"Türk Mutfağı Haftası" kapsamında panel düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

"Türk Mutfağı Haftası" kapsamında panel düzenlendi

AA - Orhan Pehlül - Yerel
 - Güncelleme:

Adıyaman Üniversitesinde, "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında, "Türk Mutfağında Güncel Gelişmeler" konulu panel düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesinde, "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında, "Türk Mutfağında Güncel Gelişmeler" konulu panel düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde yurt içinde ve dışında kutlanan "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında Adıyaman Üniversitesi konferans salonunda, "Türk Mutfağında Güncel Gelişmeler" konulu panel gerçekleştirildi.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Turgut, Türk mutfağının düzenlenen etkinliklerle uluslararası ölçekte tanıtılmaya çalışıldığını belirterek, "Anadolumuzun yemek kültürü de bulunduğu coğrafya ile yakından ilişkili olup, kadim bir medeniyetin süregelen hikayesini adeta resmetmektedir. Bu kapsamda 21-27 Mayıs tarihleri arasında tüm dünyadaki Türkiye büyükelçiliklerinde ve ülkemiz genelinde Türk Mutfağı Haftası ile Türk mutfağının hikayesi tüm çeşitliliği ile uluslararası ölçekte tanıtılmaya çalışılmaktadır. Son olarak zengin bir geçmişe sahip Adıyaman'ın mutfak kültüründe de elbette ikliminin, suyunun, toprağının ve geçmişten günümüze uzanan kültürel birikimin etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Adıyaman mutfağı gerek çiğköftesi, gerek yarpuzlu köftesi gerekse de kendisine has nice yemekleri ile Anadolu gastronomisine güneydoğudan göz kırpmaktadır." diye konuştu.

Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise konuşmasında Türk mutfağının önemine değinerek, "Çünkü Türk mutfağının temelleri Osmanlı dönemine dayanır. Hem saray mutfağından günümüze kadar gelen geleneksel tatlar, hem de Türkiye'nin tüm bölgelerine has farklı lezzetlerin yarattığı şölen, bu mutfağın adeta imzasıdır ve bu nedenle dünyanın en zengin mutfakları arasında yer almaktadır." şeklinde konuştu.

İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Günaydın da kentte birçok medeniyetin yaşadığını belirterek, "Buradaki yaşayan medeniyetler aynı zamanda birçok lezzeti de burada bırakmışlardır. Bizlere düşen bu lezzetleri yaşatmaktır." dedi.

Etkinlikte katılımcılara, çiğköfte, tatlı, pasta gibi çeşitli yöresel lezzetler ikram edildi.

Programa Rektör Prof. Dr. Mehmet Turgut, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Saliha Diler, öğrenciler ve turizm sektöründen temsilciler katıldı.

Etkinlik yarın Demokrasi parkında konser ve çeşitli yöresel yemeklerle sona erecek.

AA / Orhan Pehlül - Yerel

Yerel Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title