Yerleşik Yabancıların Köy Yumurtasının Fiyatını 75 Kuruşa Çıkardı

Yerleşik Yabancıların Köy Yumurtasının Fiyatını 75 Kuruşa Çıkardı

Yerleşik yabancıların köy yumurtası talebi, kış döneminde çiftlik yumurtası fiyatını üçe katladı.

Yerleşik Yabancıların Köy Yumurtasının Fiyatını 75 Kuruşa Çıkardı

Yerleşik yabancıların köy yumurtası talebi, kış döneminde çiftlik yumurtası fiyatını üçe katladı. Antalya'nın Manavgat ilçesinde köy yumurtası bir ay içinde 50 kuruştan 75 kuruşa yükseldi. Çiftlik yumurtası ise 25 kuruştan alıcı buluyor.

Yerleşik yabancılar aylık ortalama 8 bin köy yumurtası tüketiyor. Manavgat'ta köy yumurtası alım ve satımı yapan Salih Konakçı, bir ay içinde köy yumurtası fiyatının 50'den 75 kuruşa yükseldiğini söyledi.

Kış aylarında Manavgat'ın köylerinde köy yumurtası bulmanın zor olduğunu belirten Konakçı, köy yumurtasını genelde Manavgat'ta yerleşik yaşayan Alman, İngiliz, Hollanda, Belçika ve Norveçliler olduğunu kaydetti.

Köy tavuklarının beslenmesini doğal yolla yaptığı için yerleşik yabancılar köy yumurtasını almayı tercih ettiğini anlatan Konakçı, Manavgat'ın 78 köyünden 55'inden köy yumurtası topladıklarını söyledi.

Konakçı, "Kış aylarında köy yumurtası bulmak çok zor. Kışın iklime bağlı yumurta az oluyor. İlkbahar ve yaz aylarından çok okuyor. Talep çok olunca köy yumurtası fiyatları 25 kuruş zamlandı. Genelde yerleşik yabancılar talep ediyor. Çiftlik yumurtası fiyatında bir değişiklik yok." diye konuştu.

Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre ilçede kayıtlı 40 bin kanatlı hayvan bulunuyor.