Yerli Aks İhracatı

Yerli Aks İhracatı

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde Bulunan Hema Endüstri A.ş. Tarafından Yerli Sermaye ile Üretilen ve 90 Hp Gücüne Kadar Traktörlerde Kullanılabilen, Otomatik Diferansiyel Kilitleme Özelliğine Sahip Aksların İlk İhracatı Tayland'a Gerçekleştirildi.

Yerli Aks İhracatı

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy İlçesi'nde bulunan Hema Endüstri A.Ş. tarafından yerli sermaye ile üretilen ve 90 HP gücüne kadar traktörlerde kullanılabilen, otomatik diferansiyel kilitleme özelliğine sahip aksların ilk ihracatı Tayland'a gerçekleştirildi.

Tayland'a yapılan ihracat nedeniyle Hema Endüstrinin Motor Ünitesi Fabrikası'nda düzenlenen törene katılan Hema Endüstri A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, hedeflerinin 7 yıl sonra 100 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Aksların tanıtım törenine Mehmet Hattat'ın oğlu İbrahim Hattat, kızı Dilek Hattat, Genel Müdür Çetin Çıtakoğlu da katıldı. Hema Endüstri A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, diferansif kilitleme özelliğine sahip aksların yüzde yüz yerli sermayeyle, çalışanların büyük bir özverili ve titiz çalışmalarıyla ürettiğini belirterek, çalışanlara teşekkür etti.

Tayland'a ilk etapta 30 aks ihracatının gerçekleştirildiğini belirten Hattat, ''Biz Hema Endüstri çalışanları olarak büyük bir aileyiz. Hema Endüstri A.Ş. dişli kutusu ve arka aks kompleksi üretiminden sonra kendi tasarımı olan tahrikli ön aks üretimini de gerçekleştirmiştir. Bugün bin dişli kutusunu ürettiğimiz için de mutluluğumuz iki kat arttı. Tüm traktörler için adaptasyonu oldukça kolay olan Hema tasarımı olan ön akslar kendi üretimimiz olan Valtra traktörlerinde kullanılmaya başlanmıştır. 90 HP gücüne kadar olan traktörlerde kullanılabilen akslarımıza kalite güvenilirliliğinin üst seviyede olması ve maliyetlerin rekabet edilebilir düzeyde olması nedeniyle yurt içi ve yurt dışından yoğun talep gelmektedir. Amacımız 7 yıl sonra bir yılda 100 milyon dolarlık bir ihracat yapmak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamaktır. Çin ve Kore gibi ülkelerle rekabet edebilmenin yolu, yerli üretimin daha üst seviyelere çıkmasıdır'' dedi.

Seyit SÜREN

Kaynak: DHA