Haberler

Türk Ocağı Nazilli Şubesi 102. Kuruluş Yıl Dönümlerini Kutluyor

Nazilli Türk Ocağı, Türk Ocaklarının kuruluşunun 102. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Nazilli Türk Ocağı, Türk Ocaklarının kuruluşunun 102. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Kutlama etkinlikleri kapsamında İstasyon Meydanı'nda Atatürk Anıtına yönetici ve üyeleriyle birlikte çelenk koyan Türk Ocağı Nazilli Şubesi, daha sonra basın açıklamasında bulundu.

Tanzimat Fermanı ile birlikte Osmanlı İmparatorluğunun içinde baş gösteren ayaklanmalar bölünmeler ikinci meşrutiyetin ilanıyla daha da hızlanmıştı diyen Türk Ocağı Nazilli Şube Başkanı Ahmet Çekim; "Türk Ocağı adıyla kurulan milli teşkilat, milletimizin bünyesinden ortaya çıkmıştır. Türk Ocakları aziz milletimizin geçmişten geleceğe uzanan en köklü sivil toplum kuruluşudur. Bu kuruluş, Türklük şairi Mehmet Emin Yurdakul başkanlığında büyük fikir ve düşünce adamları; Yusuf Akçura, Ahmet Ağaoğlu, Ziya Gökalp, Hamdullah Suphi Tanrıöver, M.Ali Tevfik ve Ahmet Ferit Tek tarafından kurulmuştur. Ne var ki bu kuruluşa vesile olan 190 genç, Çanakkale'ye gönüllü gider ve hepsi de şehit olurlar. Kuruluşunu takiben süratle teşkilatlanan Türk Ocakları 1919 yılında 35 şubeye ulaşmıştır. Osmanlı vatanını işgal etmeye başlayan istilacı güçlere karşı Milli Mücadeleyi organize etmeye başlamış, halkı açık hava toplantılarıyla uyararak, milli şuurun oluşmasına çalışmıştır. Ocağın faaliyetleri, sömürgecilerin hoşuna gitmediği için İstanbul'u işgal eden İngilizler tarafından karşılarındaki yegane milli üç olarak nitelendirdikleri Türk Ocaklarını kapatarak yöneticilerini Malta adasına sürmüşlerdir. Ocaklara güç verin, destek olun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 11 Ekim 1924 günü Şebinkarahisar Türk Ocağında, 'Türk Ocağı, Türk'ün has ocağı, varlık ve birlik ocağı, yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın; yaşasın ve yaşatsın. Türk Ocağı, Türk Ocağı Türklük güneşinin ocağıdır. Asırlardır bunu söndürmek için çalıştılar. Bu Ocak bizi aydınlattı' demiştir. Türk Ocaklarının 102. Yılı milletimize hayırlı olsun" şeklinde konuştu. - AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mustafa Kemal Atatürk Nazilli Yerel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

title