"Yetenek"lerin Bulunması ve Geliştirilmesi - Haberler
Haberi Paylaş

"Yetenek"lerin Bulunması ve Geliştirilmesi

Bültenler - Haberler | Güncel

Kempinski Kariyer Günü 2013: Yerinde iş teklifleri ve hızlı terfi imkanları adayları bekliyor

Bir yönetim meselesi olarak "Yetenek"lerin bulunması ve geliştirilmesi

Yeni kültürlerle tanışmak, uluslararası ekiplerde çalışmak ve erken yaşlarda sorumluluk almak – pek çok tutkulu otelci, Kempinski'de işe bu şekilde başladı. Doğru tutuma ve büyük bir hayale sahip olanlara yollar hala açık; Münih'teki Kempinski Kariyer Günü'ne kayıt olmak ise şart.

2 Mart 2013'te, Kempinski Hotel Airport Münih'de Kempinski yönetim kurulu üyeleri, otel genel müdürleri ve Kempinski kurumsal ofis yetkilileri adaylarla bire bir röportajlar gerçekleştirecek. Etkinlik, profesyonel tecrübeye sahip ve kariyer basamağında bir adım daha atmak isteyenlere yönelik düzenleniyor. Bununla birlikte, yeni bir fırsat peşinde olanlar, öğrenciler ya da genç otelciler de davetli. İyi bir ilk izlenim hemen orada yeni bir iş anlamına gelebilir.

Kempinski'nin uluslararası büyüme planları doğrultusunda lüks otel grubunun önümüzdeki üç yıl içinde dünya çapında 1,000 müdür ve 35 genel müdür dahil toplam 12,000 yeni çalışana ihtiyacı olacak. Şu anda dünyanın dört bir köşesinde 700 açık pozisyon var: Yarısından çoğu Almanya'da olmak üzere 300'ü Avrupa'da, 100'ü Orta Doğu ve Afrika'da ve 300'ü Çin'de. Pozisyonlar çıraklık ya da yönetici adayı stajyer benzeri giriş seviyesi işlerinden, farklı alanlarda orta ve üst düzey yönetici pozisyonlarına çeşitlilik göstermekte. Ziyafet müdürleri, satış ve pazarlama direktörleri, spa müdürleri, kat hizmetleri şefleri, kahyalar ve pek çok farklı iş ile Kempinski'ye girmek ya da kariyer yapmak mümkün. Sadece yiyecek ve içecek alanında, 90'ı orta ve üst kademe yöneticilik olmak üzere 200'den fazla açık pozisyon var.

"Kariyer Günü hem şirketimiz açısından hem de gerçekten çok geniş bir iş yelpazesi kapsamında yetkili müdürlerle bire bir görüşme imkanı bulan adaylar bazında başarılı olduğunu geçtiğimiz örneklerle kanıtladı," diyor Reto Wittwer, Kempinski Hotels'in Başkan ve İcra Kurulu Başkanı. Wittwer, yetenek geliştirmeyi öncelikli bir yönetim meselesi haline getiren itici güç ve Kempinski'nin potansiyel müdürleriyle mülakat yapmak üzere bizzat Münih'de olacak. Lüks konaklama sektöründe çalışmak isteyenler için öngördüğü tek şart, "Otelciliğe duyulan tutku ve heves. Geri kalan her şey öğrenilebilir."

İlki 2010'da Münih'de düzenlenen, artık her yıl Münih, Çin ve Orta Doğu'da birer kez yapılan Kempinski Kariyer Günleri'ne geçtiğimiz yıllarda toplam 2,500 şirket içi ve dışı aday katıldı, başarı oranı ise oldukça yüksek: 2012'de Münih'te yapılan Kempinski Kariyer Günü'ne katılan kurum dışı adayların yüzde 50'si bir iş teklifi aldı ve uluslararası kariyerlerine, Avrupa'nın en köklü lüks otel grubunda devam etti. Şirket içi adaylar da müthiş bir başarı gösterdi; yüzde 90'ı günün sonunda kariyerlerindeki bir sonraki adım için bir teklif aldı.

Adaylar, fırstaları iyi değerlendirip başarı oranını yükseltmek için çok iyi hazırlanarak gelmeliler. Ellerinde güncel özgeçmişlerinden yeteri kadar nüsha olmalı ve Kempinski hakkında donanımlı olmalılar, şirket hangi ülkelerde varlık gösteriyor, hangi yönde genişlemeyi planlıyor, uygun pozisyonlar neler ve nerelerde türünden bilgilere sahip olmalılar. Gerekli tüm bilgi www.kempinski.com adresinde bulunabilir. Adayların ne istedikleri ve hedefleri elbette çok iyi belirlenmeli. Bu yıl etkinliğe katılan 1,000 aday olduğu düşünülürse esnek olmanın ne kadar önemli olduğu da anlaşılır. Genel müdürler, tüm dünyadaki tüm boş pozisyonlar için mülakatlar yapacaklar, bu sebeple adaylar değişik otellerin yöneticileri ile, ilk tercihleri dışındaki işler için de görüşmeye hazır olmalılar. Eğer bir otelin önünde uzun bir kuyruk varsa adayların, daha az kişinin beklediği bir başka otelin sırasına girmeleri tavsiye edilir. Öğleden sonra 14.00 ile 18.00 arası Kempinski'nin Cenevre'deki merkez ofisinden yetkililer, otel endüstrisinde kariyer yapma imkanlarına ışık tutacak sunumlar yapacak.

Bir sonraki Kempinski Kariyer Günü Pekin'de, 23 Mart 2013'de yapılacak; başvurular www.kempinski-jobs.com adresinden yapılabilir.

Çırağan Palace Kempinski de 22 Şubat 2013'de Kempinski Kariyer Günleri ışığında düzenlediği Kariyer Kampüsü etkinliğinde Kempinski'nin Yetenek Gelişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michel Gehrig, Kempinski Türkiye ve Bulgaristan Bölge Direktörü ve Çırağan Palace Kempinski İstanbul Genel Müdürü Ralph Radtke, Çırağan Palace Kempinski İstanbul Otel Müdürü Leon Baum, Kempinski Hotel The Dome Belek Genel Müdürü Nihat Tümkaya ve Kempinski Hotel Barbaros Bay Genel Müdürü Kai Winkler'in katılımı ile dünya çapındaki açık pozisyonlar için 188 aday ile görüşmüştü. Hem oteller hem de adaylar açısından çok başarılı geçen günün neticeleri adaylara üç hafta içinde bildirilecek.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title