Sınır Ötesinde Yaşam - Haberler
Haberi Paylaş

Sınır Ötesinde Yaşam

AA - Yerel
Sınır Ötesinde Yaşam

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Esselame Sınır Kapısı yanında kurulan çadırlara sığınan Suriyelilerin yaşamı havaların ısınmasıyla zorlaştı İHH Esselame Sınır Kapısı Sorumlusu Öktem: "Gönüllü doktorlarımız buraya gelerek çalışma yapacak"

VELİ GÜRGAH - KEMAL KARAGÖZ - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Esselame Sınır Kapısı yanında kurulan çadırlara sığınan Suriyelilerin yaşamı, havaların ısınmasıyla daha da zorlaştı.

Suriye'deki olayların ardından başta Halep olmak üzere değişik kentlerden Azez ilçesinde kurulan çadırlara sığının Suriyeliler, İHH İnsani Yardım Vakfı ile bazı sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin sağladığın yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ağır kış şartlarını güçlükle atlatan Suriyelilerin yaşamı sıcak hava nedeniyle iyice zorlaştı.

İHH, Türkiye sınırına yakın alanda kurulan çadırlarda barınan Suriyelilere ramazanda iki öğün yemek veriyor. Su sorunu ise alanda kurulan depo ve çeşmelerle gideriyor. Elektriğin düzenliği verilemediği çadırlarda barınan sığınmacıların en büyük sıkıntısı ise sıcak hava. Bu durumdan da en çok çocuklar etkileniyor.

İHH İnsani Yardım Esselame Sınır Kapısı Sorumlusu Serkan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla sıkıntılarının arttığını, hastalık ve haşerelerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Olası hastalıklara karşı haftada iki gün ilaçlama yaptıklarını anlatan Öktem, "Şu an buradaki bin 500 çadırda 15 bin kişi yaşıyor. 9 aydır birçok hizmette bulunduk. ilerleyen günlerde gönüllü doktorlarımız buraya gelerek çalışma yapacaklar" diye konuştu.

Ramazan ayında Suriyelilere hem iftar hem de sahur yemeği verdiklerini vurgulayan Öktem, Esselame'deki cami ve çadırdan oluşan mescide vantilatör koyduklarını anlattı.

Mescidi jeneratörle desteklediklerini vurgulayan Öktem, şunları kaydetti:

"Buraya sığınanlar üçüncü ramazan ayını geçirecekler. İnşallah en kısa zamanda bu kriz biter ve bu insanlar evlerine döner. Ama ancak evi kalanlar dönebilir. Evi yıkılanlar ya yetimhaneye ya da başka yerlere sığınmaya çalışacaklar. Vakıf olarak Suriye halkının yanındayız. Bu kriz bitene kadar inşallah Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz." - Halep

AA / Yerel

İnsani Yardım Vakfı, Suriye, Azez, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title