Haber : Tarih Kokan Oyuncaklar - Haberler

Haberi Paylaş

Tarih Kokan Oyuncaklar

Tarih Kokan Oyuncaklar

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Oyuncak Müzesi’nde sergilenen, Türkiye’nin yanı sıra çeşitli ülkelere ait oyuncaklar, yapıldıkları dönemin izlerini günümüze taşıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Oyuncak Müzesi'nde sergilenen, Türkiye'nin yanı sıra çeşitli ülkelere ait oyuncaklar, yapıldıkları dönemin izlerini günümüze taşıyor. Geçmişle gelecek arasında köprü kuran oyuncaklar, orta yaş ve üzeri ziyaretçileri geçmişe götürüyor.

Tarihi Kaleiçi'nde hizmet veren müze, minik ziyaretçilerine tarihi bir yolculuğun kapılarını aralıyor. Çeşitli ülkelerden gelen eserlerin sergilendiği müzede oyuncakların ayrı bir hikayesi var. Oyuncaklar yapıldıkları dönemdeki ekonomik durum, sosyal yaşam, savaş gibi birçok konuda bilgiler veriyor. Müzede, büyük bir özenle yerleştirilen oyuncakların her birine farklı bir konsept oluşturmuş durumda.

TEL OYUNCAKLAR

Müzenin girişinde ziyaretçileri Türkiye'den el yapımı oyuncaklar karşılıyor. Tel oyuncaklar, oyuncak endüstrisi ile ülke ekonomisinin arasındaki bağı da göz önüne seriyor. Müzeyi gezenler, Anadolu insanının, oyuncak yapmak için ellerinde bulunan tel, ahşap, bez materyalleri değerlendirdiği görülüyor. Bir dönemin meşhur telden yapılma oyuncakları, ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.

NOEL BABA OYUNCAĞI'DA BU MÜZEDE

Geçmişle gelecek arasında köprü niteliğindeki müzede 1920'li yıllarda yapılan Noel Baba oyuncağını da yer alıyor. Demreli Santa Claus, çocuklara oyuncak getiriyor. Geyiklerin çektiği arabası ile bacalardan aşağıya oyuncak atıyor.

ANI MÜZESİ

Oyuncak Müzesi Müdürü Saliha Özdemir İpek, müzenin geçmişe götüren özelliğine değinerek, "Oyuncak Müzesi her ne kadar Çocuk Müzesi gibi algılansa da orta yaş ve üzeri ziyaretçilerimiz de oldukça fazla. Onları, çocukluklarına ait oyuncaklar, geçmişe götürüyor. Sahip olmak isteyip de olamadıkları oyuncakları burada görmek onları inanılmaz derecede heyecanlandırıyor. Aslında biz bir anı müzesiyiz" şeklinde konuştu. - ANTALYA

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Antalya Büyükşehir Belediyesi Türkiye Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title