Şanlıurfa'da tesbih geleneği yaşatılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Şanlıurfa'da tesbih geleneği yaşatılıyor

İhlas Haber Ajansı - Ahmet Kolsuz - Yerel
 - Güncelleme:

- Şanlıurfa'da tesbih geleneği yaşatılıyor Şanlıurfa'da tesbih geleneği, Haliliye Belediyesi'nin Geleneksel El Sanatları Merkezinde usta eller tarafından yaşatılıyor.

- Şanlıurfa'da tesbih geleneği yaşatılıyor

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da tesbih geleneği, Haliliye Belediyesi'nin Geleneksel El Sanatları Merkezinde usta eller tarafından yaşatılıyor. Her biri birbirinden değerli taşlarla çeşitli aşamalardan sonra meydana gelen tesbihler, her kesimden alıcı buluyor.

Şanlıurfa'da tesbih geleneği usta eller tarafından Haliliye Belediyesi Geleneksel El Sanatları Merkezinde yaşatılıyor. Damla, akik, sedef, mercan gibi değerli taşlardan meydana getirilen tesbihler, gümüş ve altınla da zaman zaman işlenerek daha değerli hale getiriliyor. Usta eller tarafından yapılan tesbihler, 100 TL ile 10 bin lira arasında satışa sunuluyor.

Yaklaşık 12 yıldır tesbih işlemeciliği yapan Gökhan Beyazdiş, "2009 yıllından bu yana bu işi yapıyorum. Tesbih günümüzden bu yana zikir amaçlı kullanılıyordu. Genellikle 99 taneli tesbihler zikir amaçlı kullanılıyor. 33 taneli tesbihlerde genelde stres amaçlı kullanılıyor. Fiyatları da malzemesine göre değişir. Ateş kehribar, sıkma kehribar, damla kehribar gibi çeşitleri vardır. Sıkma kehribar biraz üst düzey malzeme olduğu için fiyat olarak diğerlerinden daha pahalı. Sıkma kehribar 1900'lü yıllarda bir profesör tarafından Almanya'da dökülüyor. Adam nesli boyunca döküyor. Formülünü kimseye söylemiyor. O yüzden Osmanlı sıkması rağbet görüyor ve kıymetlidir. Damla kehribarda çam ağacının fosilleşmiş halidir. Çamın üstündeki bal dokusundan adını alır. Çamın altındaki reçine toprağın altında bir asırlık kaldıktan sonra kaya haline gelir ondan sonra işlenir. Daha erken bir zamanda çıkardığı zaman bu pek sağlıklı olmaz, çalışılmaz ve kırılır. Ateş kehribarda aynı şekilde 1900'lü yıllarda kumar zarları olarak kullanılıyordu. Şimdilerde ise zikir tesbihi ve stres tesbihi haline getiriyoruz. Pandemi nedeniyle de insanlar sürekli evde oturduklarından dolayı stres atmak için baya bir rağbet gösteriyor. Biz burada hediyelik tesbihlerde yapıyoruz. Hediyelik eşyalar üzerine Göbeklitepe figürleri yapıyoruz. Daha çok tesbih ağırlıklı çalışıyoruz.

Tesbihin yapım aşaması 5 aşamadan geçiyor. Tek tek biçip daha sonra tek tek yuvarlama yapıyoruz. Daha sonra delim işlemi yapılıyor. Sonra tekrardan tane haline çevirerek yuvarlama yapıyoruz daha sonra parlatıyoruz. Yani yaklaşık 5-6 aşamadan geçtikten sonra tesbih halini alıyor. Damla kehribar olursa o biraz daha kırılgan malzeme olduğundan dolayı yaklaşık bir hafta falan sürüyor. Bunların her bir aşamasını bir gün içersinde yapıyoruz. Dikkatli olunması lazım yoksa kırılabilir. Son olarak damla kehribar çalışması yaptık. Damla kehribar dediğimiz çamın reçinesidir. Bunlar yüksek fiyatlı tesbihlerdir. Bunlar yeri geldiği zamanda bir araba fiyatına olabiliyor" ifadelerine yer verdi.

İhlas Haber Ajansı / Ahmet Kolsuz - Yerel

Haliliye Belediyesi Türk Lirası Şanlıurfa Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title