Yıldırım'da kentsel dönüşüme hız verilecek

Yıldırım'da kentsel dönüşüme hız verilecek

05.11.2007 11:21 | Son Güncelleme: 05.11.2007 11:21
Yıldırım'da kentsel dönüşüme hız verilecek

Bursa'nın merkez ilçesi Yıldırım'ın, daha yaşanabilir bir hale gelmesi ve gelecek 50 yılının şekillenmesi amacıyla düzenlenen ve iki gündür devam eden Çalıştay, dün gece geç saatlerde sona ererken önemli konular masaya yatırıldı.

Bursa'nın merkez ilçesi Yıldırım'ın, daha yaşanabilir bir hale gelmesi ve gelecek 50 yılının şekillenmesi amacıyla düzenlenen ve iki gündür devam eden Çalıştay, dün gece geç saatlerde sona ererken önemli konular masaya yatırıldı.

Yıldırım Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen "Gelecek 50 yılda Yıldırım" konulu Çalıştay büyük bir beyin fırtınasına sahne oldu. Kervansaray Termal Otel'de gerçekleştirilen Çalıştay'da ilçenin nüfus hareketlerinden, vizyon projelerine, kentleşme politikasından, kentsel dönüşüme, spor alanlarından, turizm ve ilçe tanıtımına yönelik tüm konular masaya yatırıldı. Çalışmalara her kesimden katılım sağlanırken Yıldırım Belediyesi, bütün siyasi partileri de Çalıştay'da bir araya getirdi.

Belediye meclis salonunda başlayan Çalıştay'a Kervansaray Termal Otel'de yapılan çalışmalarla devam edildi. Çalışmalar sonunda düzenlenen kapanış programında sonuç bildirgeleri okundu. Yıldırım'da Nüfus Hareketleri konulu çalışma grubu başkanı Erdal Akardun, ilçedeki en önemli nüfus hareketinin göçten kaynaklandığını söyledi. İlçedeki nüfus hareketlerinin düzenlenmesi için kaçak yapı konusunda süren mücadeleye hız verilmesi gerektiğini söyleyen Akardun, eğitime de önem verilmesinin üzerinde durdu.

Yıldırım'da kentlilik bilincinin geliştirilmesi için eğitim faaliyetlerinin üzerinde durulması gerektiğini ifade eden Akardun, sözlerine şöyle devam etti: "Yıldırım'ın gelecek elli yılında yapılması gereken birçok öneri ortaya koyduk. İlçenin gelişmesi ve sorunların çözülmesi için Bursa'ya kurulmak istenen ikinci üniversite Yıldırımda kurulmalı."

Yıldırım'da 'Kentleşme Politikası' konulu grup başkanı Raşit Tuna da, kentleşme politikasının gelecek elli yılda sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için, belediye bünyesinde sadece bu amaç için bir oluşuma gidilmesi gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına da ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Tuna, bu çalışmaların bütün boyutlarıyla ele alınması gerektiğini ifade etti. Kentsel Dönüşümün başarılı olabilmesi için bölgede yaşayan vatandaşların bilgilendirilmesinin önemine değinen Tuna, sözlerine şöyle devam etti: "Kentsel dönüşüm sadece yıkım yapmak ve yerine yeni konutlar yapmak değildir. Yıkım yapılmadan da kentsel dönüşü yapılabilir. Ankara yolu üzerinde bir alan ticaret merkezi olarak düzenlenmelidir."

Yıldırım'da istihdam açısından gelişmelerin yaşanması için AR-GE çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini ifade eden Hasan Çepni, ilçedeki işsizlik oranının 15,8 olduğunu söyledi. Tarım alanlarının hiçbir şekilde yapılaşmaya açılmaması gerektiğini anlatan Çepni, bu alanların istihdam açısından gelecek vaat ettiğini aktardı. İşgücü politikalarına da önem verilmesinin altını çizen Çepni, gençlik kariyer merkezi kurulması gerektiğini belirtti. Gelecek elli yılda istihdam yaratılması için Yıldırım'da bir tekstil ticaret merkezi kurulmasının önemli olduğuna vurgu yapan Çepni, sözlerine şöyle devam etti: "Yıldırım'da işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üstünde. Bunun değişmesi ve istihdam yaratılması için teknolojik alt yapıları olan işletmeler kurulmalı."

Vizyon Projeler Konulu Çalıştay Grubu Başkanı Dr. Murat Taş da Yıldırım'ın 2012 yılında Yıldırım'ın Bursa'nın yaşamak için tercih edilen en iyi yer olmasını hedeflediklerini söyledi. İlçenin yapısal anlamda 50 yıl sonra Türkiye'de yaşanmak istenen en önemli yer olmasını da hedefleri arasına koyduklarını anlatan Taş, çarpık yapılaşma konusunda daha sistemli ve organize şekilde çalışılması gerektiğini ifade etti. Yıldırım'da kentsel dönüşüm projelerinin titizlikle sürdürülmesinin önemine değinen Taş, çarpık yapılaşmanın önlenmesi için siyasi bir duruş gösterilmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım'da elli yıl sonra çevreye zarar vermeyen yapıların oluşması gerektiğini anlatan Taş, vizyon projelerin sadece Yıldırım'ı değil Bursa'yı da geleceğe taşıyacağını söyledi.

Ulaşım konusunda katılımcıları bilgilendiren İsmail Gürsoy, gelecek dönemde yeşil alanların alt kısmının otopark olarak düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Mahallelerde otopark kurulmasının trafiği rahatlatacağını anlatan Gürsoy, yeni yerleşim yerleri yapılmadan önce yolların yapılmasının uygun olacağını kaydetti. Ana arter yolların genişletilmesi gerektiğini hatırlatan Gürsoy, kamuya ait yerlerin umuma açık parklar olarak düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Yıldırım İlçe Emniyet Müdürü Arif Bozdemir de, güvenlik sorununun tek başına ele alınmaması gerektiğini ifade etti. Eğitim, sağlık, yapılaşma, parkların konumları gibi birçok konunun güvenlikle bire bir alakalı olduğunu anlatan Bozdemir, metruk binaların onarılarak güvenli hale getirilmesinin önemine değindi. Gençlerin suça eğilimini azaltmak için sosyal alanların kurulması ve göçün önlenmesinin önemi üzerinde duran Bozdemir, hırsızlık ve asayiş olaylarının önlenmesi içi kameraların kurulması konusu üzerinde durdu. Bozdemir, sözlerine şöyle devam etti: "Düzenli yapılaşma, güvenli bir Yıldırım demektir. Kentsel dönüşüm projeleri ile güvenlik sorunları da en aza indirilecektir."

Gelecek elli yılda Yıldırım'da eğitim konusunda yapılması gerekenleri sıralayan Sebahattin Gencer, teknolojinin bu konuda seferber edilmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Eğitimde ödüllendirmenin önemine değinen Gencer, çocuklara ve gençlerin çalışmalarının karşılığının verilmesi gerektiğini aktardı. İlçede danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi unsuruna dikkat çeken Gencer, sözlerine şöyle devam etti: "Yıldırım geleceğin eğitim merkezi olacaktır. Yıldırım'da kültürel ve sanatsal etkinliklere önem verilmeli. Ortak bir kültür hazinesi oluşturulmalı. Yıldırım'ın bir kültür ve sanat merkezi olması için çalışılmalı."

Türkiye'nin en büyük ilçeleri arasında yer alan Yıldırım'ın markalaşması ve yenilenmesi için çalışmalar yapacaklarını belirten Belediye Başkanı Özgen Keskin, bölgenin simgelerini dünyaya tanıtacaklarını anlattı. İlçede su sorununun çözülmesinden, temizliğine, kentsel dönüşümden, çarpık yapılaşmaya kadar her konuyu masaya yatırdıklarını hatırlatan Keskin, "Birimizin aklı hepimizin aklından kuvvetli değildir" dedi.

Eğitimde, kültürde, sağlıkta birçok yenilik yaptıklarını vurgulayan Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kentlerin geleceği yıllar öncesinden yapılmalı. Biz Çalıştayı'mızda bunu yapmaya çalıştık. Sadece Bursalılar yer almadı bu çalışmalarda. Dünyanın değişik yerlerinden gelen uzmanlar da bu çalışmalara katıldı. Yapılan iş bir ödevdir, olması gereken bir şeydir. Olağanüstü bir şey değildir. Bunun hazırlığı aylar öncesinden yapıldı. Biz Yıldırım'ın gelecek elli yılında nasıl olması gerektiğini ortaya koymaya çalıştık." Çalıştay gruplarının değerli projeler ortaya koyduğuna dikkat çeken Keskin, yapılan çalışmaların kitaplaştırılacağını kaydetti. Bu günkü projelerin gelecek nesillere bir miras olarak bırakılacağını hatırlatan Keskin, katılan herkese teşekür etti.

Okunan sonuç bildirgelerinin ardından Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, çalışmalarda katkı sağlayan herkese katılım belgesi vererek, teşekkür etti.

Yıldırım'da kentsel dönüşüme hız verilecek

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yıldırım'da kentsel dönüşüme hız verilecek - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 18:43:41. #1.15#
title