Yıldırım Belediyesi Kurban Bayramı'na Hazır

Yıldırım Belediyesi Kurban Bayramı'na Hazır

Yıldırım Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hazırlıklarını tamamladı.

Yıldırım Belediyesi Kurban Bayramı'na Hazır

Yıldırım Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hazırlıklarını tamamladı. Satış, kesim ve temizlik gibi konularda gerekli tedbirleri alan belediye, bayramı en güzel şekilde geçirmeyi hedefliyor.

İlçede, belediyenin Kasaplar Odası işbirliği ile yaptığı Modern Kurban Kesim ve Satış Yeri'nin yanı sıra 12'si belediyeye, 10 tanesi özel olmak üzere 22 farklı noktada kesim yeri oluşturuldu.

Modern Kurban Keskim ve Satış Yeri içinde bulunan Et Entegre Tesisi'yle vatandaşlar 2 dakika gibi kısa bir sürede büyük baş hayvanı İslami usullere uygun bir şekilde kestirip, parçalanmış halde teslim alabilecekler.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Ayrıca, belediye tarafından gösterilen 22 noktada bütün hazırlıkların tamamlandığını belirtti. Başkan Keskin, şöyle dedi: "Amacımız, halkımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda kurban alımını ve kesim işlemlerini yapabilmelerini sağlamak. Örnek gösterilen Modern Kurban Kesim ve Satış Yeri'nde vatandaşlarımız için her türlü imkanı sağladık. Ne var ki yoğun talep nedeniyle bayramın 1. günü Modern Kurban Kesim Yeri çok yoğun oluyor. Vatandaşlarımız, bayramın 2. ve 3. gününde hizmet verecek olan tesisimizde daha rahat koşullarda kurbanlarını kestirebilirler. Ayrıca, vatandaşlarımıza gösterdiğimiz kurban kesim yerleri de yine halkımızın hizmetinde."

Modern Kurban Satış ve Kesim Yeri'nde vatandaşlar; bayramın 1. günü büyükbaş hayvanı 200, 2. günü 100, 3. günü ise 50 liraya, küçükbaş hayvanı ise bayramın 1. günü 30, 2. ve 3. günü 20 TL'ye kestirebilecek.

Vatandaşların, sağlıklı ve temiz bir ortamda kurban alıp kesmeleri için gerekli bütün önlemleri alan Yıldırım Belediyesi, Bursa'da bir ilk olan kalıcı büyükbaş hayvan kesim yeri, saklama ve soğuk hava deposu ile Yıldırımlıların takdirini topluyor.

Türkiye'de bir ilk olan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan ruhsatlı Modern Kurban Kesim ve Satış Yeri içinde bulunan et entegre tesisinde, bir gün içerisinde 400 büyükbaş, bin 500 küçükbaş hayvan kesimi yapılabiliyor.

Tesiste otomatik ayak kesimi, otomatik deri yüzme makinesi ve otomatik parçalama işlemi seri bir şekilde yapılıyor. Otomatik deri yüzme ve parçalama işleminin 2 dakika gibi kısa bir sürede yapıldığı tesisten ayrıca, aynı anda 20 büyükbaş hayvanın barınabileceği 400 adet padok, 34 adet sabit ahır, mescit, lokanta, çay ocakları ve müdüriyet binası da bulunuyor. Ayrıca vatandaşlar, aldığı kurbanlığını Kurban Bayramı'ndan bir gün önce Modern Kurban Satış ve Kesim Yeri'ndeki kesim yerinin yanına bekleme bölümüne de getirip, kesim anına kadar hayvanlarını bekletebiliyor.

Yıldırım Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner İşleri birimi tarafından kurban pazarlarına kurulan Muayene Kontrol Noktası'nda, kurbanlık hayvanların sağlıklı olup olmadığının yanı sıra dişi hayvanın yavrulu olup olmadığı kontrol edilebilecek.

YILDIRIMLI KASAPLARA KURBAN KESİMİ İLE İLGİLİ EĞİTİM

Ayrıca, bu sene ilk kez Yıldırım Belediyesi ve Yıldırım Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen kursla; Yıldırım Belediyesi Veteriner İşleri Sorumlusu Nuran Dede tarafından -Halk Eğitim Merkezi dersliklerinde- Yıldırımlı kasaplara ve kurban kesecek olan vatandaşlara kurban kesimi ile ilgili eğitim verildi. Kurban kesiminin önemi, davranış kuralları, temizlik, etlerin korunması ve saklanması, kurban kesiminde dikkat edilecek hususlar ile yasal olarak kesim yapılması gereken mahaller ile bilgi verilen Yıldırımlı kasaplar, eğitime büyük önem verdi.

YILDIRIM BELEDİYESİ EKİPLERİNDEN KURBAN BAYRAMI'NDA FAZLA MESAİ

Kurban Bayramı öncesinde ve bayram günleri kurban kesim yerlerinde, vatandaşların rahat bir şekilde kurbanlarını kesebilmeleri için Yıldırım Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner İşleri Birimi tarafından oluşturulan 5 ekip, 24 saat bayram süresince görev başında bulunacak.