İzmir'deki "Hastane" Operasyonu Davası - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir'deki "Hastane" Operasyonu Davası

AA - Yerel
İzmir'deki 'Hastane' Operasyonu Davası

İzmir'de aralarında Ergenekon davasının sanığı İbrahim Şahin ile bağlantılı olduğu öne sürülen iş adamı Ahmet Memiş'in de bulunduğu 6'sı tutuklu 3'ü müşteki sanık toplam 46 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir'de aralarında Ergenekon davasının sanığı İbrahim Şahin ile bağlantılı olduğu öne sürülen iş adamı Ahmet Memiş'in de bulunduğu 6'sı tutuklu 3'ü müşteki sanık toplam 46 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sanıklardan Hakan Zeyrek'in tahliye edilmesiyle tutuklu sanık sayısı 5'e düştü.

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar iş adamı Ahmet Memiş, Güven Aslan, Kazım Yetgin, Cevdet Kayalar, Hakan Zeyrek, müşteki sanık Nevzat Kaya ve tutuksuz yargılanan eski Alsancak Diş Hastanesi Başhekimi Ali Şahinoğlu katıldı.

Duruşmada örgüte yönelik atılı 14 adet ihaleye fesat karıştırma suçuyla ilgili 13 ayda hazırlanan bilirkişi raporu okundu.

Bilirkişi raporunda, tutuksuz yargılanan başhekim Ali Şahinoğlu'nun 2009 yılında yapılan "hijyenik klozet kapak örtüsü" alımında açık ihaleyi kazanan şirketle ihale tarihi itibarıyla kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu ve kesinleşmiş vergi borcu olmadığına dair tevsik (belgelendirmek ispatlamak, kanıtlamak) belgesi olmadan sözleşme imzalaması nedeniyle "ihaleye fesat karıştırdığı" ve kusurlu olduğu belirtildi.

Raporda, aynı ihalede komisyon başkanı olan hastanenin eski müdürü Celal Ünal'ın da yapılan usulsüzlük karşılığında rüşvet aldığının tespit edildiği ifade edildi.

Ege Üniversitesi eski hastane müdürü Nevzat Kaya'nın da ihalelere katılan firma yetkilileriyle irtibata geçerek menfaat temin ettiği, alımlarda müdahalede bulunduğu, S.G'ye ait firmaya iş verilmesini sağlayarak karşılığında televizyon aldığı, televizyonun yapılan polis operasyonunda evinde ele geçirildiği belirtilen raporda, "Suç örgütünün iddia olunan Ergenekon terör örgütü ile irtibatları uzmanlık alanımız dışında olduğundan incelenmemiştir" denildi.

Tutuklu sanıkların avukatlarının tahliye talebinde bulunduğu duruşmada, mahkeme heyeti sanıklardan Hakan Zeyrek'in tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

-Operasyon ve dava süreci-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca 2010 yılı Mart ayında yürütülen soruşturma kapsamında 10 ilde 40 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, aralarında

"Ergenekon" davasının sanığı İbrahim Şahin ile bağlantılı olduğu öne sürülen iş adamı Ahmet Memiş'in yanı sıra Alsancak Diş Hastanesi Başhekimi Ali Şahinoğlu, Alsancak Diş Hastanesi Müdürü Celal Ünal, Ege Üniversitesi Hastanesi Müdürü Nevzat Kaya, "Ergenekon" davası sanıklarından emekli albay Levent Göktaş'ın sahibi olduğu güvenlik firmasının ortaklarından emekli astsubay İbrahim Gülmez, genel müdürü Ufuk Sever'in bulunduğu şüphelilerin ev ve iş yerlerinde 2 el bombası, 3 tabanca, kalaşnikof parçaları, çok sayıda fişek, üzerinde kamera bulunan saat ve anahtarlık, 7'si dizüstü 13 bilgisayar, hançer, tüfek dürbünü, telsiz ele geçirilmişti.

"İhaleye fesat karıştırma, yaralama, şantaj ve baskı kurma" gibi çok sayıda suça karıştığı belirlenen şüphelilerin borçlu iş adamlarının evlerine gidip ailelerini silahla tehdit ettikleri ileri sürülmüş, ayrıca bir iş adamının boşanmak üzere olduğu eşini izleyip arkadaşıyla fotoğraflarını çektikleri, tehdit ettikleri, iş adamının da bu fotoğrafları çocuklarının velayetini almak, tazminat ve nafaka ödememek için kullandığı iddia edilmişti. Sanıkların Ege Üniversitesi ve Alsancak Diş Hastanesindeki ihaleleri kendilerine yakın firmaların almasını, bunun gerçekleşmemesi durumunda ihalenin iptal edilmesini sağladıkları belirtilmişti.

Cumhuriyet savcısı Mehmet Sait Demiröz tarafından hazırlanan iddianame, 14'ü tutuklu 46 sanık hakkında 'silahlı suç örgütü kurma", "rüşvet", "ihaleye fesat karıştırma", "dolandırıcılık", "hürriyeti tahdit", "şantaj",

"kişisel özel verileri kaydetme" suçlarından dava açılmış, davalar sürerken 8 kişi tahliye edilmişti.

Muhabir: Gülcan Kaplan

Yayıncı: Emine Konuk - İZMİR

AA / Yerel

İbrahim Şahin, Nevzat Kaya, Ahmet Memiş, İzmir, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title