Haberler

İki Kardeş Festival Unesco'nun Somut Olmayan Kültürel Mirasına Aday

UNESCO’nun somut olmayan kültürel mirasa sahip aday iki kardeş festivali olan Bosna’daki Ayvaz Dede Şenlikleri ile Akhisar’daki Çağlak Festivali bu yıl da kardeşlik köprüsünde buluştu.

UNESCO'nun somut olmayan kültürel mirasa sahip aday iki kardeş festivali olan Bosna'daki Ayvaz Dede Şenlikleri ile Akhisar'daki Çağlak Festivali bu yıl da kardeşlik köprüsünde buluştu.

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 557'ncisi gerçekleştirilen Çağlak Festivali ile Bosna-Hersek'in Donji Vakuf Belediyesi Prusac beldesinde 506'ncı yılı kutlanan Ayvaz Dede Şenlikleri dünyada en uzun soluklu devam eden tek kardeş festival olma ünvanını da elde etti. Bu kapsamda Akhisar Belediyesi bünyesinde oluşturulan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı önderliğindeki heyet Bosna'daki dostlarını bu yıl da şenliklerde yalnız bırakmadı.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı'nın yanı sıra Başkan Yardımcısı Ömer İşçi ve belediye meclis üyelerinden oluşan heyeti Bosna'da kardeş şehir Donji Vakuf Belediye Başkanı Hüso Susiç karşıladı.

Akhisar Heyetini Donji Vakuf Belediyesinde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Susiç, "Türkiye'den gelerek bizleri onurlandıran çok değerli kardeş belediye başkanımıza ve beraberindeki heyete çok teşekkür ediyorum. Her yıl düzenlenen Ayvaz Dede Şenliklerimizde kardeşlerimiz ile bir arada olmak bizleri çok mutlu ediyor. Bu şenlik aynı zamanda iki ülke arasında güçlü kardeşlik bağlarının oluşmasına neden oluyor. Bundan sonraki yıllarda da düzenleyeceğimiz şenliklerimizde yeniden sizleri burada misafir etmek istediğimizi belirtmek istiyorum. Geçtiğimiz aylarda kardeş şehrimiz olan Akhisar Belediyesini ziyaret etmiştik. Her yıl gerçekleşen ve giderek artan kardeşlik bağlarımız artık daha da kuvvetlenmiştir. Geçmişten gelen ve geleceğe bırakacağımız en büyük mirasımız kardeşliğimiz daim olsun." dedi.

Akhisar'ın Yatağan Mahallesinden Bosna Hersek'e gitmiş bir Horasan Ereni olan Ayvaz Dede'nin mirasına sahip çıktıklarını ifade eden Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı da şunları söyledi:

"Ayvaz Dede biliyorsunuz bir Akhisarlı, Yatağan Mahallemizden gitmiş, Bosna'nın İslamlaşması için önemli çabalar sarfetmiştir. Dolayısıyla Akhisar'dan gitmiş olması, bizim Çağlak Festivali'mizin, burada da Ayvaz Dede Şenlikleri'nin kutlanıyor olması önemli. Bu keşfettiğimiz yeni bir değerdir. Hep birlikte Akhisarlılar olarak buna da sahip çıkıyoruz ve bunu da ileri bir noktaya taşımaya gayret ediyoruz. Bosna ve Balkanlarla bütün coğrafyamız ile kurduğumuz köprü Akhisarlıların katkısı ile daha da sağlamlaşıyor. Biz medeniyet sınırlarımızı hatırlıyoruz. Bizim medeniyetimize ait kavramları da katarak onun üzerinden hayatımızı güncellemeye çalışıyoruz, yeni değerler üretmeye çalışıyoruz. Bu arada yeni bir değer olarak Ayvaz Dede Şenliklerini ve Çağlak Festivali'ni UNESCO somut olmayan kültürel mirasa katmaya karar verdik. İnşallah bu konuda da çalışmalarımız var. Ayvaz Dede ve Çağlak Festivallerimizi evrensel bir boyuta taşıyıp, evrensel bir tescil gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bunun yanında paydaşlarımızla birlikte Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki var olan ticari köprüleri daha da sağlamlaştırmak adına Akhisar Belediyesi olarak bir çok projeye imza attık." - MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Salih Hızlı Akhisar Yerel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title