Yalova'da "1302 Osmanlı Parkı" Açılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Yalova'da "1302 Osmanlı Parkı" Açılıyor

AA - Yerel
Yalova'da '1302 Osmanlı Parkı' Açılıyor

Osmanlı İmparatorluğu'nun 27 Temmuz 1302 yılında Bafeus Savaşı'yla Yalova'da devlet statüsü kazandığı tezinden yola çıkan Yalova Belediyesinin yaptırdığı "1302 Osmanlı Parkı", 27 Temmuz'da açılacak.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 27 Temmuz 1302 yılında Bafeus Savaşı'yla Yalova'da devlet statüsü kazandığı tezinden yola çıkan Yalova Belediyesinin yaptırdığı "1302 Osmanlı Parkı", 27 Temmuz'da açılacak.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, parkın içinde Osman Gazi Anıtı, Şehitler Anıtı ve Osmanlı Çeşmesi'nin de bulunacağını belirterek, "Kamuoyunun büyük bölümü bu konuyu bilir ve tartışır hale geldi. Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın Osmanlı Devleti'nin kuruluşuyla ilgili iddiaları ülkemizin bilimsel ve entelektüel gelişimi için büyük önem taşıyor. Bizler de onun metodolojisini ve yol göstericiliğini kullanarak bu tür çalışmalar yaptık. Parkımız Yalovalılarımız için hayırlı olsun. Park, Yalova'nın marka kent imajına da büyük katkısı olacak" dedi.

Açılış kurdelesini Prof. Dr. Halil İnalcık'ın kesmesi beklenen parkta Osman Gazi'nin 5 buçuk metre boyundaki heykeli de yer alacak. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Heykeltıraş Ümit Öztürk tarafından yapılan heykelin son aşamaya geldiği öğrenildi.

Heykelin Prof. Dr. Halil İnalcık'ın isteği doğrultusunda savaş anında olan ve kargısıyla birlikte öne fırlayan bir figür olarak tasarlandığı belirtildi. İnalcık'ın onay verdiği heykelin zemini masif mermer bloklarla kaplanacak.

27 Temmuz'a yetiştirilecek Osmanlı çeşmesinin mimari projesini ise Hilmi Şenalp yaptı. 16'ncı yüzyıl klasik dört yüzlü çeşmenin çatısı kurşun levha ile kaplanacak. Bakır alem ve musluğunun pirinçten olacağı belirtilen çeşmede ayrıca Marmara mermeri kullanıldı. Mermer yüzeylerde oyma süslemeler ve bu süslemelerin içerisinde de altın varak kullanılacak.

Çatı altı tavan süslemelerini ise Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'ın sanatçı eşi Suna Koçal yapacak. Çeşmenin mermer yüzeylerini de ünlü hat sanatçısı Hüseyin Kutlu'nun yapacağı ifade edildi.

- YALOVA

AA / Yerel

Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title