Ygs ve Lys Taban Puanları YÖK Genel Kurulu Tarafından Daha Sonra Karara Bağlanacak

Ygs ve Lys Taban Puanları YÖK Genel Kurulu Tarafından Daha Sonra Karara Bağlanacak

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (Ygs) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (Lys) Taban Puanları YÖK Genel Kurulu Tarafından Daha Sonra Karara Bağlanacak.

Ygs ve Lys Taban Puanları YÖK Genel Kurulu Tarafından Daha Sonra Karara Bağlanacak

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) taban puanları YÖK Genel Kurulu tarafından daha sonra karara bağlanacak.

YÖK Genel Kurulu, 2010 yılında uygulamaya girecek yeni üniversiteye giriş sistemi ile ilgili detayları belirledi. Genel Kurul'dan sonra yapılan yazılı açıklamaya göre, birinci aşama olan YGS sonucuna göre; YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü belirlenecek.

Yeni sistemde ikinci aşama olan LYS'nin Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS) ve Dil puan türü gruplarının her birinde birden fazla puan türü olacak.

MF grubunda MF-1, MF-2, MF-3 ve MF -4; TM grubunda TM-1, TM-2 ve TM-3; TS grubunda TS-1, TS-2 puan türü bulunacak. Yabancı dil grubunda; DİL-1 ve DİL-2 puan türü olacak.

YGS ile LYS sınavlarının taban puanları ve sistemin gerek duyduğu diğer hususlar, YÖK Genel Kurulu tarafından daha sonra karara bağlanacak.

Ön lisans ve lisans puan türlerinin programlara göre dağılımları yarın Yükseköğretim Kurulu internet sayfasında açıklanacak.

Açıklamada kurul üyelerinden Prof. Dr. Fikret Şenses'in kararın bütününe yönelik karşı oy kullandığı; üyelerden Prof. Dr. Atilla Eriş, Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul ve Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu'nun ise kararın "Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları, 0,15 katsayısı ile çarpılır." şeklindeki 3. maddesine karşı oy kullandıkları belirtildi.

9 FAKÜLTEYE DEKAN ATAMASI YAPILDI

Öte yandan açıklamada 9 fakülteye dekan ataması yapıldığı bildirildi. Dekan ataması yapılan fakülteler ve dekanları şunlar:

- Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Prof. Dr. Abdullah Saydam

- Gaziosmanpaşa Üniversitesi Müh. ve Doğa Bil. Fakültesi: Prof. Dr. Mehmet Tekin

- İzmir Yüksek Teknoloji Enst. Mimarlık Fakültesi: Prof. Dr. Hasan Böke

- Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Prof. Dr. İsmail Çakmak.

- Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi: Prof. Dr. Arif Baysal.

- Kafkas Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi: Prof. Dr. Recai Çınar.

- Marmara Üniversitesi TTıp Fakültesi: Prof. Dr. Davut Tüney.

- Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Prof. Dr. Önder Göçgün.

- Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi: Prof. Dr. Şefik Tüfenkç.

Yükseköğretim Kurulu'nun bir sonraki toplantısı ise 27 Ağustos 2009 tarihinde yapılacak. (CİHAN)