Yesüken Alpları Cenge Hazırlanıyor

Yesüken Alpları Cenge Hazırlanıyor
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Spor

Türk Kılıç Sanatı Yesüken Semineri İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türk Kılıç Sanatı Yesüken Semineri İstanbul’da gerçekleştirildi. Son yıllarda büyük ilgi görmeye başlayan kılıç öğrenimine yeni bir soluk getiren Türk Kılıç Sanatı Yesüken’in üçüncü semineri tamamlandı.

Türk Savaş Sanatı Sayokan’ın kurucusu Yabgu Nihat Yiğit tarafından 2009 yılında hayata geçirilen Türk Kılıç Sanatı Yesüken, faaliyetlerine hız kazandırmak gayesiyle seminerler düzenlemeye devam ediyor. Yesüken’in 2014 yılının son semineri İstanbul’da gerçekleştirildi. Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü kompleksinde düzenlenen seminer, Talay Yabgu Nihat Yiğit tarafından verildi. Seminere başta İstanbul olmak üzere Sivas, Ankara ve Kırgızistan’dan gelen alplar katıldı.

Yesüken’in kendisi için ayrı bir önem taşıdığını belirten Talay Yabgu Nihat Yiğit, Safranbolu’da inşaatına başlayacakları Korgan Projesi için kılıç seminerlerine ağırlık vereceğini söyledi. 2015 yılı içerisinde alpları daha iyi yetiştirmek adına çok sayıda seminerler düzenleyerek, Yesüken’i ulusal düzeye çıkarmak istediğini belirten Talay Yabgu Yiğit, hedefinde Alpar-Akçapan, Yılpagut-Kızıl Çapan ve Alpagut-Gökçin Çapan eğitim dönemlerini tamamlamak olduğunu kaydetti. Yiğit şunları söyledi:

"2015 yılındaki eğitim döneminde teknik eğitimin yanında sınayçı (hakem) seminerleri de düzenlenecek. Asıl hedefimiz Bagatur Oyunları hazırlık çalışması yapmak. Yani kılıç sanatımızı öğrenen alplarımızı müsabakalara hazırlamak istiyoruz. Bu sebeple bütün bunları yapabilmek açısından İstanbul seminerimiz büyük önem taşıyor. Burada aldığımız hızla en kısa sürede 2015 yılının ilk seminerini gerçekleştireceğiz."

YESÜKEN NEDİR?

"Yesüken" sözcüğü, Urkun (Orhun) Türkçesi olup, "yasaya bağlı, yasadan yana olan" demektir. Başka Türkçe lehçelerde aynı anlam "Yasagay, Yasuga, Yesüge" olarak da söylenmiştir. Anlamlı bir kelime olduğu için "Yabgu" Nihat Yiğit tarafından bu sözcük tercih edilmiştir. Yoksa Türk tarihinde "yesüken" adında bir kılıç sanatı olduğu için değil.

Özellikle M.S. 6 yüzyıl ve öncesinde kılıç sanatıyla ilgili belgeler bulunmamaktadır. Bu sonuç, Türklerin kendisine ait kılıç sanatı olmadığı anlamına gelmez. Sadece kayıt altına alınmamış, ama göreceli olarak kılıç talimleri, kılıç kullanmayla ilgili eğitimler verilmiştir. Olmasaydı, Türklerin zaferlerle dolu bir tarihi olmazdı. "Yabgu" Nihat Yiğit özellikle, Türk kılıç sanatı oluşturma çalışmalarında, M.S. 6.yüzyıl ve öncesi kılıç biçimini seçmiştir.

Talay Yabgu Nihat Yiğit, kılıç sanatı ile ilgili şu bilgileri verdi: "Mesleğim olan savaş sanatlarında Türklerin kendilerine ait savaş sanatı ve kılıç sanatı olmayışı şahsımı hep üzmüştü. Mesleki alanımda Türk kavmine hizmet etmeye, yararlı işler yapmaya gayret etmeye çalışan biriyim. Uluslararası alanda, savaş sanatlarına sahip başka milletlerle, Türk kavminin de rekabet içinde olması, atalarımızın yaptığı gibi, Türkün adının dünyada layık olduğu yere gelmesi amacımızdır, başka bir gayemiz yoktur. Ayrıca, Türk tarihindeki değerleri, kavramları tekrar yaşatmak ve güncellemek arzumuzdur."

Yesüken’in İstanbul temsilcisi Boşkur-Tigin Mahmut Arslan ise, kılıç kullanmayı öğrenmek isteyenlerin son yıllarda arttığına dikkat çekerek, bu sebeple Türk Kılıç Sanatı Yesüken’in bu alana yeni bir soluk getireceğini söyledi. Tigin Arslan şöyle devam etti:

"Biz İstanbul’da Türk Savaş Sanatı Sayokan Alplık Okulumuz’da aynı zamanda Yesüken eğitimi de veriyoruz. Talay Yabgu Nihat Yiğit’in kılıç sanatımıza yeni bir hız kazandırmak istemesi açıkçası bizi sevindirdi. Çünkü Yesüken aynı zamanda bir kültürleşme hareketidir. Kültürümüze sahip çıkmak isteyenlere yeni bir fırsattır. Yani bu sanatımızla dünkü nesille bugünkü neslin buluşması yaşanacaktır. Alplar yetiştikçe ve Yesüken tanındıkça dikkatlerin üzerimize çevrileceğini bu sanatımıza da sahip çıkılacağına inanıyorum."

Talay Yabgu Nihat Yiğit’in verdiği seminere katılan alpların isimleri şöyle:

Boşkur-Tigin Mahmut Arslan (İstanbul)

Boşkur-Tigin Halil Kozanoğlu (Sivas)

Alpar Mehmet Döker (İstanbul)

Alpar Atilla Özyüksel (İstanbul)

Alpar Tuna Kolbaşı (İstanbul)

Alpar Çağrı Özkan (İstanbul)

Alpar Yılmaz Üstün (İstanbul)

Alpar Mustafa Erdem (İstanbul)

Alpar Tarık Alpgiray (İstanbul)

Alpar Kenan Turan (İstanbul)

Alpar Muhsin Özkur (Ankara)

Alpar Evren Karakaş (İstanbul)

Alpar Ramazan Atalay (İstanbul)

Alpar Urmat Kenbecekulu (Bişkek/Kırgızistan)

Alpar Ömür Zafer Yılmaz (İstanbul)

Alpar Oğuz Han Arslan (İstanbul)

Alpar A. Akif Ülger (İstanbul)

Yesüken Alpları Cenge Hazırlanıyor
Yesüken Alpları Cenge Hazırlanıyor

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title