Konuralp Gazi Anıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Konuralp Gazi Anıldı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Konuralp Gazi Anıldı

2.Uluslararası Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu kapsamında, etkinliğin üçüncü gününde ‘Konuralp Gazi Anma Günü’ düzenlendi.

2.Uluslararası Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu kapsamında, etkinliğin üçüncü gününde ' Konuralp Gazi Anma Günü' düzenlendi. Konuralp meydanında yapılan anma programına, Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 23'üncü Dönem Düzce Milletvekili Prof. Dr. Celal Erbay, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz ve Düzce protokolü katıldı.

Anma töreni protokolün Konuralp Gazi türbesini ziyaret ederek, dua etmesi ile başladı. Daha sonra da günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalara geçildi.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş yaptı. Başkan Mehmet Keleş konuşmasına Konuralp Gazi'nin tarihi kişiliği hakkında bilgi vererek "Cengaver bir komutan olarak nam salan Konuralp Gazi, Orhan Bey döneminde de bu ihtişamını korudu ve Orhan Bey'den aldığı talimatlar doğrultusunda Pamukova, Geyve, Mudurnu, Adapazarı ve artık kendi adı ile anılan Konrapa'yı Osmanlı topraklarına kattı. İşte bugün ayak bastığımız bu nadide topraklarda Konuralp Gazi'nin alın teri, emeği var. Konuralp Gazi'nin dişini tırnağına takarak elde ettiği bu topraklarda tarih var, kültür var, geçmiş var" dedi.

KONURALP CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Başkan Mehmet Keleş daha sonra da Konuralp'in turizm alanında geliştirilmesine yönelik projelerden söz ederek "Konuralp'teki çalışmalarımızı 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Birincisi, Konuralp'in tarihi alt yapısını ortaya çıkaran çalışmalar. İkincisi, Konuralp'in alt yapı ve üst yapı çalışmaları. Üçüncüsü ise Konuralp'i turizm kenti yapacak çalışmalar. Bu üç ana başlık içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında Konuralp kısa bir zaman içerisinde yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline gelecek" diye konuştu.

23. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Celal Erbay, Konuralp'in Düzce ile bütünleşmesi nedeniyle daha da kalkınan bir bölge olacağını söyledi.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar da konuşmasında Konuralp'in antik kent olarak tarihte yerini aldığını bunun turizm değerlerine dönüştürüleceğini ifade etti.

Konuralp'in tarihsel yapısı nedeniyle alt yapı çalışmalarında hassasiyetin ortaya çıktığına değinen Düzce Valisi Ali Fidan ise konuşmasında şu görüşlere yer verdi "Konuralp'in özel bir dokusu bulunuyor. Tarihsel yönü bu tür sempozyumlarla daha da gün ışığına çıkartılıyor. Bu da turizm açısından cazibesini daha da artıracaktır."

Konuşmaların ardından İstanbul Ayasofya ilahi grubu tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Mevlidi Şerif okundu. Daha sonra da 'Osmanlı'nın kuruluşundan günümüze Konuralp' konulu panel yapıldı. Panele konuşmacı olarak, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Doç. Dr. Coşkun Yılmaz katıldı. Panelin oturum başkanlığını ise Prof. Dr. Enver Konukçu yaptı. Düzce Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonuyla yapılan anma gününde davetlilere yemek ikramı yapıldı. Düzce Belediyesi Mehter takımı da gösteri sundu. - DÜZCE

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Düzce Üniversitesi Mehmet Keleş Ali Fidan Konuralp Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title