Mardin'in Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni - Haberler
Haberi Paylaş

Mardin'in Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni

AA - Yerel
Mardin'in Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni

Mardin'de 2014 yılında gelir vergisi ve kurumlar vergisi rekortmenlerine düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Mardin'de 2014 yılında gelir vergisi ve kurumlar vergisi rekortmenlerine düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Mardin Erdoba Elegancy Otel'de düzenlenen törende konuşan Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, devletin çarklarının dönmesi için vergiye ihtiyaçları olduğunu belirterek, ödenen vergilerle maaş aldıklarını söyledi.

Taşkesen, vergi mükelleflerinin bu memleketin gizli mimarları olduğunu ve ödenen vergilerle maaş aldıklarını belirtti.

Devletin çarklarının dönmesi için vergiye ihtiyaçları olduğunu dile getiren Taşkesen, şöyle konuştu:

"Ülkemizin iş insanları güçlendikçe, vergi sistemimiz güçlendikçe demokrasimiz güçlenecek, ülkemiz kalkınacaktır. Ülkemize ve ilimize katkısı olan ve vergisini ödeyen iş insanlarımıza teşekkür borçluyuz. Vergi mükelleflerimiz, ödedikleri verginin takipçisi olmalıdır. Biliyorsunuz valiler kararnamesi ile merkeze alındık. 8 ay kısa bir süre zarfında Mardin'de kaldım. Bu süre zarfında Mardin'i tanımaya çalıştım. Herkesten helallik istiyorum."

Mardin Defterdarı Zafer Güler ise, güçlü ve bağımsız devlet ekonomilerinin en önemli gelir kaynağının vergiler olduğunu söyledi.

Ekonomik kalkınmanın motoru olan verginin egemenliğin de en temel göstergesi olduğunu ifade eden Güler, "Kayıt dışı ekonomiyle mücadele de çok önemli yeri olan Veri Ambarı Projesi, Vergi Daireleri Otomasyon Projesi ve Vergi Denetimi Otomasyon Projesi vergi hayata geçirilerek teknolojik altyapı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Kayıt dışı ekonomik faaliyetlerle ve verginin tabana yayılmasında en önemli hususlardan biri de vergi bilincinin oluşturulmasıdır. Bu anlamda 'Ülkemi seviyorum Belgemi Alıyorum' sloganı ile belge alma alışkanlığı kazandırılması 'Vergi Geleceğimizdir' sloganı ile gençlere vergi bilincinin aşılaması hedeflenmektedir" diye konuştu.

Mardin-Şırnak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Nurullah Budak da, verginin tahsilinde mali müşavirlerin önemine değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz maliye ile mükellefler arasında bir köprüyüz. Bu yüzden tüm mali müşavirler aynen maliye mensupları gibi kamusal bir hizmet icra ediyorlar."

Konuşmalardan sonra vergi rekortmeni olan Mardin Çimento Fabrikası, Çankırı İnşaat ve Gökşen Gıda AŞ'ye başarılarından dolayı plaket verildi.

Törene, Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, kamu kurum müdürleri ve vergi mükellefleri katıldı.

AA / Yerel

Yerel, Haberler

title