Haber : Ümraniye'de, 'Şeb-i Arus' Özel Programı Düzenlendi - Haberler

Haberi Paylaş

Ümraniye'de, 'Şeb-i Arus' Özel Programı Düzenlendi

Ümraniye'de, 'Şeb-i Arus' Özel Programı Düzenlendi

Ümraniye Belediyesi, Hz. Mevlana’nın 743’üncü Vuslat yıldönümü dolayısıyla ‘Şeb-i Arus’ özel programı düzenledi.

Ümraniye Belediyesi, Hz. Mevlana'nın 743'üncü Vuslat yıldönümü dolayısıyla 'Şeb-i Arus' özel programı düzenledi.

Gönüllerin ve aşkın sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin vuslat gecesi her yıl Aralık ayında sema ayini ve dualar eşliğinde kutlanıyor. Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen 'Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında Mehmet Fatih Çıtlak ve Mevlevi Ayinleri Topluluğu tarafından Mevlevi ayini yapıldı. Şehit Kaymakam Muhammet Safitürk Kültür Merkezi'ndeki anma gecesine Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye Belediyesi Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Anma gecesi öncesi konuşma yapan Ümraniye Belediyesi Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir: "Aslında bizler Hacca, Umre'ye gittiğimizde İslam dünyasının muhtelif yerlerinden gelen Müslüman'larla bir araya geliyoruz. Orada şöyle bir gözlemleme yaptığımız zaman; biz böyle yapıyormuşuz, şu ülkede şöyle bir uygulayış var. Bir takım farklılıkları gördüğümüzde, bir takım anlayış ve zihniyet farklılıklarını görüyoruz. İşte aslında Türk- Müslümanlık tipinde tasavvufun yansımalarının olduğunu bizler de görerek ve kıyaslayarak keşfetmiş oluyoruz. İslam dünyasının tamamında Selefi akım etkili biçimde yerleşmiştir. ve tasavvufi anlayış zayıflamıştır. Bunu tespit ediyoruz, araştırılabilir, yanlış olduğu düşünülebilir. Ama üzerinde durulması gereken konudur. Şu savaşların bitirilmesinde bu anlayışların yaşamımıza daha etkili kılmasında sadece ayinler değil, öğretilerin güzel bir şekilde araştırılmalı, içselleştirilmeli ve bunu yaşantımıza güzel bir şekilde aksettirmemiz ve bu farklıları kendi içimizde sorgulamamız gerekiyor diye düşünüyorum" dedi. - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mehmet Fatih Çıtlak Mesut Özdemir Ümraniye Mevlana Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title