Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı"nda geri sayım - Haberler
Haberi Paylaş

Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı"nda geri sayım

Bültenler - Haberler | Güncel
Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı

Kentsel Dönüşümün Başarılı Derneklerinin ve Trendlerinin Tartışılacağı Konferansın Açılış Konuşmasını Prof.Dr. KEREM ALKİN yapacak


Stefano Boeri Architetti'nin kurucu ortağı dünyaca ünlü İtalyan Mimar ve Şehir Plancısı Stefano Boeri Konferansa konuk konuşmacı olarak katılacak. Richard Burdett, Jacques Herzog ve William MacDonough ile birlikte Milano Expo 2015 konsept master planı kılavuzunun geliştirmesinde de yer alan Stefano Boeri günümüzde ağırlıklı olarak sosyal ve sürdürülebilir konut projeleri için yeni prototip tasarım projelerini yürütüyor. Dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyan ve Milano'da inşa edilen Bosca Verticale projesinin de mimarı olan Stefano Boeri, sürdürülebilir yaşam alanları ve kentsel çevre için yeni bir model olarak görülen projede, binaların her cephesindeki balkonlara farklı ölçeklerde birçok bitki yerleştirerek, bina yüzeyinde yeşil alan oluşturuyor. Konferansta Stefano Boeri'nin Aralık 2015'te yayınlanan "THE VERTICAL FOREST" isimli kitabı da katılımcılara hediye edilecek. AGT sponsorluğunda Ekoyapı Dergisi tarafından Türkçeleştirilen kitabı isteyenler Stefano Boeri'ye imzalatabilecek.

"AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDAKİ KANUN"

31 Mayıs 2012 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun" ile ülkemizde hız kazanan kentsel dönüşüm süreci, birçok mecrada defalarca, konuşuldu, yazıldı ve tartışıldı. Ortak akılla farklı kesimler tarafından kentsel dönüşümün parsel bazında yıkıp – yapmak olmadığı, master plan dahilinde stratejik planlamalar ile hayata geçirilmesi gerekliliği vurgulandı. Ancak ne yazık ki zaman zaman rant kavgalarına dönen bu süreç bir türlü kentlerin ve kentlinin hak ettiği uygulamalara sahne olamadı. Halbuki Kentsel Dönüşüm sürecinde bir fırsat olarak 'Yeşil' dönüşüm olarak yola çıkılsa hem insan odaklı kentler tasarlanması hem de elde edilecek enerji tasarrufu ile ekonomik kazanım sağlanması mümkün. Konferansta uzmanlar tarafından bu konu da detaylı olarak ele alınacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKİ DOĞRU ve YANLIŞLAR

"Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı" temalı "Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı" tam gün sürecek sunumlar ve iki oturum şeklinde yapılacak. Saat 09.00'da İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Prof.Dr. Kerem Alkin'in açılış konuşması ile başlayacak konferansın ilk sunumunu Ekobina Kurucu Ortağı Mimar Zümrüt Çağlayan Arslan ise "Lokasyon seçiminin önemi ve kentle ilişkileri, yeşil binalarda arazi kullanımında öncelikler, su ve enerji kullanımı, malzeme seçimi, Türkiye'de öncelik verilmesi gereken alanları" anlatacak.

Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal'ın yapacağı konuşmadan sonra birinci oturuma geçilecek. Hakan Kodal;"Kentsel Dönüşümde Bütünsel Yaklaşıma Dönük Yeni Bakışı" anlatacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKİ DOĞRU ve YANLIŞLAR başlıklı birinci oturumun moderatörlüğünü Doç Dr. Ece Ceylan Baba yapacak. İlk oturuma; Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, İkidesign Kurucu Ortağı Murat Kader, ProjeYönetimi, Yatırım Planlama ve Uygulama Uzmanı Prof.Dr. M.Rıfat Sağlam ve Erke Tasarım Kurucu Ortağı Cemil Yaman konuşmacı olarak yer alacak.


Konferans öğleden sonra 13.45'de İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin'in "Kentsel Dönüşüm kapsamında İstanbul'da gerçekleşen eğitim ve hastane yapılarının yeşil bina kriterleri doğrultusunda yenilenmesi" başlıklı sunumu ile başlayacak. NKY Mimarlık'tan Çağla Ömür "Eğitim ve hastane yapılarında yeşil enerji ve gri su çözüm ve uygulamaları"nı anlatacak. Daha sonra dünyaca ünlü mimar Stefano Boeri deneyimlerini paylaşacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİN KENTLERDEKİ YANSIMALARI başlıklı ikinci oturum Cem Haydar Bektaş moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. 2.Oturuma; Evrenol Mimarlık'tan Mehpare Evrenol , Mental Design Work'den Salih Çıkman, TeamFores Mimarlık'tan Serter Karataban, Altensis'den Emre Ilıcalı konuşmacı olarak katılacak.

Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı'nın bu yıl ki Stratejik Ortağı; DÖRKEN SİSTEM, Mimari Sponsoru AGT, Platin Sponsorları; KİLSAN, SILVERLINE ANKASTRE, Altın Sponsorları; ŞİŞECAM DÜZCAM, LAFARGE DALSAN, BÜROTIME, TAYF, NKY, Gümüş Sponsorları; EAE, SAPA Group, NATURA, GARDENSA, İletişim Sponsoru BEZE GROUP ve Basın Sponsoru EKOYAPI oldu.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title