"Köse Gelin" ve "Zeybek Başlığı" Dünya Müzelerinde - Haberler
Haberi Paylaş

"Köse Gelin" ve "Zeybek Başlığı" Dünya Müzelerinde

AA - Yerel
 - Güncelleme:
'Köse Gelin' ve 'Zeybek Başlığı' Dünya Müzelerinde

Anadolu kültürünü yansıtan "Köse Gelin" ve "Zeybek Başlığı" figürleri, Kore, Almanya ve Belçika'da daimi olarak sergilenecek.

Senem Yazıcı - Anadolu kültürünü yansıtan en önemli masklar arasında yer alan "Köse Gelin" ve "Zeybek Başlığı" figürleri, Kore, Almanya ve Belçika'da daimi olarak sergilenecek.

Türkiye'nin ilk mask müzesi olan İzmir Mask Müzesi'nin "Anadolu Maskları" bölümünde sergilenen eserlerin kopyaları, gelen talep üzerine Kore'nin Andong kentindeki Hohoe Mask Müzesi, Almanya'nın Augsburg kentindeki Mask Müzesi ile Belçika'nın Binche şehrindeki Uluslararası Karnaval ve Maske Müzesi'ne daimi şekilde sergilenmek üzere gönderildi.

AA muhabirine bilgi veren İzmir Mask Müzesi Koordinatörü Serpil Birsin, müze olarak 2011 yılında Endonezya'da yapılan IMACO (Uluslararası Mask Sanatı ve Kültürü Organizasyonu) Uluslararası Mask Konferansı'na katıldıklarını belirtti.

Bu organizasyonda yaptıkları çalışmaları, Anadolu kültürüne ait figürleri tanıtmanın yanı sıra, farklı ülkelerdeki müze temsilcileriyle bir araya gelme fırsatını da yakaladıklarını dile getiren Birsin, yapılan görüşmelerin ardından, üç önemli müzeden, "Köse-Gelin" ile "Zeybek Başlığı" için talep geldiğini kaydetti.

İzmir Mask Müzesi'nin, Dokuz Eylül Arkeoloji Bölümü'nden Ali Kazım Öz'ün girişimleriyle maskları Belçika, Almanya ve Kore'deki mask müzelerine bağışladığını ifade eden Birsin, "Üç önemli müzeden gelen talep üzerine maskları gönderdik. Bu gelişme, hem Anadolu kültürünün, hem de müzemizin tanıtımına katkı sağlayacak" diye konuştu.

Köy seyirlik oyunlarının Anadolu kültüründe önemli yer tuttuğunu söyleyen Birsin, özellikle "Köse" ve "Gelin" karakterlerinin, hemen her yöredeki oyunlarda yer aldığını, Köse-Gelin oyununun eski yılın bitişini, yeni yılın başlangıcını, bolluğu ve bereketi temsil ettiğini kaydetti.

-"Kısa zamanda tanındık"-

Birsin, açılalı bir yıl olmasına karşın, İzmir Mask Müzesi'nin kendi alanında çok tanınan müzeler arasında yer aldığını da belirterek, "Kısa zamanda tanınırlık kazandık, internete girdiğinizde, ilk üç arasındayız, çok sayıda uluslararası toplantı ve çalıştaydan davet alıyoruz, geldiğimiz noktadan çok memnunuz" dedi.

Türkiye'nin ilk ve tek mask müzesi olduklarını da hatırlatan Birsin, Mayıs ayında İzmir'de uluslararası bir mask çalıştayına evsahipliği yapmaya hazırlandıklarını, 15 gün sürecek çalıştayda atık metallerden masklar yapılacağını söyledi.

Yayıncı: Nevbahar Kabaklı - İZMİR

AA / Yerel

Belçika Almanya İzmir Kore Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title