Temmuz gecesi bu meydana, şurada gördüğünüz meydana 1 saat içinde 25 bin kişiyle doldurdunuz. Türkiye'ye sahip çıktınız, demokrasiye sahip çıktınız, milli iradeye sahip çıktınız. Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan'a, hükümete sahip çıktınız. Türkiye'nin geleceğine sahip çıktınız. Bu güzel ülkeyi alçak FETÖ hainlerine teslim etmediniz. Size yakışanı yaptınız. Bu topraklarda yetişen 9 yiğit evladımızı o gece şehit verdik. Onların hepsi Çankırı'nın baş tacıdır. 15 Temmuz şehitlerimize ve ülkemizin bağımsızlığı için, miletimizin birliği için hayatını kaybeden, şehit olan bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Çankırı bizim 15 Temmuz karargahımızdır.

NEREYE KAÇARLARSA KAÇSINLAR ADALETE HESAP VERECEKLER

Ben çalışmalarımı o gece Ilgaz'dan yaptım. Çankırı'nın benim için özel bir anlamı var. Türkiye'nin tapusunun sahibi Çankırı'dır. FETÖ, PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerine karşı sizden aldığımız güçle amansız bir mücadele veriyoruz. FETÖ'nün inine gireceğiz dedik, girdik. Şimdi kaçacak yer arıyorlar. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar eninde sönünde adaletin karşısına çıkacaklar şehitlerimizin, gazilerimizin hesabını verecekler. PKK bölücü terör örgütlerin mağaralarını, inlerini başlarına geçirdik. Kazdıkları o çukurdan çıkamadılar. Kürt kardeşlerimiz başta olmak üzere bütün millet PKK'ya karşı çıktı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ TERÖRLE İŞ TUTMAYACAK KADAR BÜYÜKTÜR

Suriye'de başarılı bir operasyonla nasıl DEAŞ'ı yok ettiysek, diğerlerini de aynı şekilde yapacağız. Birileri teröristlerle iş tutabilir. Ama Türkiye Cumhuriyeti terörle asla iş tutmayacak kadar büyük bir devlettir. Bizim terörle mücadelemiz ülke güvenliği olarak bölge güvenliği ve dünya barışı için önemi büyüktür. Bazı ülkeler Avrupa değerleri, özgürlük, insan hakları diyor. Ancak gerçek yüzlerini şu bir haftada gördük. Almanya, Hollanda, İsviçre mesele Türkiye olunca nasıl birdenbire diktatörleştiklerini, yasakçı uygulamaya geçtiklerini hep beraber gördük değil mi? Hayır'a serbest, evet'e yasak. Bunların demokrasiden anladığı bu kadar.

YASAKÇI ZİHNİYET AVRUPA İÇİN KARA BİR LEKEDİR

Ey Hollanda, ey Almanya! Özgürlükçü görünüp yasak uygulamak size yakışıyor mu? Bakanlarımızın yolunu kesip, konuşturmayacaksın. Soydaşlarımızın, gurbetçilerimizin üzerine atlarınızla, itlerinizle yürüyeceksiniz. Bu yasakçı zihniyet Avrupa için kara bir lekedir. Artık Avrupa bile siyasetini Türkiye için yapıyor. Bakın Hollanda'ya, Türkiye ayar verdi. Aklınızı başınıza alın İslam düşmanlığı, Türk düşmanlığı sizi doğru sonuca götürmez. Biz aynı yaradanın kuluyuz. Bu yapılanları bir kenara yazdık. Gerektiği zaman gerekli karşılıklar da verildi, verilmeye devam edecek. Bu baskıcı tutuma en güzel cevabı siz Çankırı 16 Nisan'da vermeye hazır mısınız? Eminim ki Avrupa'da yaşayan 5 milyon kardeşimiz bunları takip ediyor.

KEMAL BEY TEŞEKKÜR EDİYORUM ARTIK BİZE DAHİL OLSUN

Bizim anlatmaya çalışıp da anlatamadığımızı Kemal Bey en iyi şekilde anlattı. Bir tek eksiği kaldı, artık hayır kampanyasını bırakıp bizim kampanyaya dahil olsun. Ona da yer var. Yüzde 30 oy alan, yüzde 25 oy alan hükümet kurmak için aylarca diğer partilere yalvaracak, yakaracak, dil dökecek, vaatlerde bulunacak. Zor bela hükümet kurulacak ondan sonra 2 ay sonra birbirlerine girecekler. İşte bu sistemde yüzde 50'nin altında oy alırsa hükümet kurulmuyor. Mutlaka sandığa giden vatandaşlarımızın yarısından bir fazlası evet demesi lazım, seçmesi lazım. Önümüze iki tane sandık gelecek birisi Cumhurbaşkanlığı birisi milletvekilleri seçimi.

ANA MUHALEFETTEKİLER GENÇLERİMİZE GÜVENMİYOR

Şu Ilgaz Tüneli başka bir iktidarda bitirilebilir mi? Ama daha fazlasını yapacağız. Bir de tutturmuşlar 18-25 yaşa karşı çıkıyorlar. Türkiye nüfusunun yarısına yakın 30 yaşın altında. Efendim 18-25 yaşlarında bu yaşlarda belediye başkanı olunur mu? Meclis üyesi olunur mu? Milletvekili olur mu? Ne yapacak 60 yaşında senin gitmeni mi bekleyecek. Gençler sadece bayrak mı asacak? Siyaset de yapacak ülkenin gündemini takip edecek. Gençlere güvenmeyen ülkenin geleceğine güvenmez. Biz diyoruz ki, gençler geleceğimizdir, Türkiye'nin geleceğidir.

BİZ ÇALIŞA ÇALIŞA MİLLETE GİDİYORUZ ONLAR KONUŞA KONUŞA

55 milletvekilini neden 600'a çıkardığımızı soruyorlar, fuzuli masraf oluyormuş. Senin partilin meclisteki harcaması 4 milletvekilin maaşı. Türkiye'de milletvekili sayısıyla başka ülkeleri kıyaslarsak Türkiye'de daha az. Milletin dertlerinin Ankara'da daha fazla takip edilmesinden niye rahatsız oluyorsun? Bunların milletle işi olmadıkları için. Yan gel yat, Atatürk binasını, har vurup harman savuracaksın. Var mı böyle bir şey. Bunların sanatı konuşmak. Herkesin bir kabiliyeti var. AK Parti, bizler çalışa çalışa milletin önüne gidiyoruz. Bunlar da konuşa konuşa gidiyor.

BUNLAR İKİ TANE CUMHURBAŞKANI İKİ TANE MUHTAR İSTİYOR

İkide bir seçim yok. 5 senede bir var. Herşeyi tek adam yapacak. Siz dünyanın neresinde iki tane Cumhurbaşkanı, iki tane meclis başkanı, iki tane muhtar gördünüz? 14 mahalleye 28 muhtar. 374 köye 730. Böyle şey olur mu? Bunlar HDP'yle sıkı fıkılar ya. Eş başkanlığa kafayı takmışlar. Sizin için uygun olabilir ama bu millet onu istemiyor. Millet diyor ki, Cumhurbaşkanı tek olacak, patron da millet olacak. Meclis ilk defa yargıya üye seçecek. Buna da karşı çıkıyorlar. Diyorlar ki, yargı bürokrasisi kendi arasında seçsin. Milletin seçtiği mi doğru, yoksa memurların kendi aralarında seçtikleri mi?

ILGAZ DAĞI 'GEÇEMEZSİNİZ' DEDİ BİZ DAĞI DELDİK GEÇTİK

Çankırı'ya Japonlar bir büyük fabrika kurdular. Bu fabrika 2 milyarlık yatırım yapacak. 2 bin 500 kişiye iş ve aş temin ediyor. Çankırı gittikçe Türkiye'nin üreten, ticareti gelişen bir merkezi haline geliyor. Şu Çankırı-Ankara yolunu bir hatırlayın. Şimdi nasıl? Kaymak gibi yol oldu. Çankırı'dan Ilgaz'a giden o İn dağını hatırlayın. İnerken başınız dönüyordu. Oradan Ilgaz Dağı 'dur bir dakika geçemezsin' diyor. Öyle mi istersek deler geçeriz dedik ve deldik geçtik. Çankırı'ya 15 yılda 5 milyar yatırım yaptık. Bugün Çankırı 77 milyon dolar ihracat yapıyor.

ÇANKIRI'YA İNŞALLAH GÜZEL BİR HASTANE YAPACAĞIZ

Çankırı'ya yakışır güzel bir hastaneyi de inşallah yapacağız. 2007'de Çankırı Karatekin Üniversitesi'ni kurduk mu? 14 bin öğrencisi var. Daha da artacak. Biz Çankırı'yı ihmal edenlerden, unutanlardan olmadık. Çankara'yı Ankara'ya, Karabük'e bölünmüş yollarla bağladık. Çankırı'yı İstanbul'a, Ankara'ya komşu yaptık. Barajlar yaptık, taşkın koruma tesislerini bitirdik. 540 milyon tarıma ve hayvancılığa destek verdik. Kurşunlu Devlet Hastanesi'ni, yeni TOKİ konutunun yapımına devam ediyoruz. Çankırı'ya 5 baraj daha yapıyoruz.