Yıldırım Beyazıd, Memleketinde Anıldı

Yıldırım Beyazıd, Memleketinde Anıldı

Bursa'nın Yıldırım İlçesine Adını Veren ve Birçok Tarihi Eserle Adını Ölümsüzleştiren Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in Katıldığı Törenle Anıldı.

Yıldırım Beyazıd, Memleketinde Anıldı

Bursa'nın Yıldırım ilçesine adını veren ve birçok tarihi eserle adını ölümsüzleştiren Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in katıldığı törenle anıldı. Bakan Çelik, "Bu memlekette hiç kimsenin ne rahmetli Atatürk'le, ne cumhuriyetin kazanımları ile ne demokrasi ne laiklik, ne hukuk, ne de sosyal devlet, ne de değişmez hükümleri ile bir problemi yoktur." dedi.

Mehter takımının konseriyle renklenen tören öncesi Yıldırım Beyazıd için dua edildi. Ardından Yıldırım Belediyesi Kılıç Kalkan ekibinin sunduğu gösterisi başta Bakan Çelik olmak üzere açılışa katılan herkesten büyük alkış aldı.

Bakanı Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tam yükselişe geçtiği sırada enerjisini içerde tüketme konusunda problemlerle karşı karşıya kaldığını belirtti. Gelişmiş ülkelerde milli gelirin 60 bin dolarlara çıktığını belirten Bakanı Çelik, "Bunlar vatandaşlarını müreffeh yaşam noktasına taşımışlar bunlar nasıl yapmışlar? Bunlar kavga aderek mi gelmiş, birbirini paçasından çekerek mi gelmişler, hayır, kolkola gelmişler birlik ve beraberlik içinde bu noktaya gelmişler." dedi.

Daha huzurlu ve mutlu bir ülkede yaşamanın Türk insanın da hakkı olduğunu belirten Bakan Çelik, "Artık kimse başka ve gereksiz konuları bahane yapmasından. Bundan siyasetçilere sesleniyorum; bu memleketin ne rahmetli Atatürk'le, ne cumhuriyetin kazanımları ile ne demokrasi ne laiklik, ne hukuk, ne de sosyal devlet, ne de değişmez hükümleri ile bir problemi yoktur. Hiç kimsenin de bunu halk arasında konuştuğunu görmedim. Siyaset hizmet yaparsınız oy alırsınız, projelerini uygularsınız, çabalarsınız sonunda halkın karşısırnda geçerseniz o sandıkta bilek güreşi olur, o sandıkta bileği bükebiliyorsan o bileği bu millet öper ve destek verdi demektir. Bunu yapabilmek içinde sandığa inanıyorsanız plan ve programınızı geliştirneceksiniz." dedi.

Öte yandan, anma programı kapsamında Molla Yegan Kültür Merkezi'nin açılışı da gerçekleştirildi.

YILDIRIM BEYAZID KİMDİR?

Yıldırım Beyazıd 1360 yılında Edirne'de doğdu. Babası Murad Hüdavendigar, annesi Gülçiçek Hatundur. Gülçiçek Hatun Rum'dur. Yıldırım Beyazıd yuvarlak yüzlü, beyaz tenli, koç burunlu, ela gözlü, kumral saçlı, sık sakallı ve geniş omuzluydu. Girdiği savaşlarda gösterdiği cesaretten dolayı ona 'Yıldırım' ünvanı takılmıştı.

Çocukluğunu Bursa Sarayı'nda kardeşleriyle birlikte geçirdi. İyi bir eğitim gördü. Devrin en büyük alimlerinden dersler aldı. Gençliğinde Kütahya sancağında valilik yaptı. Sultan Murad Hüdavendigar'ın vasiyeti gereği 1389 yılında padişahlığa getirildi. Tahta çıktığında 29 yaşındaydı.

Sırbistan'ın başında, Kosova savaşında ölen Kral Lazar'ın oğlu Stefan Lazaroeviç vardı. Barış antlaşması için geldiği Edirne'de kız kardeşi Maria'yı Bayezid'e verdi. Bu evlenme sayesinde Osmanlı-Sırp dostluğu kuruldu.

Yıldırım Bayezid Timur'la yaptığı Ankara Savaşı'nda yenildi ve esir düştü. 13 yıl süren saltanatı sonunda esaretinin başlamasından 7 ay 12 gün sonra vefat etti. Erkek çocukları: Musa Çelebi, Süleyman Çelebi, Mustafa Çelebi, İsa Çelebi, Mehmed Çelebi, Ertuğrul Çelebi, Kasım Çelebi.

Kaynak: CHA