Haber : Yargıtay Başkanı Akarca: "Mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden kaçınmalıyız" - Haberler

Haberi Paylaş

Yargıtay Başkanı Akarca: "Mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden kaçınmalıyız"

Yargıtay Başkanı Akarca: "Mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden kaçınmalıyız" Denizli Bölgesel İçtihat Forumuna başkanlık eden Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, yargı kararlarına yönelik söylemlere dikkat çekti Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca: "Bütün yargı mensuplarına yönelik haksız ve...

Yargıtay Başkanı Akarca: "Mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden kaçınmalıyız"

Denizli Bölgesel İçtihat Forumuna başkanlık eden Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, yargı kararlarına yönelik söylemlere dikkat çekti

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca:

"Bütün yargı mensuplarına yönelik haksız ve ağır saldırı niteliğindeki görüş ve ifadeleri bizim kabul etmemiz mümkün değildir"

DENİZLİ - Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, "Mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden bütün toplumun kaçınması gerekir" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliği yaptığı Denizli Bölgesel İçtihat Forumu, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın katılımıyla gerçekleşti. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programa Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve MHP Denizli İl Başkanı Yusuf Garip katıldı.

Denizli Bölgesel İçtihat Forumunun açılışında Yargıtay içtihatların ülkede adaletin uygulanmasında büyük önem taşıdığına dikkat çeken Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, "Hukukun ülke çapında eşit şekilde uygulanmasında Yargıtay içtihatların büyük önemi bulunmaktadır. Eskiden kitaplarla ulaştığımız bilgiler bugün UYAP ile kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bu nedenle bilgiye çok rahat ulaşabilen bir dönemde bilmiyorum deme sebebi olamaz. Hakim, savcı, Yargıtay daire üye başkanlarımız ve diğer kamu görevlileriyle buluştuğumuz bu programların faydalı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Hukuk fakültelerinde büyük bir başarı elde ettiklerini belirten Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan da "Hukuk fakültemiz kendisinden sonra birçok hukuk fakültesi açılmasına rağmen tercih sırasını koruması onun ne kadar değerli olduğunu gösterir. Hukuk fakültesinin kurulmasında katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Üniversitemizin misyonu üreten üniversite olarak belirledik. Bu amaçla başta Denizli ilimiz olmak üzere bir sorun varsa üniversite olarak bizde sorunu çözmek için varız diyoruz. Denizli Bölgesel İçtihat Forumu dolandırıcılık, beldede sahtecilik ve vergi suçları gibi düzenlen çalışmaların ülkemize hayır getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

"Denizli de yargı anlamında zirvesini yaşıyoruz"

Denizli'de ilk kez gerçekleşen böylesi bir programa ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, "Bugün Denizli de yargı anlamında zirvesini yaşıyoruz. Böyle büyük bir katılımla ilk toplantıyi Denizli'de gerçekleştiriyoruz. Bundan dolayı Yargıtay başkanımıza ve tüm katılımcılarımıza Çok teşekkür ediyorum. Denizli kendi ölçeğinde baktığımızda kendi ayaklarında duran ve yağıyla kavrulan, üretme ve girişimcilik kültürünün olduğu bir şehirdir. Denizli tüketiginden daha çok üreten satın aldığından daha çok satan bir şehirdir. Dış ticarette cari anlamda fazlalık veren bir şehirdir. Nüfus olarak baktığınızda 22. Sırada ihracatda ise 8. Sıradadir. Tabi Denizli iş dünyasi olan bir şehirdir. Bu dolandırıcılik, belgede sahtecilik ve vergi suçları Denizli'nin yapısı ile uyumlu olan konu başlığıdir. İnşallah form başarılı geçer. Adalet her alanda önemlidir. Adaleti tesis etiğimizde huzur, mutluluk ve kardeşlik olur. Denizli'de bölge adliye mahkemesinin kurulması çok isabetli olmuştur. Katkısı bulunan başta cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"Gerçekleşen suçların önlenmesi ve yakalanması için yargıyla iş birliği yapmak zorundayız"

Vali Ali Fuat Atik de suçlularla mücadelede iş birliğin önemin altını çizidi. Vali Atik, şöyle konuştu:

"Denizli hep ilkleri yapmaya alışkın bir şehir. Bundan ötürü bugün 350 yargı camiasının buluşması için burada hep birlikte toplandık. Bu gerçekleşen suçların önlenmesi ve yakalanması için yargıyla iş birliği yapmak zorundayız. Bizim bürolaşma konu bakımdan işlerimizi pratikleştirdi ve kamuoyunun baskısını üzerimizden aldı"

"Bütün yargı mensuplarına yönelik haksız ve ağır saldırı niteliğindeki görüş ve ifadeleri bizim kabul etmemiz mümkün değildir"

Denizli'de Bölgesel Adliye Mahkemesi'nin de kurulmasından mutluluk duyan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ise yargı süreçleri bitmeden ve kesinleşmeden bir kararın eleştirilmesi gerçekten de doğru olmadığını savundu. Mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden bütün toplumun kaçınması gerektiğini belirten Akarca, şunları kayetti:

"Bölgesel İçtihat Forumu öncelikli amacı ilk derece bölge adliye mahkemelerin kararlarının Yargıtay içtihatlarıyla uyumlaştırılmasıdır. Burada da Denizli Bölgesel Adliye Mahkemesi'nin de kurulmasından mutluluk duymaktayım. Yargı süreçleri devam ederken bir mahkemenin verdiği berat, mahkümiyet, tahliye ve tutukluluk halinin devamı gibi kararlar her ne şekilde olurda olsun. Daha istinaf ve temyiz yolu mümkünken başından itibaren bütün yargı mensuplarına yönelik haksız ve ağır saldırı niteliğindeki görüş ve ifadeleri bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Onun için basın-medya kuruluşları, sosyal medya kullanıcılar ve kamuoyu oluşturmak için faaliyet gösteren kurumlar, yargıya yönelik söylemlerinde çok dikkatli olması gerekiyor. Yargı süreçleri bitmeden ve kesinleşmeden bir kararın eleştirilmesi gerçekten de doğru değildir. Bu yapılan davranışlar mahkemeleri telkin ve tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu sebeple bundan sonraki süreçler zehirlenmektedir. Sonuçta hakim ve cumhuriyet savcılarımızda insandır. Onlarda bu kamuoyunda oluşan algıda etkilenebilmektedir. O zaman ise adaletin etki etmesi ve tecelli etmesi gerçekten zarar görebilmektedir. Onun için bu tür eleştirilerin çok dikkatli bir şekilde yargı sürecinin kesinleşmesinden sonra yapılması gerekiyor. Mahkemelerimizin, savcılarımızın ve hakimlerimizin onurunu zedeleyecek söylemlerden herkesin kaçınması gerekir. Adaleti rahat bıraksınlar her şey sistem içerisinde yürür. İtiraz, istinaf, temzyiz, olağanüstü itiraz, yargılamanın yenilenmesi, bireysel başvuru ile anayasa ve Avrupa mahkemsine başvuru yolu gibi birçok imkan var. Ama daha baştan itibaren mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden bütün toplumun kaçınması gerekir"

Denizli'de ilk kez düzenlenen ve akşam saatlerine kadar 3 ayrı oturum olarak devam edecek olan Denizli Bölgesel İçtihat Forumunda Yargıtay üyeleri tarafından dolandırıcılık, belgede sahtecilik ve vergi suçları konularında çeşitli sunumlar yapılacak.

İhlas Haber Ajansı / Atilla Özer - Yerel

3. Sayfa Yerel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title