Yeşilay'dan Uyarı: İftar Sigarası İntihardır

Yeşilay'dan Uyarı: İftar Sigarası İntihardır

Türkiye Yeşilay Derneği Çorum Temsilcisi Attila Alpay, Oruç Tutarak 14 Saat Aç Kalan Bir Tiryakinin Aceleyle Yediği Yemeğin Üstüne Bir Sigara Yakmasının, Beyin Kanamasına Sebep Olabileceğini Söyledi.

Yeşilay'dan Uyarı: İftar Sigarası İntihardır

Türkiye Yeşilay Derneği Çorum Temsilcisi Attila Alpay, oruç tutarak 14 saat aç kalan bir tiryakinin aceleyle yediği yemeğin hemen üstüne bir sigara yakmasının, beyin kanaması veya kalp krizine sebep olabileceğini söyledi.

Tiryakilerin Ramazan ayında içtiği bir nefes sigaranın ani ölümlerine sebep olabileceğini belirten Alpay, orucu fırsat bilerek tiryakilerin sigarayı bırakmak için kendilerini zorlamaları gerektiğini ifade etti. Yurt dışından gelen bazı sigaralarda kullanılan tütünlerin insan sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu anlatan Alpay, tiryakinin dolu midesinin üzerine içtiği iftar sigarasındaki zehirlerin tansiyonu hızla yükselterek beyin ve kalp damarlarına birer zıpkın gibi saplandığını belirtti. Alpay,

"Şiddetli bir baş dönmesiyle tiryaki ayakta duramaz hale gelir ve bir yere uzanmak mecburiyetinde kalır. Sonra dumandaki karbon monoksit gazı damar çeperlerini büzmeye başlar; kan hızla pıhtılaşır. İlk beş dakika içinde el ve ayaklardaki kan yine büyük bir hızla çekilir. Yükselen tansiyon nedeniyle kalbi besleyen koroner arterlerine ve beyin damarlarına büyük bir basınç yüklenir. Gözler fırlar, yüze kan hücum eder. Tiryaki terlemeye başlar, titreme ve çarpıntıyla beyin ve yürek yerinden çıkacak hale

gelir" dedi.

Bilimsel olarak bu halin son derece tehlikeli bir klinik hadise olduğunu açıklayan Attila Alpay, "Eğer bu sahne sofradan kalkan tiryakinin soğuk bir balkona çıkmasıyla devam ederse ani enfarktüs krizi veya beyin kanaması riski yüzde 86'lara kadar çıkar" diye konuştu.

(ES-BÖ-ÖZ-Y)