Haberler

Tarımda İşçi Maliyetini En Aza Düşüren Makine, Sorgun'da Tanıtıldı

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi, tarımda artan işçi maliyetlerini düşürmek amacıyla İngiltere'den ithal edilen Robotik Tekleme ve Çapa Makinesi, Sorgun ilçesinde pancar üreticilerine tanıttı.

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi, tarımda artan işçi maliyetlerini düşürmek amacıyla İngiltere'den ithal edilen Robotik Tekleme ve Çapa Makinesi, Sorgun ilçesinde pancar üreticilerine tanıttı.

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin girişimleri sonucunda Sorgun'a getirilerek, bir pancar tarlasında işlevleri anlatılan Robotik Tekleme ve Çapa Makinesi, çiftçilerin yoğun ilgisini çekti. Pankobirlik Tarımsal Mekanizasyon Müdürü Onur Düzerdik makineyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Robotik Tekleme ve Çapa Makinesi'nin işçi maliyetini yüzde 90 oranında düşüreceğini ve bunun da pancar üreticisinin cebine daha fazla para girmesini sağlayacağını söyledi.

Makinenin İngiltere'den ithal edildiğini ve amaçlarının ticari kaygı taşımadan, gelişmiş bir teknolojiyi çiftçilerin görüşüne sunarak, makine hakkında bilgi vermek olduğunu ifade eden

Düzerdik, "Bu makineyi getirtmekteki bir diğer amacımızda Türkiye şartlarında hangi oranda etkili olup olmadığını tespit etmekti. Bize göre bu makinenin önemi çok büyük. Tarımın her safhasında makineleşmenin ve mekanizasyonun çözemediği hiçbir problem yok, örneğin; toprak hazırlığı, ekim, ilaçlama, gübreleme, hasat bunların hepsinin her birinin çeşitli evrelerinde değişik makineler kullanılıyor. Ancak her ne yaparsak yapalım, özellikle pancar tarımında sık ekim yapıp da, tekleme ihtiyacı duyuyorsak, mutlaka çiftçimizin işçiye ihtiyacı vardır. Bunu da mekanizasyonel olarak nasıl çözebiliriz arayışlarından yola çıkarak, hem Pankobirlik Yönetim Kurulu, hem de kooperatiflerimizin yönetim kurullarının desteği ile böyle bir makineyi getirip Yozgat, Konya ve Kayseri'den başlayarak Türkiye'nin her yerinde çiftçilerimize tanıtacağız" dedi.

Pankobirlik Yozgat Şubesi Başkanı Kürşat Arslan'da Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk'a kendilerini dünya teknolojisiyle buluşturdukları için çok teşekkür ederek "Bizim gayemiz Türk çiftçisini en ileri teknolojilerle tanıştırıp, işçilik maliyetlerini en aza indirmektir" diye konuştu. Makinenin tanıtım etkinliğine katılmak üzere Sorgun'a gelen Sarıkaya Belediye Başkanı Ali Osman Erbir'de kendisinin, Ziraat Yüksek Mühendisi ve pancar üreticisi olarak makineden çok etkilendiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Teknik olarak anlatılan bilgiler çok mükemmel. Tamamen bilgisayar ve kamera sistemi ile çalışan çok güzel bir makine. Ümit ediyorum yüzde 90 oranında çiftçimizi işçiye bağımlılıktan kurtaracaktır. Biz Sarıkaya'da iki çapanın dekarını 70 liraya anlaştık. Bu makineyle en fazla iki litre mazot yakarız. Oda 8 lira maliyet demektir. 70 liralık çapa işçiliğini 10-15 liraya düşüreceğiz demektir." - YOZGAT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Türkiye Yozgat Sorgun Yerel Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title