Haberi Paylaş

Sinop'ta Ahilik Haftası Kutlamaları

Sinop'ta Ahilik Haftası Kutlamaları

Sinop'ta Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Sinop'ta Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Vali Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan kutlamalar Pervane Medresesi'nde devam etti.

Kutlama etkinliklerine Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, Belediye Başkanı Baki Ergül, AK Parti il Başkanı Cengiz Tokmak,  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Gürsel Öz, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Fevzi Tütüncü, oda yöneticileri protokol üyeleri ve esnaflar katıldı.

Pervane Medresesi'ndeki etkinlikte Ticaret İl Müdür Vekili Hasan Bayrak, Türk kültürünün en önemli unsurlarından birinin Ahilik Ahi Evran tarafından Hacı Betaş-ı Veli'nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatı olduğunu vurguladı.

Bayrak, 1988 yılından beri merkezi Kırşehir olmak üzere sadece 12 ilde kutlanan Ahilik Haftası'nın 2008 yılından itibaren 81 il merkezinde kutlandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bu yıl 26. yılını kutladığımız Ahilik 13. yüzyılda Anadolu'dan Orta Asya ülkelerine ve İran'a kadar uzanan topraklarda daha çok esnaf ve sanatkar erbabını bir çatı altında toplayan ve onlara her türlü desteği veren bir teşkilatın adıdır. Ahilik sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde de hala geçerliliğini koruyan, bugünün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel bir sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür."

Ahilik Haftası kutlamaları ödül yönergesi gereği Sinop  Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu tarafından seçilen  'Yılın Ahisi'ne ödül verildi. Esnaf Cihan Fethi  Özekes'e  plaketini Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger  verdi.

Esnafların Ahilik Haftasını kutlayan Vali Köşger, "Esnafımıza hayırlı bol bereketli kazançlar diliyorum" dedi.

Ahilik Haftası kutlamaları Ahi Evran Pilavı ve lokma tatlısı ikramı ile devam etti. - Sinop

Kaynak: AA / Yerel

Ahilik Haftası Selim Köşger Ak Parti Sinop Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title