Yüksek İhtisas Hastanesi Taşınıyor!

Yüksek İhtisas Hastanesi Taşınıyor!

Kırıkkale'de yapımı tamamlanan 700 yataklı Yüksek İhtisas Hastanesi (YİH), ek binasına taşınma işlemlerine başladı.

Yüksek İhtisas Hastanesi Taşınıyor!

Taşınma işlemleri tamamlandıktan sonra Hacı Hidayet Doğruer Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin tamamı ve Devlet Hastanesi'nin bir kısmı Sağlık Bakanlığı'na devredilecek. İç Anadolu Bölgesi'nin hasta yükünü kaldıracağı belirtilen Yüksek İhtisas Hastanesi ek binası eylül ayında açılacak. Kırıkkale ile birlikte çevre illerden gelen hastalara da hizmet verecek hastane, Türkiye'deki sayılı hastanelerden birisi olacak. Modern ve teknoloji ile donatılı binada her ayrıntı en ince noktasına kadar düşünülmüş.

12 katlı 400 yataklı Yüksek İhtisas Hastanesi'yle, Çankırı, Çorum, Kırşehir ve Yozgat'tan gelen hastaların Ankara'ya gitmeden Kırıkkale'de tedavi edilmesi hedefleniyor. Aralık ayında tamamlanarak hizmete açılması beklenen 400 yataklı binada, 90 polikliniğin hizmet vermesi planlanıyor. 40 bin metrekare kullanılabilir alana sahip olan hastanede 14 ameliyathane, 50 yatalı yoğun bakım ünitesi yer alıyor.

Hastanenin birinci katında 14 ameliyathane, 50 yataklı yoğun bakım ünitesi ve restoran ile dinlenme locaları yer alıyor. İlk 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 katlarda 168 oda bulunuyor. Bu odalar 1 ve 2 kişilik odalardan oluşuyor. 2 katlı odaların, 30 metrekare alanlar olması planlanıyor. Odanın; banyon, lavabo, televizyon, oturma gruplarıyla donatılması amaçlanıyor. 9, 10 ve 11 katların idari birimlerden oluşan hastanenin son katında, bin kişi kapasiteli yemekhane yapılması planlanıyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzman. Dr. Dilek Öztaş, hastanenin tamamlandığını, fakat kanalizasyondan dolayı hastanenin geç açıldığını söyledi. Kanalizasyon sıkıntısının, Yahşihan Belediyesi tarafından çözülmesini beklediklerini ifade eden Genel Sekreter Öztaş, yüzde 90'lık kısmının tamamlandığını, yüzde 10'luk bir kısmın kaldığını belirtti.

Anjiyo servisini ek binaya taşıdıklarını, en kısa zamanda da acil servisi taşımayı amaçladıklarını belirten Öztaş, toplu taşınmanın olmayıp, bölüm bölüm taşımanın planlandığını açıkladı. Şehir merkezinde bulunan Devlet Hastanesi'ndeki 5 katlı polikliniğin semt polikliniği adı altında hizmet vermeye devam etmesinin planlandığını ifade eden Öztaş, "Polikliniklerimiz saat 08.00'da hizmet vermeye başlayacak saat 17.00'da sona erecek." dedi.

Devlet Hastanesi'nde bulunan yataklı servisin Sağlık Bakanlığı'na devir edilmesini açıklayan Öztaş, "Öte yandan Keskin'deki hastanemiz devam ediyor. Talep olmadığı için yatan hasta hizmeti vermiyoruz. Talep olduğunda hizmet vereceğiz. Keskin halkımız yataklı hasta için şehir merkezindeki hastanelerimizi tercih ediyor." diye konuştu.