Yıkımı devam eden okul inşaatının çatı katında tahta toplayan vatandaş, göçük altında kaldı

Yıkımı devam eden okul inşaatının çatı katında tahta toplayan vatandaş, göçük altında kaldı

Şişli Ayazağa'da yıkımı devam eden okul inşaatından tahta parçaları toplayan vatandaş, göçük altında kaldı. Yarısı yıkılan okulun çöken çatısı altında kalan vatandaş, itfaiye ekiplerinin kurduğu hava köprüsüyle 3. kattan aşağı indirildi.

Yıkımı devam eden okul inşaatının çatı katında tahta toplayan vatandaş, göçük altında kaldı

Şişli Ayazağa'da yıkımı devam eden okul inşaatından tahta parçaları toplayan vatandaş, göçük altında kaldı. Yarısı yıkılan okulun çöken çatısı altında kalan vatandaş, itfaiye ekiplerinin kurduğu hava köprüsüyle 3. kattan aşağı indirildi. Yaralı vatandaşın indirilmesi sırasında yakınları sinir krizleri geçirirken, vücudunun birçok yerinde kırıklar olduğu belirtilen şahıs ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre göçük, Ayazağa Yeşiltepe Mahallesi Geçici 1 Sokakta bulunan Uğur Erkey İlköğretim Okulu'nun eski binasında meydana geldi. Yeni inşaa edilen okulun faaliyete geçmesinin ardından eski okul binasının yıkımına sabah saatlerinde başlandı. Yıkım işlemlerine bugünlük son verilmesinin ardından görevliler ve işçiler akşam saatlerinde okuldan ayrıldı.

Ekiplerin gitmesinin ardından Bahattin Eren (26) isimli vatandaş, iki yakını ile yıkım alanına gelerek yarısı yıkılan 3 katlı okulun teras katına çıktı. 3 arkadaş tahtaları sökmeye çalışırken çatı çöktü. İki kişi göçükten kendini kurtarırken iki çocuk babası Eren, çöken çatı ve duvarın altında kaldı. Eren'i kurtarmak için arkadaşları ve çevreden gelen vatandaşların çabaları sonuç vermeyince olay yerine itfaiye ekipleri çağrıldı.

Kısa bir süre sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri yıkım alanındaki molozların üstünden yukarı çıkarak, kurtarma çalışmalarına başladı. Eren, bir süre sonra yıkıntıların arasından çıkartılırken bu kez nasıl aşağı indirileceği sorun oldu. Olay yerine merdivenli bir itfaiye aracı çağrılırken, kurtarma ekipleri de yıkıntılar arasından 3. kata sabit merdivenler uzattı. Bu şekilde kurtarma yapılamayacağını gören ekipler, hayli riskli olmasına rağmen halatlarla çatı katından zemine hava köprüsü oluşturdu. Yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından sedyeye sıkıca bağlanan Eren, yavaş yavaş aşağı sarkıtıldı. Yüzlerce vatandaşın endişeli gözlerle izlediği kurtarma çalışması sırasında Eren'in bulunduğu sedye bir ara düşme tehlikesi atlattı. İtfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi ile Eren, aşağı indirildi.

Yakınlarının gözyaşları arasında ambulansa bindirilen Eren Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Eren'in vücudunda kırıklar olduğu öğrenildi.

Görgü tanıkları, Eren ve yakınlarının yıkımına bugünlük ara verilen okulun çatı katında tahta toplamaya çıktıklarını belirterek, tahtaların çekildiği sırada duvar ve çatının çöktüğünü söyledi. Yıkım alanını emniyet şeridi ile kapatan polis, olayla ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: CHA