Trabzon'da Mesleki Eğitim Hamlesi - Haberler
Haberi Paylaş

Trabzon'da Mesleki Eğitim Hamlesi

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Trabzon'da Mesleki Eğitim Hamlesi

Trabzon'da Mesleki Eğitime Devam Edenlerin Oranının Son 3 Aydı Yüzde 39'dan Yüzde 47'ye Yükseldiği Belirtildi.

Trabzon'da mesleki eğitime devam edenlerin oranının son 3 aydı yüzde 39'dan yüzde 47'ye yükseldiği belirtildi.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Türkiye'de işsizlik oranını oluşturanların çok büyük bölümünün vasıfsız ve ilkokul mezunu işsizler olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde ortaöğretim düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin yüzde 65'inin mesleki ve teknik eğitime, yüzde 35'inin de genel ortaöğretime devam ettiğini kaydeden Sandıkçı "Ülkemizde bu oran tam tersidir. Halbuki çağımız değişim ve gelişimin çok hızlı yaşandığı bir çağ. Sürekli yeni bilgilerin üretildiği bir çağ. Bugün insanımızın rekabetçi, pazar taleplerini karşılayacak, vasıflı, uyumlu, düşünme, algılama ve problem çözme yeteneği gelişmiş, teknolojik üretime yatkın, yeni durumlara uyum sağlayabilen, beceri düzeyi yüksek donanımlarla yetiştirilmesi önemli ve önceliklidir" dedi.

Türkiye'de mesleki ve teknik eğitime devam edenlerin oranının yüzde 37 civarında olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı "İlimizde son üç yılda mesleki ve teknik eğitime devam edenlerin oranı yüzde 39'dan yüzde 47'ye çıkarılmıştır. Mevcut 42 mesleki ve teknik okulumuzda öğrenci sayısı ise 14 bin 727'ye çıkmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki ve teknik eğitimin yerelleşmesi ile ilgili politikalarına paralel olarak yerel iş piyasasının ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle yeni okul ve alan açma çalışmaları devam etmektedir. Diğer taraftan bölgemizde yaşanan değişim turizm, gemi ve denizcilik ile doğalgaz sektörlerini göreceli olarak öne çıkarmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kısa vadede ihtiyacın karşılanması için istihdama yönelik meslek kursları, uzun vadede ihtiyacın karşılanması için ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızda yeni okul ve yeni alan açma çalışmaları hızla devam etmektedir. 2007 başından bugüne kadar kısa süreli istihdama yönelik 145 kurs açılmış, 3 bin 45 kişiye beceri kazandırılmıştır. İzleyebildiğimiz kadar bunların 900 kişisi istihdam edilmiştir" şeklinde konuştu.

(BK-ÖS-MU-Y) 01.06.2008 10:56 TSİ

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title